România se implică în războiul din Ucraina. Klaus Iohannis anunţă ajutor MILITAR pentru Kiev

Guvernul a decis trimiterea, duminică, în Ucraina, a unei a doua tranşe de ajutoare - combustibili, veste antiglonţ, căşti, muniţie şi echipamente militare.
Filip Stan
27 feb. 2022, 14:26
România se implică în războiul din Ucraina. Klaus Iohannis anunţă ajutor MILITAR pentru Kiev

România va suplimenta sprijinul militar şi umanitar acordat Ucrainei, ca răspuns la invazia trupelor ruse, a transmis, duminică, preşedintele Klaus Iohannis.

„România se alătură partenerilor săi în susţinerea noilor sancţiuni pentru a întări şi mai mult răspunsul nostru comun la invazia Rusiei în Ucraina. Un sprijin suplimentar militar şi umanitar urmează să fie trimis Ucrainei”, a scris Iohannis, pe Twitter.

Răsturnare de situaţie în criza din Ucraina. După Turcia, şi Polonia sare în ajutorul Kievului

Guvernul a decis trimiterea, duminică, în Ucraina, a unei a doua tranşe de ajutoare – combustibili, veste antiglonţ, căşti, muniţie şi echipamente militare, alimente, apă şi medicamente – în valoare totală de 3 milioane de euro, a anunţat purtătorul de cuvânt al Executivului, Dan Cărbunaru.

România trimite Ucrainei un ajutor de 3 milioane de euro, combustibil, echipamente militare, alimente, apă şi medicamente

Ministrul Apărării, Vasile Dîncu, a anunţat că în zilele următoare nu vor veni militari din ţări NATO, dar este programată în curând sosirea unui batalion francez de aproape 1.000 de oameni. Vasile Dîncu a fost întrebat, sâmbătă, la Digi 24, dacă portavionul francez Charles de Gaulle va sosi în Marea Neagră.

“În această perioadă activarea forţei de răspuns a NATO înseamnă şi prezenţa apropiată în zona mediterană, probabil că şi în Marea Neagră. Cu siguranţă că se va întâmpla şi acest lucru. Probabil că vor fi şi alte mişcări care sunt programate în această perioadă. Este un element din mozaicul acesta”, a transmis ministrul Apărării.

Miniştrii europeni ai Energiei vor avea luni o întâlnire de urgenţă, după creşterea preţurilor petrolului şi gazelor provocată de invazia Rusiei în Ucraina

Miniştrii europeni ai Energiei vor avea luni o întâlnire de urgenţă, după creşterea preţurilor petrolului şi gazelor provocată de invazia Rusiei în Ucraina, transmite Reuters.

Întâlnirea va avea loc la Bruxelles, se arată într-un comunicat al Ministerului francez pentru Mediu şi Tranziţie Industrială.

În această săptămână, preţul petrolului Brent a crescut cu aproximativ 3,5%, în timp ce preţul petrolului  WTI a urcat în jur de 2,2%.

Joi, invadarea Ucrainei de către Rusia a făcut ca  preţurile petrolului să urce la peste 100 de dolari pe baril pentru prima dată din 2014, iar cotaţia petrolului Brent a atins 105 de dolari, înainte de a reduce câştigurile până la încheierea tranzacţiilor.

Klaus Iohannis cere măsuri coerente şi unitare pe Flancul Estic şi Marea Neagră

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Pentru ce salariu renunță Marcel Ciolacu la scaunul de deputat. Fostul premier candidează la șefia CJ Buzău
Capital.ro
Românii care nu mai pot obține cartea de identitate. Actele sunt declarate nule. Dosarul este respins pe loc
Playtech.ro
Un simplu şurub, secretul pentru a nu mai auzi zgomotele vecinilor. Cum funcţionează trucul
Adevarul
„Un idiot”. Nepoata lui Trump își ironizează unchiul, după ce acesta s-a lăudat cu rezultatul unui test cognitiv
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Un bărbat aflat în stare gravă nu a fost verificat timp de cinci zile, la Spitalul Bagdasar-Arseni. Doi medici au fost reținuți de procurori
iamsport.ro
Dani Coman și Dan Alexa au fost implicați în lupte ilegale de stradă! Sumele exorbitante pe care le încasau
MediaFlux
Se șterg datoriile pentru români și firme. Care e suma minimă care se iartă rău-platnicilor
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai