Zelenski eliberează deţinuţii cu experienţă militară pentru a lupta împotriva ruşilor

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a decis luni să elibereze deţinuţii cu experienţă militară pentru ca aceştia să se alăture luptei împotriva forţelor ruse care au lansat în urmă cu cinci zile o ofensivă împotriva Ucrainei, transmite EFE.
Alina Costache
28 feb. 2022, 13:25
Zelenski eliberează deţinuţii cu experienţă militară pentru a lupta împotriva ruşilor
Zelenski eliberează deţinuţii cu experienţă militară

Zelenski eliberează deţinuţii cu experienţă militară. „Oricine se poate alătura luptei împotriva ocupanţilor trebuie să o facă. Nu a fost o decizie uşoară, din punct de vedere moral, dar este utilă din punctul de vedere al protecţiei noastre.

În conformitate cu legea marţială, participanţii la ostilităţi, ucraineni cu experienţă reală de luptăm vor fi eliberaţi din închisori şi-şi vor putea ispăşi pedepsele în locurile cele mai periculoase ale războiului. Cheia acum stă în apărare„, şi-a justificat decizia Zelenski, potrivit Agerpres.ro.

Zelenski eliberează deţinuţii cu experienţă militară

Într-o nouă înregistrare video, difuzată cu puţin înaintea începerii negocierilor ruso-ucrainene de la frontiera cu Belarus, Zelenski a declarat: „Când mi-am anunţat candidatura, am spus că fiecare dintre noi este preşedinte. Pentru că toţi suntem răspunzători de statul nostru. De frumoasa noastră Ucraină. Şi acum fiecare dintre noi s-a transformat într-un luptător„.

Citeşte şi: Mesajul transmis de soldaţii ucraineni omologilor ruşi, un amestec de ironie şi bunăvoinţă: „Aţi crezut că Zelenski este un clovn, dar aţi descoperit că e un Joker de fier. Predați-vă, copii! Vă vom hrăni. Vă vom da apă”. VIDEO

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, şi-a exprimat, luni, recunoştinţa într-o postare pe Twitter, pentru sprijinul semnificativ oferit de statul român Ucrainei, atât din punct de vedere politic, cât şi pentru capacităţile militare de apărare a statului ucrainean acordate.

Sunt recunoscător României pentru contribuţia sa semnificativă cu privire la capacităţile de apărare ale ţării noastre. Sunt recunoscător preşedintelui Klaus Iohannis pentru sprijinul faţă de aderarea Ucrainei la Uniunea Europeană. Simţim sprijinul politic, precum şi pe cel de apărare al partenerilor noştri”, este mesajul transmis de preşedintele Ucrainei.

Un prim convoi cu ajutoare umanitare pentru Ucraina a plecat, duminică seară, din Bucureşti spre PTF Siret, anunţă Guvernul. Cele trei camioane transportă medicamente şi echipamente medicale.

DailyBusiness
Alexandru Rafila: Amploarea și viteza cu care se răspândesc mesajele antivaccinare au devenit alarmante
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Surpriză de proporţii de la Loredana Groza! I s-a îndeplinit visul după 30 de ani! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Fotbalistul român care şi-a luat Lamborghini după primul salariu din Italia. Motivul incredibil pentru care a renunțat la bolid: „Am dus mașina înapoi la reprezentanţă”
Capital.ro
Elena Udrea, primele dezvăluiri la TV după eliberare. Lucruri nespuse despre Băsescu: Alternativa cu mine și el i-a speriat
Playtech.ro
Cum se plătesc concediile medicale în 2025, câți bani primesc salariații. Cât s-a complicat procesul pentru angajatori
Adevarul
Locul sacru unde Moise ar fi primit Cele Zece Porunci, transformat într-un mega-resort de lux. Au fost mutate morminte pentru a face loc unui parc auto
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Corina Caragea, răvăşitoare în costum de baie în Bora Bora
kanald.ro
Modificări în anul școlar 2025-2026: Ce schimbări apar pentru elevi și profesori
Cancan.ro
Unde a fost găsită Edith, adolescenta din București dată dispărută, după 7 zile. Mama ei vrea să ia legătura cu DIICOT
iamsport.ro
E revoltat că fiul său e numit ”nepotul lui Ilie Balaci”. Tiradă uluitoare: ”E băiatul meu! Sunt lucruri foarte grave, mă dor”
MediaFlux
Se renunță la CASS pentru pensiile care depășesc 3.000 de lei. Anunțul ministrului Muncii
stirilekanald.ro
Cristian și Adelin au murit în accidentul de la Budeasa. Aveau 21 și 23 de ani și erau studenți cu planuri mari de viitor. O fată e în stare gravă: "Se ducea la facultate să dea examen"
substantial.ro
Accident îngrozitor. Din păcate nu sunt supraviețuitori. Nu se explică cum a avut loc