Român din Anglia: „România e mult mai sigură. Aici te uiţi mereu peste umăr”

Un român din Anglia susţine că România stă mult mai bine la capitolul siguranţă decât Marea Britanie. Potrivit ultimelor date, în UK locuiesc cel puţin un milion de români.
Filip Stan
29 mai 2022, 14:41
Român din Anglia:

Un român din Anglia atrage atenţia că ţara în care locuiesc cel puţin un milion de compatrioţi cu este la fel de sigură precum România.

Român din Anglia, semnal de alarmă: România, mai sigură decât Marea Britanie

Un român stabilit în Marea Britanie a postat pe o pagina de Facebook destinată românilor din UK un top în care unele dintre cele mai periculoase orașe din Europe sunt chiar din UK.

Citeşte şi Masacru în Congo: cel puţin 27 de morţi, toţi ucişi cu macete

„Acum să recunoaștem. O fi Marea Britanie mai bogată și mai plină de oportunități decât România, dar e mult mai periculoasă decât România. Sunt zone în care e musai să mai privești înapoi peste umăr din când în când, în special după lăsarea întunericului. N-o spun eu, o spun specialiștii.

De pildă, 3 dintre cele mai periculoase 5 orașe din Europa, sunt din Marea Britanie. Anume:

1. Bradford

2. Coventry

3. Birmingham.

La polul opus, în topul celor mai sigure 20 orașe din Europa, Marea Britanie nu prinde nici un loc. „Nothing!”. România în schimb, se poate lăuda cu Oradea, Cluj Napoca și Timișoara, la competiție cu orașe din Elveția, Austria, Norvegia și Finlanda.

În ansamblu, din 142 de țări măsurate, România ocupă locul 26 la capitolul siguranță, imediat după Finlanda, Singapore și Olanda. În schimb, Marea Britanie e hăt, tocmai pe locul 75, între Zambia și Myanmar. Surpinzător nu-i așa?”, a transmis românul pe o pagină de Facebook, potrivit stiridiaspora.ro.

Potrivit Indexului Orașelor Sigure 2021, publicat de The Economist, Copenhaga este considerat orașul cel mai sigur din Europa şi din întreaga lume.

Cea mai sigură ţară din Europa este Islanda. Acest lucru se datorează, în principal, populației sale foarte limitate și onestității generale a cetățenilor săi.

Potrivit Eurostat, Albania este țara cu cea mai scăzută rată a criminalității din Europa. Între 2017 și 2019,  poliția a înregistrat doar 4,8 infracțiuni la 100.0090 de locuitori. Totuși, aceste date se referă doar la infracțiunile înregistrate de autoritățile locale și nu iau în considerare toate infracțiunile care nu au fost raportate la poliție.

Citeşte şi Românii din Germania pot rămâne fără pensii. Semnalul de alarmă tras de un director al Casei de Pensii

DailyBusiness
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
Spynews
Loredana Chivu s-a despărțit de fostul iubit, Sorin Nicolescu: ”Este alegerea mea să fiu singură”
Fanatik.ro
„S-a schimbat Universitatea Craiova după venirea lui Coelho?”. Sorin Cârțu, laude la scenă deschisă pentru tehnicianul portughez: „Se vede că a făcut asta”
Capital.ro
Doliu în televiziune. Cea mai frumoasă prezentatoarea TV s-a stins din viață: A lăsat o amprentă în sufletele tuturor
Playtech.ro
Ce înseamnă COP și SCOP la pompele de căldură. Valorile care îți arată cât vei plăti iarna
Adevarul
Vacanță de coșmar în Caraibe pentru o turistă: „Am aterizat în iad, nu într-un paradis tropical”. Ce a distrus experiența exotică
wowbiz.ro
Doliu în România! A murit Roxana Moise de la Exatlon
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
5 unități medicale din Prahova au rămas fără apă! Pacienții ar putea fi transferați la unități sanitare din București. Anunțul făcut de ministrul Sănătății
iamsport.ro
Acuzații grave la adresa lui Lucescu! Ar fi refuzat să cheme la națională jucătorii unei echipe din România: ”Nu îi halea!”
MediaFlux
O nouă taxă pentru români. Se ia în calcul plata pe zi, pentru fiecare animal
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri