Rusia a devenit lider mondial la numărul de sancțiuni, depăşind Iranul, Siria şi Coreea de Nord. Bloomberg: Peste 5.500 de companii şi persoane sunt supuse restricţiilor

Rusia a depășit Iranul, Siria și Coreea de Nord în ceea ce privește numărul de sancțiuni împotriva persoanelor fizice și juridice. Din 22 februarie, 2.778 de obiecte rusești au fost supuse restricțiilor, în total numărul acestora crescând la 5.530.
Daniel Spătaru
08 mart. 2022, 09:13
Rusia a devenit lider mondial la numărul de sancțiuni, depăşind Iranul, Siria şi Coreea de Nord. Bloomberg: Peste 5.500 de companii şi persoane sunt supuse restricţiilor

Astfel, în 10 zile, Rusia a devenit cea mai sancționată țară din lume. Datele sunt furnizate de Bloomberg, care a consultat platforma de baze de date castellum.ai.

„Rusia a depăşit Iranul și Coreea de Nord, devenind cea mai sancționată țară din lume, în doar 10 zile”, scriu analiştii. Potrivit publicației, înainte de sancţiunile împotriv Moscovei, Iranul era lider în ceea ce privește numărul de restricții impuse. Țara s-a confruntat cu 3.616 de sancțiuni pe parcursul ultimului deceniul, mai ales pentru programul său nuclear și sprijinul pentru terorism.‎

Citeşte şi ”Lăsați-i să se hrănească cu război”. Zelenski cere sancțiuni și mai dure împotriva Rusiei

Potrivit castellum.ai, cel mai mare număr de sancțiuni antiruse sunt îndreptate împotriva persoanelor – există 2.427 de astfel de restricții. Țara care a impus cele mai multe sancțiunile împotriva Rusiei este Elveția (568), care a depășit Uniunea Europeană (518), Canada (454), Australia (413) și SUA (243).

Ca urmare a invadării Ucrainei, tot multe țări impun sancțiuni economice împotriva Rusiei. Cu toate acestea, Statele Unite au impus în mod activ sancțiuni împotriva Rusiei chiar înainte de evenimentele din 2014, cre au culminat cu anexarea Crimeii. Spre exemplu, în 2012, odată cu abrogarea amendamentului Jackson-Vanik, a fost adoptată simultan așa-numita „Listă Magnitsky”, care reglementa restricții asupra oficialilor ruși implicați sau bănuiţi a avea legături cu moartea avocatului Serghei Magnitsky. Pe listă sunt incluşi câteva zeci de funcționari din Ministerul Afacerilor Interne, FSB, Serviciul Federal de Taxe, Curtea de Arbitraj, Procurorul General și Serviciul Federal Penitenciar. Lor li s-a interzis intrarea în Statele Unite, iar activele lor monetare și de proprietate, dacă existau, au fost înghețate.

Citeşte şi Rusia a întocmit o listă a ţărilor care nu-i sunt prietene. Atenţie, România se află printre ele, vom avea parte de sancţiuni

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Motivul pentru care Daniel Pancu a renunţat la Tobias Christensen! Planul pregătit de antrenorul Rapidului
Capital.ro
Programul „Viața la țară” devine lege: sprijin pentru gospodării și turism rural
Playtech.ro
Ce înseamnă alertele de călătorie emise de MAE și de ce nu ar trebui să le ignori înainte de o vacanță
Adevarul
Ce urmează pentru PNL după mișcarea lui Nicușor Dan. Andrei Ţăranu: „Dar în capul domnului Bolojan ce scenariu este?”
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Cristi, tatăl care a sfârșit după ce și-a salvat fratele de la înec. Avea doar 27 de ani și un bebeluș de câteva luni
iamsport.ro
”Am fost pur și simplu un idiot!”. Legenda României regretă decizia luată în privința naționalei: ”Eram foarte impulsiv, foarte orgolios, am greșit”
MediaFlux
Răsturnare de situație în PNL! Adrian Veștea vânează șefia partidului și vrea locul lui Ilie Bolojan la Congresul extraordinar (Surse)
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?