Profesorul clujean Vasile Adamescu, rămas surdo-mut şi fără vedere de la 2 ani, decorat de Băsescu

Preşedintele Traian Băsescu l-a decorat joi, cu Ordinul Naţional "Pentru Merit" în grad de Cavaler pe profesorul Vasile Adamescu de la Liceul de Nevăzători din Cluj-Napoca, care a rămas surdo-mut şi fără vedere de la vârsta de doi ani.
Romania TV
31 ian. 2013, 14:42
Profesorul clujean Vasile Adamescu, rămas surdo-mut şi fără vedere de la 2 ani, decorat de Băsescu

Decoraţia i-a fost conferită „în semn de apreciere pentru înalta sa ţinută morală, pentru profesionalismul şi dăruirea de care a dat dovadă, la catedra Liceului de Nevăzători din Cluj-Napoca, ajutând mai multe generaţii de persoane cu dizabilităţi să îşi făurească o carieră în cadrul societăţii”, precizează un comunicat al Administraţiei Prezidenţiale

Decorarea a fost făcută la iniţiativa preşedintelui Băsescu.

Profesorul Vasile Adamescu şi-a lansa în urmă cu două săptămâni, la Cluj-Napoca, volumul autobiografic „Înfruntând viaţa”, primul din România scris de o persoană cu surdo-cecitate.

Vasile Adamescu a declarat, la lansarea desfăşurată la Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” din Cluj, că speră ca volumul „Înfruntând viaţa” să îi motiveze pe cei care îşi pierd unul dintre simţuri în timpul vieţii şi să îi facă să meargă mai departe.

„Mă bucur că am reuşit să scriu această carte, «Înfruntând viaţa», din care cititorii îmi pot afla viaţa, munca mea, zbaterile mele. Prin această carte sper să-i motivez pe cei care îşi pierd unul dintre simţuri în timpul vieţii şi să îi fac să meargă mai departe. De zece ani lucrez la această carte, scrisă în alfabetul Braille, după care a fost transcrisă pe calculator şi tipărită pentru publicul larg. Este şi un omagiu adus profesorilor mei şi am căutat să îmi amintesc fiecare amănunt, fiecare trăire, pentru ca fiecare să înţeleagă prin ce am trecut”, a spus Adamescu.

El a adăugat că „Înfruntând viaţa” este la primul volum şi cuprinde amănunte legate de perioada de după vârsta de doi ani, când a rămas fără vedere şi fără auz, cum a învăţat să vorbească, cum a învăţat să scrie şi să citească, până la momentul intrării la Facultatea de Psihologie a Universităţii „Babeş-Bolyai” (UBB).

„Cel de-al doilea volum va cuprinde informaţii despre perioada studenţiei, absolvirea Şcolii Populare de Arte, cei 27 de ani de profesorat la Liceul de Nevăzători”, a spus autorul, în vârstă de 68 de ani.

Adamescu comunică cu cei din jur ajutându-se de un sistem tactil, prin intermediul căruia i se scriu în palmă litere şi cuvinte, iar astfel poate conversa şi poate înţelege ce îi transmite un interlocutor.

Prof. univ. dr. Vasile Preda, de la Catedra de Psihopedagogie Specială a UBB, a declarat, la lansare, că „Înfruntând viaţa” este „prima carte din România scrisă de o persoană cu surdo-cecitate”.

Volumul va fi lansat şi în limba engleză, urmând să fie distribuit în SUA.

Vasile Adamescu s-a născut în 5 septembrie 1944, în satul Borcea, judeţul Călăraşi, fiind un copil perfect normal până la vârsta de doi ani, când s-a îmbolnăvit, fiind diagnosticat cu meningită, şi a rămas surdo-mut şi fără vedere.

La 11 ani a fost adus la Şcoala de Nevăzători din Cluj-Napoca, unde a fost demutizat, iar după absolvirea studiilor gimnaziale şi liceale s-a înscris la secţia de Psihopedagogie din cadrul Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei din cadrul UBB, pe care a absolvit-o cu media 9,75.

Adamescu a devenit profesor la Şcoala de Nevăzători din Cluj-Napoca, absolvind şi Şcoala Populară de Arte din Cluj-Napoca, secţia Sculptură.

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
INNA și Alexandra Stan, mai mult dezbrăcate pe scenă, la Amsterdam! Publicul a fost în extaz! – GALERIE FOTO / VIDEO
Fanatik.ro
Zodiile pentru care se deschid uși importante după 10 mai. Noroc din plin, reușite, dar și oportunități pentru ele
Capital.ro
Întoarcerea lui Traian Băsescu. Cutremur total pentru prezidențiale
Playtech.ro
Ce este Black Wednesday, fenomenul care ar putea afecta grav economia României? Euro, la un nou record
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
Trecutul mai puțin cunoscut al lui George Simion. „Era poreclit «balamuc». Un om alunecos, lipsit de scrupule”
wowbiz.ro
Ionuț Dolănescu a făcut accident în urmă cu puțin timp! Încă o lovitură pentru familia Mariei Ciobanu, chiar în ziua înmormântării soțului său
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Coșmar meteo. Veste de ultimă oră de la ANM
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Ultima oră! Ionuț Dolănescu a făcut accident! În ce stare se află artistul
Cancan.ro
E oficial, se întoarce iarna în România. Orașele în care ninge săptămâna viitoare, potrivit meteorologilor Accuweather
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se taie 200 de lei de pe card. Decizie din 1 iulie pentru românii cu pensii sub 2.200 de lei
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Doi părinți, tineri români, în vârstă de 19 și 23 de ani, au fost găsiți morți în casă, în Germania: "Au fost împreună în baie, mult timp". Au plecat la muncă în străinătate cu doar câteva zile înainte de tragedie
Primul sondaj pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Ce procente au Nicușor Dan și George Simion: între ei e o diferență destul de mare
MediaFlux
Descoperire în furtul Tezaurului Dacic. Anunț important din Olanda.
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Premieră în România: autostradă cu hub de mare putere pentru vehicule electrice. Stațiile, mai performante decât cele din Germania