Cine e tânărul român dispărut în Lefkada. Familia a ajuns în Grecia să-l caute

Căutări disperate în Lefkada din Grecia după dispariția tânărului de 25 de ani în mare. Autoritățile îl caută cu navele Gărzii de Costă, cu scafandri, dar și pe uscat, cu ajutorul polițiștilor. Din disperare, rudele tânărului au luat primul avion și au plecat în Grecia, acolo unde au început căutări pe cont popriu.
Alina Costache
12 iul. 2022, 16:09
Cine e tânărul român dispărut în Lefkada. Familia a ajuns în Grecia să-l caute

Radu, în vârstă de 25 de ani, se afla cu prietenii pe o plajă din Lefkada. La un moment dat, tânărul le-a spus acestora că merge să facă o baie în mare. O vreme l-au văzut cum înoată, însă l-au scăpat din ochi câteva momente și a dispărut. Au alertat imediat echipajele de salvare când au văzut că nu mai revine la mal.

Salvamarii au intervenit de urgență pentru găsirea tânărului român. La scurt timp, au intervenit și o navă și două șalupe ale Gărzii de Coastă. Căutările au început de 24 de ore, iar autoritățile elene nu se opresc până nu îl găsesc. Și familia tânărului a ajuns în stațiune și a început căutările cu o barcă gonflabilă.

O prietenă a românului originar din Craiova a cerut ajutorul autorităților pe Facebook și a dezvăluit că tânărul a dispărut pe plaja Mylos.

”Este cineva care ne poate ajuta cu o barcă/elicopter/drone să îl cautam? Va rog din suflet, orice ajutor este neprețuit! Apelez la oricine poate da o mâna de ajutor. Este cineva care ne poate ajuta cu o barcă/elicopter/drone să îl căutăm? Va rog din suflet, orice ajutor este neprețuit! Mulțumesc mult!”, a spus tânăra, în mesajul postat pe Facebook.

Citește și Român de 25 de ani, căutat de mai bine de 24 de ore în Grecia. Tânărul a dispărut în marea învolburată sub privirile disperate ale prietenilor

Citește și Din ce în ce mai mulți români dezamăgiți de litoralul din Grecia: „Ne vrem banii înapoi!”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
România, fără apărare în calea dronelor? Cât de gravă e, în realitate, situația după incidentele de la Galați și Tulcea. Un general în rezervă, avertisment dur: „Avem lipsuri”
Capital.ro
Decretele privind demisiile miniștrilor PSD, publicate în Monitorul Oficial. Bilanțuri complete și predarea portofoliilor către interimari
Playtech.ro
Ce contracte de închiriere trebuie înregistrate la ANAF. Avantajele contribuabilului și cum se procedează în 2026
Adevarul
SURSE Grupul politic care ar putea decide soarta lui Bolojan: negocieri tensionate și acuzații dure înainte de moțiune
wowbiz.ro
Alex Marcu, mărturii tuburătoare la un an de la moartea Teodorei. Cât de greu îi este să treacă peste tragedie: „Lucrez cu doi psihologi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în București. O femeie a ajuns în stare critică după un lifting facial: „Noi am pregătit acum, am luat sicriul, loc de veci..”
iamsport.ro
Legendarul Claudiu Răducanu, bătut fără vină: ”Eram plin de sânge!”
MediaFlux
Jupiter a ieșit din retrograd și activează viața sentimentală a trei zodii. Cine se va îndrăgosti la finalul lui aprilie
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara