Ce spun românii din străinătate despre întoarcerea definitivă în țară. Claudia a revenit acasă după 20 de ani de muncă în Italia și Germania: „Mă simt ca o străină aici”

O româncă din Iași s-a întors definitiv în țară, după 20 de ani de muncă în străinătate. Aceasta se simte ca o străină, dar spune că observă niște schimbări la România.
Bianca Bocioacă
29 aug. 2022, 18:21
Ce spun românii din străinătate despre întoarcerea definitivă în țară. Claudia a revenit acasă după 20 de ani de muncă în Italia și Germania: „Mă simt ca o străină aici”

 Înapoi acasă după 20 de ani. „M-am întors din cauza singurătății, e grea”

Claudia Adumitroaiei, o româncă de 48 de ani, s-a întors definitiv în România, după 20 de ani în care a lucrat în străinătate. Femeia a lucrat în Italia și Germania, iar acum s-a întors definitiv în țară și dorește să se angajeze aici. Aceasta a participat la un târg destinat românilor întorși din diaspora, care sunt în căutarea unui loc de muncă. Claudia spune că ceea ce a făcut-o să se întoarcă în țară a fost singurătatea care a devenit de nesuportat.

„Am lucrat în străinătate, timp de 15 în Italia și alți 5 în Germania. Am lucrat în domeniul turistic, în restaurante, ca barista și chelneriță. M-am întors acasă și vreau să rămân definitiv aici. Acum sunt în căutarea unui loc de muncă. M-am întors din cauza singurătății, e grea. Cu familia, cu care eram în străinătate, am decis să ne întoarcem acasă”, a declarat femeia pentru Bună Ziua Iași.

Aceasta spune că plecarea din țară a fost în principal influențată de nemulțumirea legată de salariile din România. „Eu am terminat Facultatea de Agronomie și am muncit aici, în Iași, în primărie, 2 ani. Nu am fost mulțumită de salariul pe care-l aveam și atunci am ales să plec în străinătate. E greu după atâția ani de muncă în altă țară să mă întorc acasă, mă simt ca o străină. Senzația pe care o ai când mergi la început într-o țară nouă și ți se pare că trebuie să o iei de la zero, cu mentalitatea, e destul de difivilă. Dar eu sunt optimistă și cred că o să mă adaptez”, a mai spus Claudia Adumitroaiei.

Citește și: Burse 2022. Olimpicii ar putea primi bursă de 10.000 de lei. Bursele obişnuite, majorate cu 30%

Românii din diaspora își doresc locuri de muncă în România

Românii care se întorc în țară sunt în căutare de locuri de muncă și vor să reînceapă aici o nouă viață. Ieșeanca este de două luni în România și își caută un loc de muncă în domeniul în care a lucrat și în celelalte țări, dar momentan nu a găsit nimic. Femeia speră că după depunerea dosarului de șomaj la Agenția Județeană pentru Ocuparea Locurilor de M uncă (AJOFM) Iași să se angajeze tot în domeniul în care a acumulat experiență. „Eu mi-am depus dosarul de șomaj în Iași și sper să-mi găsesc cât mai curând ceva de muncă. Am văzut ceva schimbări în țară, după 20 de ani de muncă îm strinătate. Veneam o dată sau de două ori pe an acasă, dar să știți că eu văd schimbările și sunt pozitive. Sunt sigură că multă lume o să se întoracă în curând acasă. Ca acasă nu e nicăieri!”, mai spune aceasta.

Ciește și: Orient Express a ajuns în România. În ce oraşe opreşte celebrul tren

DailyBusiness
Adolescenții români care învață să fie responsabili și se angajează pe timpul verii. Ce vor să-și cumpere cu banii câștigați
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce înseamnă cocalar, de fapt. Mulți români folosesc acest cuvânt, fără să știe de provine
Capital.ro
Se controlează numerarul. Statul verifică banii ținuți în casă. Vecinii pot face sesizare telefonică
Playtech.ro
Furtuni violente în România. Grindina a devastat gospodăriile, iar temperaturile au scăzut drastic în doar câteva minute
DailyBusiness
Lene pe bani publici: bugetarii din România, codașii Europei la productivitate, arată un STUDIU al Uniunii Europene
Adevarul
Cojo, mesaje dure despre droguri și violență, pe scena „Beach, Please!”. „Băieți, ceea ce urmează nu e un atac la adresa voastră”
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Cum înfruntă șoferii din Kandahar canicula. Aer condiționat artizanal montat pe taxiuri
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
kanald.ro
Cutremur în această după-amiază, în România! Care a fost magnitudinea seismului
Cancan.ro
ALERTĂ la 40 de km de granița cu România! Patru oameni au murit: 'Ne-am ascuns! A fost tragic'
Playsport.ro
Bolojan schimbă harta României. Comasarea primăriilor din țară și reducerea...
Capital.ro
Putin este furios. Scandalul care a detonat Kremlinul. A filmat totul și a postat online
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Apariție electrizantă a Andreei Bălan. Imagini cu iubita lui Victor Cornea, în costum de baie
stirilekanald.ro
VIDEO Primul caz de malarie luat din România. Pacientul, internat la Spitalul Victor Babeș
Ce se întâmplă dacă mănânci cireșe cu viermi. Explicațiile specialistilor
MediaFlux
Se taie din pensii. Decizia se ia obligatoriu în România
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Povestea trenului nazist plin cu comori. Se crede că a fost ascuns în pământ