Poliţişti ridicaţi pentru spălare de bani, evaziune fiscală şi şantaj

19 de percheziţii au avut loc, miercuri dimineaţă, în Dolj şi Olt. Patru poliţişti au fost ridicaţi, ei fiind suspectaţi de şantaj, evaziune fiscală, abuz in serviciu, delapidare şi spălarea banilor.
Romania TV
12 dec. 2012, 07:45
Poliţişti ridicaţi pentru spălare de bani, evaziune fiscală şi şantaj

Patru ofiţeri din serviciul Economic al IPJ Olt au fost ridicaţi, miercuri dimineaţă, în cadrul unui dosar în care sunt cercetaţi pentru şantaj, evaziune fiscală, abuz in serviciu, delapidare şi spălarea banilor.

Percheziţiile au fost efectuate de DIICOT Craiova la 19 imobile din Dolj şi Olt, cu sprijinul BCCO şi DGA, în urma unor informaţii puse la dispoziţie de DGIPI şi SRI.

Liderul gruparii, Ilie Lazăr Laurenţiu, este comisar sef de politie in cadrul  I.P.J. Olt – Serviciul de Investigarea Fraudelor, acesta actionand cu sprijinul altor trei invinuiti, un comisar sef si doi inspectori principali de politie din cadrul aceluiasi serviciu.

Potrivit procurorilor, cei patru oameni ai legii au efectuat acte de cercetare penală în cauze economice, fata de persoane din mediul de afaceri din judetul Olt, în scopul determinarii acestora sa incheie contracte de monitorizare, pază şi protecţie, cu o societate comerciala din municipiul  Slatina, administrată  de către  soţia liderului gruparii.

Ulterior, profitand de functiile detinute, invinuitii au efectuat, in mod abuziv, cercetari fata de functionari publici din cadrul DGFP Olt,  A.P.I.A. Olt sau DIRECŢIA VAMALĂ CRAIOVA, care au respins cereri de  rambursare de TVA sau alte solicitari, formulate de catre  societatile comerciale protejate de catre membrii gruparii.

Sub coordonarea ofiterilor de politie, membrii grupării au obţinut beneficii financiare  din introducerea ilegală pe teritoriul României a  unor aparate de joc de tipul slot-machines si  înlocuirea placii de bază cu una contrafăcută, aparatele fiind amplasate in baruri sau discoteci pe raza  judeţelor Olt, Dolj, Teleorman, Mehedinţi.

In aceeasi cauza mai sunt cercetati un numar de 8 functionari din cadrul DGFP OLT, in sarcina carora se retine ca au aprobat, in mod ilegal, pentru o societate comerciala din judetul Olt, rambursări de T.V.A. în cuantum de aproximativ 3.000.000 lei.

Prejudiciul total cauzat prin activitatea infracţională este evaluat la suma de  peste 1 milion de Euro.

La sediul D.I.I.C.O.T. vor fi audiate 30 de persoane, urmând ca după finalizarea audierilor să fie dispuse măsurile legale în cauză.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Bombă în arbitrajul românesc! Kyros Vassaras, out de la şefia CCA?! Arbitrul uriaş favorit să îl înlocuiască. Exclusiv
Capital.ro
Pensie de 5.000 de lei sau mai mult în România. Plățile se fac acum, în 2026. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Dreptul de preempțiune. Ce este și când devine valabil
Adevarul
Ce se va întâmpla cu „blocurile comuniste” peste câteva decenii: „Unii cred că vor rezista la nesfârșit”
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Bombă! Sociologul Gelu Duminică cere depunctarea lui Dinamo după ce a văzut derby-ul cu Rapid
MediaFlux
Kate Middleton suferă de o încă afecțiune. Cu ce problemă se confruntă Prințesa de Wales la doi ani de când a fost diagnosticată cu cancer
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj