Putin a mai dat afară un general important. Şeful Districtului Militar de Est a fost înlocuit cu un comandant care a luptat în Cecenia şi Siria

Vladimir Putin a numit vineri un nou comandant al Districtului Militar de Est, noul conducător fiind generalul Rustam Muradov, care a comandat anterior trupele ruse în Donbas.
Daniel Spătaru
07 oct. 2022, 14:04
Putin a mai dat afară un general important. Şeful Districtului Militar de Est a fost înlocuit cu un comandant care a luptat în Cecenia şi Siria

„Conaționalul nostru, Eroul Rusiei, Rustam Usmanovici Muradov a fost numit comandant al Districtului Militar de Est – unul dintre cele mai puternice districte militare ale țării în ceea ce privește puterea de luptă”, a anunţat vineri pe contul său de Telegram, conducătorul Republicii Daghestan, Serghei Melikov. Potrivit acestuia, Muradov are experiență de luptă acumulată în Cecenia și Siria.

În luna iulie, Rustam Muradov era la comanda grupului Vostok, care participa la o operațiune specială în Donbas.

Rustam Muradov s-a născut în 1973 în satul Chinar, districtul Derbent din Daghestan, a absolvit Școala Superioară de Comandă a Armelor Combinate din Sankt Petersburg, Academia de Arme Combinate a Forțelor Armate ale Federaţiei Ruse și Academia Militară a Statului Major General al Armatei Federaţiei Ruse.

Citeşte şi Patriarhul Kiril a inventat o rugăciune specială pentru Vladimir Putin, de ziua sa. El le-a cerut ruşilor să o rostească neîncetat în următoarele două zile

Din noiembrie 2017 până în ianuarie 2019, Muradov a comandat Armata a 2-a a Districtului Militar Central din regiunea Volga, după care a fost numit comandant adjunct al Districtului Militar de Sud. În plus, în perioada noiembrie 2020 – septembrie 2021, a condus contingentul rus de menținere a păcii în Nagorno-Karabah. În noul post, Muradov l-a înlocuit pe generalul-colonel Alexander Chaiko .

Zilele trecute, șeful Districtului Militar de Vest a fost, de asemenea, înlocuit, acesta devenind generalul-maior Roman Berdnikov, în locul generalului colonel Alexander Juravlev.

Citeşte şi Soldaţii ruşi locuiau în cocină cu porcii, în Herson. Imagini şocante din teritoriile eliberate de ucraineni VIDEO

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
CRBL, dezvăluiri despre relația cu fiica lui. Relația lor s-ar fi răcit: „M-a pus la zid”. Cum le răspunde celor care spun că a uitat de Alessia
Fanatik.ro
Răzvan Raț a apărut în emisiunea momentului de pe Voyo și ”l-a făcut praf” pe fostul său rival. Glumele care au stârnit hohote de râs și au devenit virale
Capital.ro
Trump și Putin vor avea o nouă întâlnire, de data aceasta la Budapesta: Să vedem dacă punem capăt acestui război rușinos
Playtech.ro
Țara cu cea mai puternică armată din lume în 2025. România, tot mai jos în clasamentul mondial
Adevarul
„Boloş i-a avertizat pe Ciolacu și Iohannis în legătură cu deficitul. I-a durut la bască”. Ludovic Orban îi acuză pe cei doi de iresponsabilitate
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Prima țară din UE care ar putea legaliza ziua de lucru de 13 ore. Sindicatele denunță „distrugerea oricărui concept de viață familială”
Cancan.ro
Cutremur în televiziune! PRO TV a cedat emisiunea Survivor România postului concurent. Când se difuzează primul sezon
iamsport.ro
Juca pentru România și în UCL în urmă cu 20 de ani, acum lucrează la o fermă: ”Avem o problemă cu șacalii! Eu mă ocup de supravegheat”
MediaFlux
Ministrul Apărării, anunț privind exercițiul de mobilizare a rezerviștilor! Anunț din Guvern
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025