Bustul lui Ştefan cel Mare, furat la Tecuci dintr-o unitate militară! Statuia are o tonă şi jumătate

Bustul lui Ștefan cel Mare, de 1,5 tone din bronz, a fost furat, la Tecuci! Statuia, care a costat 900 milioane de lei, era depozitată la o Unitate Militară. Procurorii au intrat pe fir.
Alina Costache
31 ian. 2022, 16:48
Bustul lui Ştefan cel Mare, furat la Tecuci dintr-o unitate militară! Statuia are o tonă şi jumătate
foto: Viaţa Liberă

Bustul lui Ştefan cel Mare, realizat din bronz, a dispărut din depozitul Primăriei din Tecuci, iar nimeni nu ştie cum a fost furat.

Bustul domnitorului Ştefan cel Mare cântăreşte 1,5 tone şi are 1,8 metri înălţime. Acesta a fost realizat în 2004 de artistul tecucean Dan Mateescu, iar la acea vreme Primăria oraşului a plătit 30.000 de dolari pentru lucrare.

De atunci, a fost uitată într-o hală a unei foste unităţi militare din Tecuci. Recent, autorităţile au decis să pună lucrarea în valoare şi să o amplaseze într-o zonă a oraşului.

Vineri, 28 ianuarie, funcţionarii Primăriei Tecuci au mers la Depozitul de la Unitatea Militară pentru a verificare care este starea bustului lui Ştefan cel Mare şi atunci au constatat că obiectul de artă pur şi simplu s-a evaporat, scrie Ziarul Tecucean.

Citeşte şi: E oficial! Impozitul pe venit poate fi redirecționat către ONG-uri si biserici! Ce acte trebuie completate

Nimeni nu ştie unde a dispărut lucrarea deoarece în zonă nu există camere de supraveghere. Autorităţile spun că manipularea bustului de 1,5 tone ar fi fost imposibilă fără utilaje.

„Cred că infractorii au tăiat-o la fața locului și, cel mai probabil, apoi au topit-o. Nici nu știu dacă furtul a avut loc în mandatul meu”, a declarat primarul oraşului Tecuci, Lucian Costin, potrivit Viaţa Liberă.

Edilul a afirmat că va fi depusă o plângere penală la Poliţie pentru furt.

„Trebuie intervenit mult mai dur, pentru că așa nu mai merge. Poliția dă amenzi care nu se plătesc, iar transformarea acestora în zile de muncă în folosul comunității nu rezolvă nimic, ba dimpotrivă. Aceste amenzi ar trebui transformate în zile de închisoare și, doar așa, poate, vom reuși să oprim furturile”, a mai spus Lucian Costin.

Citeşte şi: Restricţiile anti-COVID ar putea fi ridicate în România peste câteva luni. Condiţia anunţată de ministrul Turismului

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Traian Băsescu mai deschide un proces cu statul, după ce și-a luat casa și banii înapoi. Ce se află în spatele noului litigiu
Capital.ro
Locatarii și asociațiile de proprietari nu pot contesta în justiție. Documentele de la Primărie care trebuie acceptate
Playtech.ro
Ce nu ai voie să faci în autobuzele şi tramvaiele STB. Mulţi bucureşteni beau apă şi consumă alimente, dar este interzis
Adevarul
Fost șef MI6: Pierderile Rusiei în Ucraina sunt „uluitoare”, 30.000 de soldați uciși într-o lună
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Diana, tânăra gravidă care s-a stins în urma accidentului din Iași, va fi condusă pe ultimul drum cu onoruri militare
iamsport.ro
BREAKING | Adi Mutu, noul antrenor de la Universitatea Craiova?! Mihai Rotaru a rupt tăcerea
MediaFlux
Statul român preia gigantul Rusiei! SUA a impus restricții, România a găsit o soluție
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj