Laura Vicol dezvăluie de ce PSD a intrat la guvernare. „Nu am făcut alianţă cu PNL-ul din dragoste. Nu mai meritam nici măcar un vot dacă nu o făceam”

Laura Vicol, deputat PSD, a declarat că social-democraţii au decis să facă o alianţă cu PNL pentru că şi-au asumat "o guvernare în această perioadă critică pentru România".
Filip Stan
30 nov. 2021, 12:47
Laura Vicol dezvăluie de ce PSD a intrat la guvernare.

Laura Vicol a spus care este motivul pentru care Partidul Social Democrat a ales să facă o alianţă de guvernare cu PNL.

„Toată lumea a condamnat PSD-ul că a făcut alianţă cu PNL. Noi nu am făcut alianţă cu PNL-ul din dragoste pentru PNL. Am făcut-o pentru că nu mai puteam sta, efectiv, pe margine. Puteam să stăm şi să vedem cum creştem în sondaje pe ceea ce greşeau ei sau pe ceea ce nu făceau ei bine pentru România. Dar atunci eram un partid oportunist care nu mai merita nici măcar un singur vot. Dacă nu alegeam să pierdem, poate, din numărul de voturi, să fim înjuraţi de oameni, de electorat, pentru că am făcut această alianţă, dar omul care ne înjură astăzi poate mâine va avea un lucru bun în plus datorită acestei alianţe. Eu, personal, aşa văd lucrurile.

În momentul în care îţi asumi o guvernare în această perioadă critică pentru România – avem această criză sanitară care nu a fost gestionată cum trebuie, avem o campanie de vaccinare eşuată, nu sunt de acord cu certificatul verde atât timp cât condiţionează dreptul omului la muncă, dar vreau ca oamenii să se testeze – atât timp cât această alianţă poate să facă ceva bun, constructiv, pentru România, lumea trebuie să înţeleagă că este un lucru bun pentru noi toţi, până la urma urmei. Avem probleme sociale foarte mari, iar acest lucru a fost promovat încă de la începutul negocierilor în această alianţă. Trebuie făcut un echilibrul între problemele sociale reale din România şi ceea ce se întâmplă la nivel mondial”, a precizat deputatul PSD, Laura Vicol, conform DC News.

Citeşte şi: Alina Gorghiu, despre atacurile PSD la adresa guvernării liberale: „În această coaliţie nu trebuie să ne iubim şi nici să ne criticăm”

Laura Vicol vorbeşte despre atacurile la adresa ei de când a devenit preşedinte al Comisiei Juridice. „Sunt obișnuită să fiu o țintă”

„Sunt obișnuită să fiu o țintă. Nu intru în jocul pe care ei îl fac. Până la urmă, politicul este o artă, o artă a posibilului și important este să găsim soluții posibile pentru a dărâma imposibilul. Nu sunt adepta compromisului și probabil deranjează acest lucru. Cred că fiecare trebuie să meargă pe drumul lui, drumul pe care l-a ales. Eu aleg să merg pe drumul meu, cred în dreptate și cred într-o luptă dreaptă cu cei care se pun contra dreptății”, a spus Laura Vicol, potrivit sursei citate.

Citeşte şi: Teodor Meleşcanu l-a avertizat pe Victor Ponta că nu poate deveni preşedinte al României. Mărturia fostului şef al SIE: „I-am spus foarte clar și deschis că nu poate fi ales”

DailyBusiness
Chongqing, „orașul 8D” din China, noua destinație preferată de turiștii străini
Spynews
Gina Chirilă, mesaj emoționant de ziua ei de naștere! Bogdan Vlădău i-a făcut o urare publică: ”Am trecut prin foc”
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Răsturnare de situație în tragedia aviatică de la Arad. Cine ar fi trebuit să fie la bordul avionului, de fapt
Capital.ro
Guvernul îi limitează pe pensionari. Accesul total la bani, interzis: Va da lege. Vine partea nasoală
Playtech.ro
Pacienții neasigurați care vor avea acces în continuare la toate serviciile medicale decontate de CNAS, fără plata contribuției la sănătate
Adevarul
Cât de mici ar ajunge pensiile magistraților dacă se aplică reforma pensiilor speciale
wowbiz.ro
Detaliul observat pe crucea lui Ion Iliescu! Lipsa de pe simbolul funerar face lumină în tot ceea ce s-a speculat despre fostul președinte al României
Evz.ro
Milionar cu două neveste, scandal monstru la bord: amenințări cu violul
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, imagini hot în plină vară! Fosta iubită a lui Grigor Dimitrov s-a afişat în costum de baie
kanald.ro
A murit un jurnalist de legendă! Acesta s-a stins din viață la 68 de ani
Cancan.ro
Mirabela Grădinaru, umilită de o cântăreață: 'E o 😲'
iamsport.ro
Aflată în plin proces cu Dennis Man, Anamaria Prodan a reacționat după ce jucătorul s-a înțeles cu PSV
StirileBZI
Milioane de români vizați! Aceasta este decizia Guvernului privind Pilonul II de pensii
stirilekanald.ro
Un avion s-a prăbușit într-o curte, în Arad. Doi oameni au murit
Horoscop Rune pentru saptamana 9 august 2025 – 15 august 2025, cu maestrul Vechersky. Doua zodii au protectie astrala, nimic rau nu le poate atinge, trei zodii dau lovitura, castiga pe toate planurile