Lovitură pentru Arafat. Sindicaliştii de la „Ambulanţa” vor să rămână la Ministerul Sănătăţii

BNS anunţă că aproape toţi angajaţii serviciilor de ambulanţă s-au declarat în favoarea coordonării acestor servicii de către MS. Sindicaliştii solicită retragerea proiectului pentru reorganizarea MAI, iniţiat de Raed Arafat.
Filip Stan
18 mai 2022, 18:41
Lovitură pentru Arafat. Sindicaliştii de la

Blocul Naţional Sindical (BNS) anunţă că aproape toţi angajaţii serviciilor de ambulanţă din ţară membri ai Federaţiei „Ambulanţa” s-au arătat, în cadrul unui referendum, pentru coordonarea operaţională a serviciilor de ambulanţă de către Ministerul Sănătăţii. Sindicaliştii solicită retragerea proiectului pentru reorganizarea MAI, susţinând că nu resping „principiul conform căruia în situaţiile de urgenţă decretate la nivel naţional în conformitate cu prevederile legale, serviciile de ambulanţă să se afle în coordonarea IGSU”, dar invocă „situaţii abuzive petrecute în ultima perioadă de timp ce au vizat serviciile de ambulanţă”.

Blocul Naţional Sindical arată că a derulat, prin intermediul Federaţiei Naţionale Sindicale „Ambulanţa” din România (FNSAR), o „amplă acţiune” pentru evaluarea proiectului Legii privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Afacerilor Interne postat pe site-ul MAI – Transparenţă decizională, în care se arată că MAI „îndeplineşte, potrivit legii, ca atribuţii specifice domeniului afacerilor interne: coordonarea integrată, la nivel naţional, a activităţilor de (…) asistenţă medicală de urgenţă, domeniu specific Ministerului Sănătăţii, conform Legii 95/2006”.

Ca urmare a acestui demers, a fost organizat un referendum printre lucrătorii din serviciile de ambulanţa din România, membri de sindicat ai FNSAR. Din cei 7.924 de angajaţi care şi-au exprimat opinia pe această speţă, 7.833 au votat pentru respectarea legii în privinţa coordonării operaţionale a serviciilor de ambulanţă din România de către Ministerul Sănătăţii, arată BNS.

Alexandru Rafila îi dă replica lui Raed Arafat, după tensiunile apărute pe tema transferării unităților de primiri urgențe de la SMURD la MS: „Trebuie inițiat acest proces” – EXCLUSIV

„Nu respingem principiul conform căruia în situaţiile de urgenţă decretate la nivel naţional în conformitate cu prevederile legale, serviciile de ambulanţă să se afle în coordonarea IGSU, dar multitudinea de situaţii abuzive petrecute în ultima perioadă de timp ce au vizat serviciile de ambulanţă (hărţuirea personalului operativ din serviciul de ambulanţă public de echipe DSU de aşa-zis control operational din care nu fac parte specialişti ai Ministerului Sănătăţii, cercetarea şi sancţionarea abuzivă de către DSU a unor presupuse abateri disciplinare privind activitatea desfăşurată în cadrul Serviciilor de Ambulanţă Judeţene/Serviciilor de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov, aşa-zise controale operaţionale efectuate doar de DSU din MAI, în ultimii 8 ani, pe baza unor înscrisuri denumite impropriu CALENDAR COMUN – înscrisuri neaprobate nici de ministrul sanătăţii, nici de ministrul afacerilor interne, publicate la  http://www.dsu.mai.gov.ro/dgmco), ne îndreptăţesc să cerem coaliţiei de guvernare, cât şi Guvernului României să retragă urgent de pe site-ul MAI proiectul Legii privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Afacerilor Interne prin care-şi propun preluarea permanentă a coordonării serviciilor de ambulanţă din România (nu doar în situaţii de urgenţă), cât şi declanşarea unor dezbateri transparente care să implice toate părţile interesate”, susţin sindicaliştii de la „Ambulanţa”.

Citește și Raed Arafat se opune categoric planului lui Alexandru Rafila de a-l lăsa fără SMURD: „Nu văd niciun motiv să stricăm ce s-a dovedit a fi foarte eficient”

Ministerul de Interne a supus dezbaterii publice un proiect de lege care vizează reorganizarea instituţiei, iar potrivit prevederilor documentului asistenţa medicală de urgenţă ar urma să fie coordonată de către Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă. Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a acuzat că nu a fost informat despre acest proiect, ba mai mult, ministerul pe care-l conduce nu se află pe lista instituţiilor avizatoare. Rafila a susţinut că opoziţia sa nu are legătură cu persoana medicului Raed Arafat, ci cu activitatea medicală, care este finanţată de către Ministerul Sănătăţii. ”Eu sunt gata să-i cedez domnului Arafat poziţia de ministru al Sănătăţii”, a afirmat Rafila.

Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă (DSU) a transmis, ulterior, precizări în legătură cu proiectul supus dezbaterii publice care vizează reorganizarea MAI. DSU a afirmat că are, încă de la înfiinţare, atribuţii pe linia asistenţei medicale de urgenţă, iar documentul doar integrează articole din actele normative în vigoare. ”Atribuţiile DSU şi ale Ministerului Sănătăţii nu interferează”, au transmis reprezentanţii DSU, precizând că acesta este motivul pentru care Ministerul Sănătăţii nu a fost informat cu privire la prevederile proiectului.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Cu ce să stropești vița de vie ca să ai struguri parfumați și dulci. Trucul genial folosit chiar și de bunicii noștri
Capital.ro
Cea mai mare actriță pe care românii au pierdut-o. Nu poate fi uitată. A lăsat în urmă o carieră remarcabilă
Playtech.ro
Anunţul momentului! Când se deschide A7 până la Adjud. Imagini de ultima oră de pe şantier
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
China „evaluează” o propunere de negocieri din partea SUA: „Dacă partea americană nu îşi corectează taxele, înseamnă că este complet ipocrită”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Alertă meteo! Furtuni electrice timp de două săptămâni, avertizează AccuWeather
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Vedeta din România care așteaptă primul ei copil, la un an de la divorț! Modul inedit în care le-a dat vestea fanilor
Cancan.ro
Doliu în lumea muzicii! O cântăreață consacrată a murit într-un incendiu cumplit, de 1 Mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferi. Se achită câte 91 de lei, cash sau card. Ai timp maxim 48 ore să plătești
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Lumea muzicii este în doliu! Îndrăgita artistă care a pierit la 66 de ani, după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări: „O forţă a naturii şi o apărătoare a drepturilor omului”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Băsescu s-a sucit! Pe cine va vota la prezidențiale
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Locul din România pe care să nu îl ratezi. Trebuie să ajungi acolo măcar o dată în viață