Explozie la o fabrică din Slovenia. Sunt zeci de răniţi şi muncitori dispăruţi. Imagini terifiante VIDEO

O explozie puternică a avut loc joi într-o uzină chimică din Slovenia. 20 muncitori au fost răniţi, iar doi dintre aceştia sunt în stare gravă. De asemenea, mai multe persoane au fost date dispărute în urma deflagraţiei.
Filip Stan
12 mai 2022, 18:31
Explozie la o fabrică din Slovenia. Sunt zeci de răniţi şi muncitori dispăruţi. Imagini terifiante VIDEO
foto: zurnal24.si

Explozie la o fabrică din Slovenia. Accidentul s-a produs dimineaţă în sediul grupului Melamin, aflat în centrul municipiului Kocejve (sud-est), la 60 km de capitala slovenă Ljubljana.

”O cisternă a explodat” dintr-un motiv nedeterminat, a explicat şeful detaşamentului de pompieri Leon Behin la faţa locului.

”Nu mai ştim nimic de mai multe persoane”, a spus directorul fabricii Srecko Stefanic, precizând că acestea nu erau angajate la fabrică.

Ar fi vorba de patru furnizori de servicii, potrivit agenţiei de presă STA şi site-ului 24ur, citate de Agerpres.

De asemenea, 20 de muncitori au fost răniţi, dintre care doi suferind de arsuri grave care au fost evacuaţi cu elicopterul spre capitală Sloveniei.

Citeşte şi: Explozie la o bază militară din Rusia: o persoană a murit, altele sunt în stare gravă la spital

Autorităţile le-au cerut oamenilor care locuiesc pe o rază de 500 de metri în jurul uzinei să nu părăsească casele şi să-şi închidă ferestrele din cauza riscului răspândirii de vapori toxici.

https://twitter.com/MezmorisedJay/status/1524697561700909056?s=20&t=YBqU9fc-z6hgLhyzpLV8Xg

Până acum nu a fost raportată nicio contaminare a aerului. ”Accidentul nu a avut un impact negativ major asupra mediului”, a dat asigurări jurnaliştilor primarul din Kocevje, Vladimir Prebilic.

Strada principală a fost închisă din cauza intervenţiei pompierilor care au indicat că au reuşit să stingă incendiul.

În fotografii se văd coloane de fum negru dinspre uzină, care produce răşini pentru sectoarele hârtiei, construcţiilor, lemnului şi vopselei, precum şi hârtie decorativă pentru industria mobilei, potrivit site-ului companiei. Fondată în 1954, compania are aproape 200 de angajaţi.

Citeşte şi: Forțele ruse, aproape de gurile Dunării, pe Insula Șerpilor. Dîncu: România monitorizează cu mare atenţie această situaţie, posibila dezvoltare a conflictului spre Odesa

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Veste șoc pentru Universitatea Craiova. Ștefan Baiaram, suspendat în dubla cu FCSB! Ce pedeapsă a primit. Exclusiv
Capital.ro
Decizia pentru Călin Georgescu. Anunțul făcut de avocatul fostului candidat: E un moment pe care îl așteptăm
Playtech.ro
Cât de des trebuie să cureți garnitura frigiderului și cum o igienizezi corect
Adevarul
Lumea în pericol. Verdict sumbru după raportul de la Munchen: „Garanțiile de securitate se diluează. Rusia încă are forța să facă o nefăcută”
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Afaceristul Sorin Ciprian Iacob s-a stins din viață în urma unui grav incident rutier, în Ciortești! UPDATE: Femeia însărcinată și copilul și-au pierdut viața la spital
iamsport.ro
BREAKING | Adi Mutu, noul antrenor de la Universitatea Craiova?! Mihai Rotaru a rupt tăcerea
MediaFlux
Întârzieri uriașe la recalcularea pensiilor! Ministerul Muncii și Casa de Pensii au recunoscut
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj