Ludovic Orban acuză Guvernul și Parlamentul de trădare națională: „Au respins proiectul de reducere a prețului carburanților cu 2,2 lei/l / Executivul încasează mai mulți bani prin sărăcirea românilor”

Ludovic Orban, fost premier al României, s-a dezlănțuit în ultimele luni la adresa lui Klaus Iohannis și liderilor, după ce a fost îndepărtat de la cârma partidului. În ultima intervenție, atenția președintelui Forței Drepte s-a îndreptat și împotriva PSD-ului. 
Filip Stan
24 iun. 2022, 17:02
Ludovic Orban acuză Guvernul și Parlamentul de trădare națională: „Au respins proiectul de reducere a prețului carburanților cu 2,2 lei/l / Executivul încasează mai mulți bani prin sărăcirea românilor

Fostul membru PNL susține că alianța PSD + PNL + UDMR și-a bătut încă o dată joc de România, prin anunțul plafonării prețului la carburant, cu doar 50 de bani.

Ludovic Orban e de părere că cei de la Palatul Victoria și parlamentarii nu au făcut nimic pentru a împiedica tăvălugul scumpirilor. Fostul prim-ministru îndepărtat după înscăunarea lui Florin Cîțu – pus pe făraș la scurt timp, trage la răspundere parlamentarii care au blocat proiectul potrivit căruia prețul benzinei și motorinei ar fi putut scădea cu 2,2 lei.

Reducerea la jumătate a accizei și scăderea TVA-ului de la 19% la 5% reprezintă soluția potrivită, în lipsa plafonării, susține Ludovic Orban.

„De 4 luni și jumătate am înaintat parlamentului un proiect de lege foarte clar și simplu, care duce la scăderea cu minim 2,2 lei a prețului litrului de carburant la pompă prin soluții liberale, adică prin reducerea la jumătate a accizei și reducerea TVA de la 19 la 5%.

Ne luptăm de peste 4 luni cu lipsa de responsabilitate și slugărnicia parlamentarilor din coaliția de guvernare, care nu vor sub niciun chip adoptarea legii”, a declarat Ludovic Orban, vineri.

 

Ludovic Orban: „Guvernul încasează mai mulți bani prin sărăcirea românilor”

 

Marcel Ciolacu și Nicoale Ciucă sunt principalii vinovați pentru scăderea puterii de cumpărare a românilor, susține fostul premier.

„Ciolacu și Ciucă ne-au aburit cu tot felul de declarații bombastice dar de făcut nu au făcut absolut nimic. În timpul acesta, toate prețurile și tarifele produselor și serviciilor au explodat. Inflația din România este dublă față de inflația medie de la nivel european. Puterea de cumpărare a veniturilor românilor s-a redus dramatic.

În timpul acesta, guvernul încasează mai mulți bani prin sărăcirea românilor și, colac peste pupăză, mai vrea să și crească taxele sau să introducă taxe noi”, a mai punctat Orban, pe Facebook.

Ludovic Orban: „Păcat că pacientul este…”

 

Măsurile Guvernului Nicolae Ciucă sunt o „frecție la picior de lemn”, a conchis Ludovic Orban.

„După 6 luni de inacțiune guvernamentală, care vor costa scump economia României, după protestele spontane din benzinării, după ce nervozitatea a atins cote ridicate și după ce prețurile au luat- o razna complet, s-a trezit și coaliția CIOCIU să zică că ar încerca să ia măsuri de plafonare. Prea târziu! Prea puțin! Total ineficent! Antiecomic și antiliberal! Fără efectele scontate!

Dar sigur că ‘tiriplicii’ se vor bate cu cărămida în piept că operația a reușit. Păcat că pacientul este…”, a mai scris Ludovic Orban.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Cod galben de caniculă emis de ANM pentru 26 de județe! Mercurul din termometre va urca până la 36 de grade
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Marian Golea știe pentru ce zodii urmează o lună perfectă: „Totul le merge perfect”
Capital.ro
Ion Iliescu, în agonie. Medicii l-au trecut pe aparate. Breaking News!
Playtech.ro
Oamenii, îndemnaţi să pună o foaie A4 în frigider când afară e caniculă. Motivul pentru care producătorul Beko îşi sfătuieşte clienţii să facă acest test
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Se pregătește America să lovească instalația nucleară Fordo din Iran? Mișcările militare care sugerează o posibilă escaladare
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Lino Golden și soția lui, Delia, s-au despărțit? Semnele care arată că cei doi foști concurenți de la Power Couple au probleme în relație
Spynews
De ce este considerat un erou pilotul avionului prăbușit în India. Cum ar fi reușit să evite cu prețul vieții o catastrofă
Evz.ro
Zile fierbinți, nopți sufocante: România, prinsă în valul de caniculă. Prognoza meteo actualizată
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
kanald.ro
O familie de ucraineni a fost ucisă de o rachetă iraniană. Aceștia veniseră în țară pentru a-și trata fetița bolnavă de cancer
Cancan.ro
Cum a apărut îmbrăcată această tânără din Iași la Bacalaureat. Colegii au crezut că vine direct din club
Playsport.ro
De ce spune o jurnalistă celebră din SUA că după ce a vizitat toată Europa s-ar întoarce doar în Bucureşti şi...
Capital.ro
România a pierdut cel mai mare artist. Vocea sa a fost și va rămâne inconfundabilă. A fost iubit de toți românii
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Sandra Izbașa la 35 de ani. Campioana s-a retras de mai bine de un deceniu
stirilekanald.ro
Profesoară de 30 de ani, arestată după ce a sedus un elev de 15 ani! Ar fi întreținut relații intime cu minorul chiar în incinta școlii
Horoscop zilnic, 20 iunie 2025. Patru zodii vor avea parte de usi deschise pe toate planurile. Ziua de vineri vine cu schimbari importante
MediaFlux
Cerere scrisă pentru pagini de internet. Accesul va fi blocat!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Limitele delicate ale consimțământului în societatea românească contemporană