VIDEO: Scene horror pe „Drumul Morții”. Accident grav pe cea mai periculoasă șosea din România

Încă un accident grav a avut loc pe „Drumul Morții", DN 2. Evenimentul nefericit s-a produs în după-amiază zilei de duminică, 12 iunie.
Filip Stan
12 iun. 2022, 19:17
VIDEO: Scene horror pe „Drumul Morții

Update

 

Potrivit IPJ Buzău, din primele date a reieşit că este vorba despre o coliziune între trei autovehicule: un autoturism condus pe direcţia Buzău către Bucureşti, de un şofer bucureştean, în vârstă de 54 de ani; un microbuz la volanul căruia se afla un conducător auto în vârstă de 50 de ani, din Vrancea; un al doilea autoturism.

Șoferul de 54 de ani al autoturismului a lovit mirobuzul care circula în fața sa. Ulterior, autoturismul s-a ciocnit cu o maşină condusă din sens opus, de către un şofer buzoian, în vârstă de 30 de ani

„Accidentul s-a soldat cu decesul şoferului bucureştean, decesul unui pasager minor, în vârstă de aproximativ 1-2 ani, din maşina buzoianului. De asemenea, impactul s-a soldat cu rănirea şoferului din Buzău şi a altor două pasagere din autoturismul acestuia, două femei în vârstă de 27, respectiv 50 de ani. Persoanele rănite au fost preluate de echipajele medicale şi transportate la spital pentru îngrijiri”, a notat sursa citată.

În cauză se va întocmi dosar penal, iar poliţiştii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs accidentul.

 

Știrea inițială

 

O persoană a decedat și cinci au fost grav rănite după o coliziune frontală între două autoturisme, produsă duminică după-amiază, în județul Buzău.

Centrul InfoTrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române (IGPR) a transmis că, pe DN 2 Urziceni – Buzău, în afara localității Căldărușeanca, județul Buzău, a avut loc o coliziune frontală între două autoturisme.

Traficul se desfășoară îngreunat, pe un fir.

 

Până la finalizarea Autostrăzii Moldovei, românii sunt nevoiți să circule în continuare pe „Drumul Morții”

 

Constructorii vor trebui să se mobilizeze exemplar pentru a finaliza Autostrada Moldovei la termen. În ultimii ani, proiectele de infrastructură rutieră din România s-au împotmolit fie din cauza problemelor constructorilor, fie din cauza birocrației ori a organizării la nivelul CNAIR, fie din cauza decidenților politici.

În prezent, românii circulă din/către regiunile Moldovei/Muntenia pe DN2 (Drumul Național 2) /E85 (Drumul European 85), cunoscut și drept „Drumul Morții”.

Infrastructura DN2 nu face față aglomerației și vitezei cu care se circulă, motiv pentru care anual, sute de accidente sunt consemnate de Poliție. Pe acest drum sunt montate aproape 600 de cruci, în memoria celor decedați.

Din punct de vedere legal, drumul are doar câte o bandă pe sens și câte un acostament mai lat, asfaltat. Acostamentul consolidat, confundat de mulți șoferi cu o bandă mai îngustă, are o lățime de doar 2,5 metri, cu un metru mai puțin decât lățimea unei benzi de drum național și cu 1,25 metri sub lățimea unei benzi de autostradă. În cazul circulației pe acostament, se recomandă păstrarea unei distanțe de 1 metru față de marginea drumului.

În 2015, Guvernul avea în plan să construiască drum expres de la București la Suceava, nu autostradă. În 2016 s-a revenit la ideea autostrăzii și s-a scos la licitație proiectarea pentru A7, iar în 2018 au început activitățile de proiectare, finalizate.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
Cristina Cioran, însărcinată pentru a treia oară? „Poate chiar acum am o veste”. Cum este viața ei cu doi copii
Fanatik.ro
“Ce salariu are Mircea Lucescu la națională?” Răspunsul neașteptat al selecționerului României
Capital.ro
România e în doliu. S-a stins un mare jurnalist. A fost un nume emblematic: Un om absolut minunat, o enciclopedie
Playtech.ro
Cum se majorează pensiile românilor până în 2030, an cu an. Ce spune legea indexării
Adevarul
Schimbare pe străzile din Iran: tot mai multe femei renunță la hijabul obligatoriu, în ciuda riscurilor. De la ce a pornit mișcarea națională
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Trei cutremure azi dimineață, în România! În ce zone s-au produs și cât de puternice au fost
Cancan.ro
Cine este, de fapt, fabrica de bani a lui Toto Dumitrescu. Produce milioane de euro din imobiliare
iamsport.ro
Victor Pițurcă a rupt tăcerea. Cum a numit-o pe soția sa, Maria
MediaFlux
Adio, vouchere! Ministrul Bogdan Ivan anunță cine vor fi cei afectați
stirilekanald.ro
Mămica de 34 de ani a murit a doua zi după nașterea acasă, cu puțin timp înainte ca bebelușul să o însoțească la ceruri
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025