STUDIU: Câte bacterii se află pe telefoanele mobile

Un grup de studenţi ai Universităţii Surrey din Marea Britanie a aflat, cu ajutorul unui test bacteorologic, câţi microbi, bacterii şi microorganisme dăunătoare se află pe telefoanele mobile imediat după folosirea acestora.
Romania TV
22 feb. 2013, 14:57
STUDIU: Câte bacterii se află pe telefoanele mobile

Studenţii britanici care urmează o specializare bacteorologică în cadrul Universităţii Surrey au fost curioşi să afle câte bacterii se pot afla pe suprafeţele telefoanelor mobile. Aceştia se aşteptau la rezultate surprinzătoare, care, în cele din urmă s-au şi confirmat, relatează dailymail.co.uk.

După ce au reuşit să imprime întreaga porţiune a unui telefon mobil pe o lamelă specială de microscop, în doar trei zile rezultatele pe care studenţii le aşteptau au fost cu adevărat uimitoare.

O mare porţiune din ecranul telefoanelor este acoperită în mod constant de microorganisme care, din fericire, nu sunt periculoase pentru corpul uman, susţin studenţii implicaţi în acest studiu.

Potrivit acestui studiu aproximativ 20 la sută dintre utilizatorii de telefoane mobile sunt purtători ai acestor microorganisme care se găsesc de cele mai multe ori în canalele nazale ale oamenilor.

Coloniile de bacterii care se formează pe suprafeţele telefoanelor provin din flora invizibilă de microorganisme a corpului uman.

Doctorul Simon Park, lector universitar în biologie moleculară, susţine că acest experiment făcut de studenţi îi ajută să descopere o lume microbiologică pe suprafeţe ale unor obiecte folosite zi de zi.

„Din aceste imagini se poate vedea foarte clar felul în care aceste bacterii cresc pe suprafaţa telefoanelor mobile. Bacteria care se dezvoltă în acest caz se numeşte Bacillus mycoides. Acest mod de dezvoltare al bacteriilor este unic în cazul bacteriei. Din aceste rezultate se pare că telefoanele nu ţin minte doar numere ci şi ce fel de contacte are fiecare om cu suprafeţe ce ajută la dezvoltarea microorganismelor”, susţine Simon Park. 

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Betty Salam, declarație de dragoste pentru Roberto Tudor! Fiica lui Florin Salam se simte în al nouălea cer
Fanatik.ro
Decizia luată de Ionel Ganea, la 6 luni de la decesul fiului de 2 ani. Ce urmează să facă fostul fotbalist: ”Te vom iubi mereu, îngeraș”
Capital.ro
Călin Georgescu e în doliu. Și-a luat adio de la un mare român: S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Momentul în care un porc „evadat” de la o tarabă fuge haotic pe străzile din Vaslui. Videoclipul a ajuns viral
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Vrei 10.000 de euro pe lună? Iată unde se angajează românii pe acest salariu
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
substantial.ro
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu