Simona Halep, în mare formă înainte de US Open, a avansat în turul secund la Cincinnati

Simona Halep, Sorana Cîrstea şi Emma Răducanu s-au calificat în turul al doilea a turneului de categorie WTA 1000 de la Cincinnati.

17 aug. 2022, 06:21

Simona Halep, locul 6 WTA, s-a calificat, marţi, în turul doi la turneul de categorie WTA 1000 de la Cincinnati. Halep a trecut în runda inaugurală de Anastasia Potapova, locul 54 WTA, care a ajuns pe tabloul principal în calitate de lucky loser, scor 6-4, 3-6, 6-3, după două ore şi 11 minute de joc, informează News.ro.

Emil Săndoi şi Daniel Pancu sunt noii selecţioneri au reprezentativelor U21 şi U20
În turul doi, Halep va evolua contra unei alte rusoaice, Veronika Kudermetova, locul 20 mondial. Cele două s-au mai întâlnit de trei ori, de fiecare dată impunându-se sportiva din România.

Pentru accederea în turul doi la Cincinnati, Halep va primi 16.340 de dolari şi 60 de puncte WTA

De asemenea, Sorana Cîrstea s-a calificat, marţi, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari, după ce a învins-o pe elveţianca Belinda Bencic, campioana olimpică en titre, cu 6-2, 6-7 (3), 6-4.

Cîrstea (32 ani, 40 WTA), revenită după o perioadă de absenţă, în care a fost infectată cu Covid-19, a obţinut victoria după două ore şi 38 de minute.

Ministrul UDMR Eduard Novak, făcut praf și de către Elisabeta Lipă: „E jenant! Nu am mai pomenit așa ceva”
Românca s-a impus clar în primul set, cu 6-2, după patru ghemuri consecutive. În actul secund, niciuna dintre jucătoare nu a reuşit să se desprindă şi s-a ajuns în tiebreak, unde Bencic (11 ani, 25 WTA) a luat ultimele patru puncte (7-3). În decisiv, Cîrstea a început cu break şi şi-a păstrat avantajul până la final (6-4).

Românca a reuşit 8 aşi, dar a făcut şi 4 duble greşeli, în timp ce Bencic a încheiat cu 5 aşi şi 3 duble greşeli.

Cîrstea a învins-o pe Bencic şi la prima lor confruntare, anul acesta, la Grampians Trophy de la Melbourne, cu 7-5, 6-2, în optimi.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 16.340 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe cehoaica Petra Kvitova, victorioasă cu 6-7 (2), 7-6 (6), 6-5 în faţa elveţiencei Jil Teichmann.

Kvitova (32 ani, 28 WTA) are 5-4 în meciurile directe cu Cîrstea, dar românca a câştigat ultimul duel, anul acesta, la Australian Open, cu 6-2, 6-2, în primul tur.

Emma Răducanu a învins-o pe Serena Williams în două seturi şi 65 de minute, în primul tur la Cincinnati

Britanica Emma Răducanu a învins-o pe anericanca Serena Williams, scor 6-4, 6-0,, în primul tur la turneul de la Cincinnati. Sportiva de 19 ani a avut nevoie de doar 65 de minute pentru a o învinge pe marea campioană americană de 40 de ani.

Serena, care se va retragse după US Open, a jucat doar al patrulea meci al său în acest an. În turul doi, Răducanu va evolua contra sportivei din Belarus, Viktoria Azarenka, locul 22 mondial.