Diana Şoşoacă oferă soluţia cea mai bună pentru România în problema crizei din Ucraina: „Să avem poziţia pe care a avut-o cândva Elveţia”

Senatoarea Diana Șoșoacă a arătat, într-o intervenţie video pe Facebook, că se încearcă inducerea panicii în rândul populației şi că autorităţile doresc ca oamenii să fie terifiați, astfel încât să îndeplinească tot ce li se spune, din disperare.
Filip Stan
26 ian. 2022, 17:35
Diana Şoşoacă oferă soluţia cea mai bună pentru România în problema crizei din Ucraina:

Diana Şoşoacă este de părere că România ar trebui să rămână neutră în conflictul mocnit dintre Rusia şi Ucraina, declanşat de detaşarea de către Kremlin a unui număr impresionant de forţe militare în apropierea graniţei cu Ucraina.

”La poziția noastră geopolitică, România ar trebui să joace cartea neutralității. Cred că NATO ar trebui să înțeleagă dar cu cine să te înțelegi și cu cine să negociezi când toată conducerea României este vândută și au promis că România nu va mai aparține românilor, ci altor țări.

Nu avem nevoie ca NATO să își aducă toate mașinăriile și invențiile să le încerce pe români, nu avem nevoie nici de trupele lui Macron.

Duceți-vă și vă arătați mușchii în altă parte, nu pe teritoriul României. Asta ar trebui să facă și președintele și premierul, mai ales că e militar, numai că nu e militar român, e militar american, și atunci cum să nu lași tu NATO să facă un teatru de încercări din România.

Citeşte şi: După ce a blocat transferul de arme către Kiev, Germania anunţă cum va ajuta Ucraina în război: Trimite 5.000 de căşti pentru soldaţi

Dacă am avea strategi în fruntea țării ar trebui să mergem pe neutralitate, să avem poziția pe care a avut-o cândva Elveția. Dacă România ar avea strategi niște oameni extraordinari ca să-și iubească țara și poporul, la acest moment ar trebui jucată cartea neutralității și am duce-o mult mai bine”, a declarat Diana Şoşoacă.

În continuare, Diana Şoşoacă şi-a exprimat încă o dată părerea că România ar trebui să urmeze exemplul Marii Britanii şi să iasă din UE.

”Pentru mine UE nu mai e o opțiune, s-a ales praful de ceea ce este UE. Dacă se va putea reveni la ceea ce a fost la UE, doar economic, aș fi de acord, dar la acest moment, cu anulare Constituției țărilor și mers spre dreptul UE, pierdem suveranitatea, o parte am pierdut-o, poporul român are cea mai mare migrațiune pe timp de pace, este o dezintegrare a românilor și a națiunii române”, a arătat Șoșoacă.

Citeşte şi: CSAT pe criza din Ucraina. Klaus Iohannis: „Trebuie să ne asigurăm că suntem pregătiţi pentru orice scenariu. Suntem gata să găzduim o prezență aliată crescută pe teritoriul nostru”

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum a apărut Shakira în tribune la meciul în care Messi a intrat în istoria Cupei Mondiale. Cine a însoțit-o pe artistă
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Stațiunea ieftină aflată la câteva ore de România. Cazarea începe de la 13 euro, iar cafeaua costă mai puțin de 1 euro
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Daniela Crudu a ajuns de nerecunoscut! Fanii au fost șocați când au văzut imaginile: „Zici că ești…”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?