OMS nu vrea vaccinare obligatorie împotriva COVID-19. „Este împotriva oricărui tip de vaccinare obligatorie”

Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) nu este de acord cu obligativitatea vaccinării împotriva COVID-19 în nicio ţară, dar susţine importanţa imunizării.
Filip Stan
13 aug. 2021, 16:06
OMS nu vrea vaccinare obligatorie împotriva COVID-19.

OMS nu vrea vaccinare obligatorie împotriva COVID-19, în condiţiile în care mai multe ţări iau în calcul obligativitatea vaccinării.

”În general, OMS este împotriva oricărui tip de vaccinare obligatorie”, a declarat purtătoarea de cuvânt a OMS, Fadela Chaib, potrivit agenţiei EFE, citate de Agerpres.

Cu toate acestea, specialiştii OMS susţin că „este necesar să explicăm populaţiei generale cum funcţionează vaccinurile şi cât de importante sunt”. Mai mult, aceştia afirmă că vaccinurile sunt doar „unul dintre instrumentele pe care le avem la dispoziţie” pentru a combate pandemia de COVID-19.

Citeşte şi: Israel a început oficial vaccinarea cu a treia doză anti-Covid. Persoanele vizate sunt cele cu vârsta de peste 50 de ani

OMS nu vrea vaccinare obligatorie împotriva COVID-19. Ţările care iau în calcul impunerea imunizării

Pe tot parcursul anului, experţii OMS au subliniat că vaccinurile nu sunt suficiente în lupta împotriva COVID-19. Imunizarea trebuie combinată şi cu măsurile sanitare care au fost deja larg răspândite în 2020 pentru a limita răspândirea virusului. Acestea variază de la utilizarea măştilor până la spălarea frecventă a mâinilor, aerisirea locuinţelor, distanţarea fizică şi evitarea locurilor aglomerate, notează sursa citată.

În acest context, măsuri ce implică vaccinarea obligatorie pentru a creştere numărul de persoane imunizate sunt luate în ţări precum Germania, Marea Britanie şi SUA, dar s-a confruntat şi cu opoziţia unei părţi a populaţiei din aceste ţări.

Citeşte şi: Un reputat om de ştiinţă explică eşecul campaniei de vaccinare: „Analfabetismul funcțional și științific antrenat ani de zile și promovarea în spațiul public a vrăjitorilor/astrologilor”

Până în prezent, aproximativ 4,4 miliarde de doze de vaccin COVID-19 au fost administrate în întreaga lume.

În ţări precum Spania, Franţa, Canada, Marea Britanie sau Germania, procentul de persoane complet vaccinate este de aproximativ 60 % (faţă de 50 % în SUA), în timp ce în multe ţări cu venituri mici este de abia de 1 %.

Citeşte şi: Paşaportul de vaccinare intră în vigoare de vineri. În ce ţări NU este obligatoriu certificatul Covid

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Clipe de teroare pentru un apropiat al lui Horațiu Potra, inculpat în dosarul lui Călin Georgescu. A fost bătut cu bâtele și i s-a incendiat un imobil
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Administratorul de bloc nu poate fi obligat. Nu contează câte semnături strâng proprietarii
Playtech.ro
Cât te costă lunar un apartament nelocuit în România. Calcul complet
Adevarul
Care este, de fapt, teama lui Trump față de Iran. Dezvăluirile făcute de vicepreședintele JD Vance, pe fondul escaladării tensiunilor cu regimul de la Teheran
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Predicția lui Gigi Becali! A numit cele 6 echipe care vor intra în play-off: ”Ele nu au forța să se ducă!”
MediaFlux
Prețul gazelor naturale nu se modifică. Ministrul Energiei anunță ce se întâmplă concret în următorul an
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil