Doliu în lumea afacerilor. Bruno Bonduelle, fostul CEO al gigantului „Bonduelle”, a murit la vârsta de 89 de ani

Bruno Bonduelle, fostul CEO al gigantului „Bonduelle”, a murit la vârsta de 89 de ani. El a condus compania între anii 1985 și 1994 și a fost puternic implicat în promovarea regiunii Lille.
Alina Costache
19 sept. 2022, 08:51
Doliu în lumea afacerilor. Bruno Bonduelle, fostul CEO al gigantului „Bonduelle”, a murit la vârsta de 89 de ani

Bruno Bonduelle, fost director general al afacerii de familie cu același nume specializată în conserve și legume congelate, a murit, vineri, la vârsta de 89 de ani, în Marcq-en-Barœul, a anunțat compania, sâmbătă, 17 septembrie, potrivit Le Monde.

Citește și Un cunoscut pescar de la AJVPS Sibiu a murit. Liviu Horea Napeu a fost găsit decedat în lacul din curtea pensiunii sale

Membru celei de-a cincea generații de la înființarea afacerii de familie, Bruno Bonduelle a fost CEO din 1985 până în 1994, înainte de a prelua conducerea, devenind apoi membru al consiliului său de administrație. Mandatul său a fost marcat în special de preluarea concurenței sale Cassegrain în 1989.

„Bruno Bonduelle a fost un jucător cheie în transformarea grupului, pe care l-a susținut în extinderea acestuia în Franța (…) și la nivel internațional prin extinderea activității în Spania, Portugalia și Europa Centrală”, a subliniat compania într-un comunicat de presă. „Salutăm memoria unui mare căpitan de industrie al cărui spirit antreprenorial și îndrăzneală au permis dezvoltarea economică și socială a multor actori din metropola Lille”, a menționat compania într-un comunicat de presă.

Bonduelle a investit foarte mult în promovarea regiunii Lille, pe lângă sarcinile sale de conducere. Printre altele, a fost președinte al Asociației pentru Promovarea Internațională a Lille Métropole, președinte al asociației patronale Comité Grand Lille, sponsor al candidaturii Lille la Jocurile Olimpice din 2004 și președinte al Camerei de Comerț și Industrie, Lille Metropole.

Omul de afaceri a fost mișcat de imaginea negativă pentru regiunea filmului Germinal de Claude Berri, în 1993. Totodată, făcuse o scurtă incursiune în politică prezentându-se la alegerile regionale din 1998 din Nord-Pas-de-Calais, sub eticheta Génération Ecologie.

În cursul exercițiului financiar 2021-2022 (încheiat pe 30 iunie), Grupul Bonduelle, un gigant în sectorul său, a realizat o cifră de afaceri de 2,9 miliarde de euro.

Citește și Redactorul-şef al unui dintre cele mai importante ziare din Rusia a murit subit. Vladimir Putin a reacţionat imediat

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Clipe de teroare pentru un apropiat al lui Horațiu Potra, inculpat în dosarul lui Călin Georgescu. A fost bătut cu bâtele și i s-a incendiat un imobil
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Administratorul de bloc nu poate fi obligat. Nu contează câte semnături strâng proprietarii
Playtech.ro
Cât te costă lunar un apartament nelocuit în România. Calcul complet
Adevarul
Care este, de fapt, teama lui Trump față de Iran. Dezvăluirile făcute de vicepreședintele JD Vance, pe fondul escaladării tensiunilor cu regimul de la Teheran
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Predicția lui Gigi Becali! A numit cele 6 echipe care vor intra în play-off: ”Ele nu au forța să se ducă!”
MediaFlux
Prețul gazelor naturale nu se modifică. Ministrul Energiei anunță ce se întâmplă concret în următorul an
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil