Adrian Năstase explică de ce este greşită expresia „Năstase patru case”: „Am stat în mai multe case decât Iohannis”

Fostul premier Adrian Năstase a fost invitat în podcastul lui Damian Drăghici, în cadrul căruia a povestit cu umor mai multe momente reprezentative din viaţa lui.
Oana Anghel
29 oct. 2021, 15:22
Adrian Năstase explică de ce este greşită expresia

Unul dintre lucrurile la care a făcut referire fostul politician este şi celebra sintagmă „Năstase patru case„. Năstase a explicat, în podcastul lui Damian Drăghici, că expresia aceasta este inexactă.

Formula cu Năstase patru case este absolut incorectă pentru că eu am stat în mult mai multe case de-a lungul anilor. Dacă le-am număra, am stat chiar în mai multe case decât Iohannis„, a spus, cu umor, fostul premier.

@damiandraghiciofficialVa invit sa ascultati intreg Podcast ul pe YouTube! ##damiandraghici ##podcastulluidamiandraghici ##adriannastase

♬ sunet original – Damian Draghici

Adrian Năstase a explicat, în urmă cu mai mulţi ani, de unde a apărut celebra sintagmă ”Năstase patru case”.

Lucrurile au fost foarte simple (…) Când m-am căsătorit cu Dana, eu aveam un apartament, Dana avea un apartament. Am decis să le vindem și să luăm unul singur. Când așteptam primul copil… apartamentul era foarte frumos, avea o sufragerie imensă și un dormitor. L-am schimbat pentru o casă. Deci da, e adevărat că am avut patru case, dar nu în același timp, ci succesiv (…) Pentru că aveam o cotă de popularitate în creștere, niște jurnaliști au decis să îmi pună pietricele în buzunar”, a explicat Adrian Năstase la Antena 3.

Citeste si Replica savuroasă pe care Adrian Năstase o dă celor care îl acuză că ar fi homosexual: „Generaţiile de idioţi …

Adrian Năstase s-a retras la ţară şi produce pălincă

Adrian Năstase, 71 de ani, s-a retras în localitatea prahoveană Cornu, o comună lângă Câmpina, la o oră și jumătate distanță de Capitală. Fostul premier locuieşte de mai multă vreme în această zonă a țării, după ce a ieșit din închisoare.

Acum, se ocupă cu producerea unei pălinci în gospodăria proprie. Nu o comercializează, ci o împarte prietenilor săi apropiați.

Fac o palincă remarcabilă. Eu beau cu măsură, mai am încă resurse. Mă bucur să ofer prietenilor, am făcut niște sticle speciale, pe care am scris Cornu și inițialele mele. Nu comercializez, evident. Vin nu fac, nu e zonă potrivită pentru așa ceva, fiind la o altitudine de 600 de metri”, a explicat fostul premier.

Citeste si Adrian Năstase, declarație dură: Această perioadă va rămâne în istorie ca Ciuma lui Iohannis!

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Andrei Caramitru știe cine va câștiga turul 2 al alegerilor: “Nu e nicio șansă”
Capital.ro
Vehiculele interzise în oraș! Amenda de aproape 2.000 de lei. NU au drept de circulație
Playtech.ro
Ce drepturi ai ca moștenitor dacă nu ești trecut în testament. Care sunt prevederile legale
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Cât câștigă un cuplu de români pe un vas de croazieră pentru „o muncă de doar trei luni de zile”
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Doliu în fotbalul internațional. A murit un cunoscut jucător
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Statul ar putea rămâne fără bani pentru pensii. Avertismentul economiștilor
Cancan.ro
Această femeie a fost dată dispărută pe 7 iulie 1962. IREAL unde a fost găsită, acum, în 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Tragedie cutremurătoare în lumea artistică. S-a stins o tânără actriță: Acum vei străluci pe cer...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Prima reacție a lui Putin după rezultatul obținut de George Simion la prezidențiale
MediaFlux
Reguli noi pentru pensionari. Anii de căsnicie aduc bani mai mulți la pensie
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele