SUA linişteşte Europa: Nu există indicii că Rusia pregăteşte vreun atac nuclear „iminent”

Biden a menţionat, totuşi, că omologul său rus Vladimir Putin ''nu glumeşte'' prin ameninţarea că ar putea recurge la arme nucleare.
Filip Stan
07 oct. 2022, 21:16
SUA linişteşte Europa: Nu există indicii că Rusia pregăteşte vreun atac nuclear

”Nu avem motive să ne ajustăm propria postură nucleară strategică, mai ales că nu avem indicii că Rusia se pregăteşte să folosească în mod iminent arme nucleare”, a declarat vineri purtătoarea de cuvânt a preşedintelui american Joe Biden, relatează AFP.

Această clarificare a purtătoarei de cuvânt Karine Jean-Pierre survine după afirmaţiile lui Joe Biden care au atras mai devreme în mod particular atenţia. Liderul de la Casa Albă a afirmat că omenirea se află pentru prima dată de la sfârşitul războiului rece în faţa riscului unui ”Armaghedon” nuclear, adică apocalipsa nucleară, amintind de situaţia din timpul Crizei Rachetelor din Cuba în anul 1962.

Anunţul care ar putea pune capăt războiului din Ucraina. Erdogan, negociator între Putin şi Zelenski
Biden a menţionat de asemenea că omologul său rus Vladimir Putin ”nu glumeşte” prin ameninţarea că ar putea recurge la arme nucleare.

Întrebată dacă acest ton destul de alarmist are la bază informaţii obţinute de SUA, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe a răspuns ”nu”, declaraţie făcută presei la bordul avionului care-l ducea pe Joe Biden într-o deplasare la nord-vest de Washington.

În discursul său din 21 septembrie în care a anunţat mobilizarea a 300.000 de rezervişti pentru a consolida trupele care iau parte la agresiunea contra Ucrainei, preşedintele rus Vladimir Putin a acuzat Occidentul (referindu-se mai ales la SUA) că, pe lângă faptul că susţine militar şi financiar Kievul, i-a impus acestuia din urmă să nu mai negocieze cu Moscova şi că urmăreşte ”să slăbească, să divizeze şi să distrugă Rusia”.

Patriarhul Kiril a inventat o rugăciune specială pentru Vladimir Putin, de ziua sa. El le-a cerut ruşilor să o rostească neîncetat în următoarele două zile
”În politica sa agresivă anti-rusească, Occidentul a depăşit orice limită. Cei care încearcă să ne şantajeze cu armele nucleare trebuie să ştie că vântul se poate schimba în direcţia lor”, a adăugat preşedintele rus.

”Vom folosi cu siguranţă toate mijloacele la dispoziţia noastră pentru a proteja Rusia şi poporul nostru”, a promis el, făcând aluzie la armele nucleare, insistând că acesta ”nu este o cacealma”.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat transferul lui Denis Alibec în SuperLiga: „Îl las gratis dacă se înțeleg”. Exclusiv
Capital.ro
Nicușor Dan este în doliu. Durere în familia președintelui României: „O ruptură definitivă de cel mai iubit om”
Playtech.ro
Cu ce poți înlocui făina în rețetele de pâine fără să strici textura și gustul
Adevarul
Românul brutar care a ajuns cioban în Spania și a câștigat de cinci ori mai mult. Acum are propria afacere: „Tot ce vindem este proaspăt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Vești bune pentru toți românii! Bolnavii vor putea efectua analize decontate toată luna. Anunțul a fost făcut de CNAS
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Modificări majore în Cartea Electronică de Identitate. Aceasta va include cardul de sănătate și diplomele de studii
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil