Propagandistul Kremlinului cere executarea generalilor care au permis retragerea din Ucraina: „Mulţi şefi în uniformă, comandanţi nu pot să le spun, merită împuşcaţi”

Realizatorul TV Vladimir Soloviov, unul dintre propagandiştii favoriţi ai președintelui rus Vladimir Putin, cere ca generalii care au permis retragerea trupelor din teritoriile din Ucraina să fie demişi, "unii chiar împuşcaţi".
Oana Anghel
13 sept. 2022, 11:26
Propagandistul Kremlinului cere executarea generalilor care au permis retragerea din Ucraina:

Vladimir Soloviov i-a atacat dur generalii ruşi. El a răbufnit pe Telegram, unde a spus că poate da chiar câteva nume de generali ruşi care nu mai au ce căuta pe front.

Propagandistul Kremlinului cere executarea „şefilor în uniformă” care au permis retragerea din Ucraina

Nu există nicio justificare, mulți șefi în uniformă (nu pot să le spun comandanți) merită să fie demiși, iar unii dintre ei ar trebui să fie împușcați și pot chiar să spun câteva nume„, a scris el pe contul său de Telegram.

Soloviov a susținut anterior atacul lui Putin asupra Ucrainei. La scurt timp după declanșarea invaziei Rusiei în februarie, Soloviov a anunțat că a fost inclus pe o listă a persoanelor vizate de sancțiuni internaționale, scrie Business Insider.

De la începutul lunii septembrie până acum, armata ucraineană a reuşit să ia încapoi 6.000 de kilometri pătrați din teritoriul ucrainean aflat sub ocupaţie rusă, a anunţat președintele Volodimir Zelenski, în mesajul său din cursul nopții. Institutul pentru Studiul Războiului din Statele Unite susține că Ucraina a câștigat bătălia pentru Harkov. Militarii ucraineni au ajuns până la granița cu Rusia, pentru prima oară de la începutul invaziei.

Citeste si Rusia dă ultimatul Ucrainei: Dacă nu acceptă, Moscova va accepta doar predarea necondiţionată a Kievului

Ministerul rus al Apărării confirmă retragerea

Ministerul rus al Apărării a confirmat că forțele sale se retrag din unele zone din regiunea Harkov, potrivit BBC. Viaceslav Gladkov, guvernatorul regiunii ruse Belgorod, i-a îndemnat pe locuitorii satelor Zhuravlevka și Nekoteievka, care au rămas încă în așezări, să își părăsească temporar locuințele. Cele două localități sunt la mai puțin de 50 de km de orașul ucrainean Harkov.

Astăzi am mers la Zhuravlevka pentru a vedea cu ochii mei care este situația de la graniță. Situația în sat este dificilă, dar toate serviciile sunt la locul lor: șeful, DND [garda populară voluntară], forțele de ordine și poliția de frontieră. Continuăm să îi convingem pe oamenii care au rămas încă în Zhuravlevka și Nekoteievka să își părăsească temporar casele. Și vom continua să facem acest lucru până când vor fi convinși. În viitorul apropiat, vom începe să livrăm materiale de construcție pentru a începe să închidem contururile caselor distruse și să conectăm unitățile de încălzire”, a scris el pe canalul său de Telegram.

Propaganda rusă încearcă din răsputeri să ascundă amploarea eșecului. reacţia Kremlinului a venit abia după trei zile de la victoria ucrainenilor. Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, a fost cât se poate de previzibil: Rusia nu se va opri înainte de a-şi îndeplini toate obiectivele stabilite.

La rândul său, Dmitri Medvedev, fostul președinte al Rusiei, a scris pe Telegram că este sigur de victorie și cere Ucrainei să cedeze acum. În caz contrar, condițiile pe care Moscova le va pune Kievului vor și mai dure.

Citeste si Zelenski cere ca Rusia să fie declarată stat-sponsor al terorismului şi ca UE să decidă un nou pachet de sancţiuni

 

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Teorie halucinantă. Supraviețuitorul din avionul prăbușit nu era de fapt în avion?
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fructul bogat în potasiu și minerale care ajută la scăderea tensiunii. Se găsește în toate magazinele din România la un preț mic, dar puțini români știu ce beneficii are
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Pericol ascuns în bucătărie: acest aparat provoacă cele mai multe incendii vara. Nu-l lăsa în priză
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul reproș la adresa lui Nicușor Dan în coaliție. „În loc să-l desemneze pe Bolojan premier, a întărit PSD” SURSE
wowbiz.ro
Când intră prima tranșă de bani din 2025 pe cardul de alimente. Voucherele sociale au o valoare mai mică în acest an!
Spynews
Dinu Maxer contrazice zvonurile că și-a schimbat religia pentru Magdalena Chihaia! Ce decizie au luat înainte de nuntă
Spynews
Alex Bodi, prima reacție după ce s-a zvonit că a fost atacat de Gabi Tamaș, prietenul lui Dan Alexa: ”V-au bătut alții femeile”
Evz.ro
Ungaria schimbă regulile jocului. Ce trebuie să știe românii care trec granița
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
kanald.ro
Destin frânt la doar 18 ani. Darius este tânărul care a murit pe loc, în Maramureș, după ce a intrat cu mașina în zidul unei case
Cancan.ro
Fosta soţie a lui Ciprian Pian face mărturisiri cutremurătoare: prima nevastă a interlopului a... 'Mi-au luat copilul, i-au spus că am murit și...'
Playsport.ro
Începând cu 20 iunie, UE forțează producătorii: telefonul tău trebuie să reziste la 800 de...
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
stirilekanald.ro
Trei eleve au înconjurat un pensionar și l-au bătut crunt în plină stradă. Medicii nu l-au mai putut salva
Moment decisiv pentru România: Ilie Bolojan face pasul la guvernare
MediaFlux
Şedinţele de spiritism ale Reginei Elisabeta. Caietele cu însemnări au fost arse de Regele Carol I
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat