Militarii ucraineni ar putea fi învăţaţi să tragă cu tunul în România. „Ar fi cea mai simplă formă de ajutor militar pe care l-am oferi”

Purtătorul de cuvânt al Pentagonului a anunţat recent că specialiştii NATO vor începe un program de pregătire pentru militarii din Ucraina, însă acesta se va desfăşura pe teritoriul alte ţări. Analiştii apreciază că această ţară ar putea fi chiar România.
Daniel Spătaru
20 apr. 2022, 12:23
Militarii ucraineni ar putea fi învăţaţi să tragă cu tunul în România.

Un număr mic de ucraineni vor fi instruiţi în folosirea tunurilor Howitzer şi după aceea vor fi trimişi înapoi în ţara lor pentru a-şi pregăti colegii„, a explicat purtătorul de cuvânt al Pentagonului, care nu a vrut să dezvăluie mai mult despre regiunile de antrenament selectate.

Analistul militar Radu Rudor a explicat ce ar însemna pregătirea soldaţilor ucraineni în România. „Ar fi cea mai simplă formă de ajutor militar pe care România o poate oferi. Noi de-a lungul timpului, de când am aderat la NATO, din 2004, am realizat exerciţii atât cu aliaţii, cât şi cu partenerii. Inclusiv în bazinul Mării Negre au avut loc exerciţii la care au participat militarii ucraineni din forţele navale. Am mai avut parte de astfel de momente de pregătire comună şi de colaborare„, a declarat acesta, la Antena 3.

Citeşte şi Cât câștigă cei 1.500 de mercenari români care luptă pe frontul din Ucraina. Şi-au dat demisiile din armată și au plecat la război

În altă ordine de idei, ministerul rus al Apărării susține că România se află printre țările care trimit cei mai mulți mercenari în Ucraina, pentru a lupta împotriva armatei lui Vladimir Putin. Potrivit purtătorului de cuvânt al Ministerului rus al Apărării, generalul-maior Igor Konașenkov, Kievul ar fi angajat peste 6.800 de mercenari străini din 63 de țări, de la începutul „operațiunii speciale” ruse în Ucraina. Cei mai mulți mercenari – 1.717 persoane – au venit din Polonia, iar aproximativ 1.500 din SUA, Canada și România, a mai precizat oficialul.

Citeşte şi Armistiţiu total la Mariupol. Ruşii şi ucrainenii au acceptat încetarea focului, pentru evacuarea civililor

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Fata lui Mircea Rednic, distrusă de durere la cinci zile de la tragedia care a lovit familia: „Încă te aștept!”
Capital.ro
Pensii 2026. Pensionarii pot primi mii de lei în plus de la stat. Ce bani se acordă automat
Playtech.ro
Poți cere concediu de pe o zi pe alta? Ce drepturi ai și când te poate refuza angajatorul
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
11 victime pe un drum din Timiș, după un eveniment rutier cu două autoturisme și un microbuz. Un bărbat și-a pierdut viața
iamsport.ro
Mutu l-a atacat în direct pe Naum: ”Începi emisiunile cu «Bună seara, domnule Becali!». Îl suni mereu ca să crească ratingul”. Ce replică i-a dat jurnalistul
MediaFlux
Trump anunță un nou teritoriu american! Decizia președintelui SUA
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat