Ministrul Burduja vine cu soluția pentru facturi mici la energia electrică: ”Vrem o energie mai verde”

Ministrul Digitalizării şi Inovaţiei, Sebastian Burduja, se pare că ar fi găsit deja soluția pentru a-i scuti pe români de plata prea mare la facturi. În contexul actual cu care se confruntă românii, propunde o energie "mai verde"
Alina Costache
29 oct. 2022, 16:36
Ministrul Burduja vine cu soluția pentru facturi mici la energia electrică: ''Vrem o energie mai verde

Ministrul Digitalizării şi Inovaţiei, Sebastian Burduja, se pare că ar fi găsit deja soluția pentru a-i scuti pe români de plata prea mare la facturi. În momentul de fată, pricipala problemă a românilor este faptul că se confruntă cu facturi uriașe la utilități, iar viitorul pare sumbru din acest punct de vedere. Mai mult, aceștia au ieșit și în stradă pentru a-și exprima nemulțumirea. Ministrul Burduja pare că știe cum să ieșim din acest impas.

Ministrul Burduja: „Vrem o energie mai verde”

Vicepreședintele PNL a vorbit despre  producere a energiei electrice şi a gazului, ca fiind soluţia.

„Nu doar România, ci lumea întreagă şi Europa are o trilemă: vrem o energie mai verde, pentru că avem o problemă la nivelul planetei cu schimbarea climatică, vrem o energie mai sigură, pentru că avem un conflict la graniţele noastre şi Rusia foloseşte pârghia aceasta a dependenţei faţă de gazul rusesc în jocuri geo-politice, şi vrem o energie mai ieftină. Este greu de atins toate aceste trei deziderate şi trebuie să înţelegem că aceasta nu este doar o problemă a României, ci o problemă globală”, a povestit acesta la Antena 3.

Acesta a mai menționat de asemenea că își dorește un cadru stabil și astfel toți românii vor avea facturi mai mici la utilități, lucru care nu poate decât să-i bucure pe români, în contextul actual.

Noi plătim azi o notă de plată acumulată de 30 de ani (…) pe care din păcate România o decontează şi lucrurile nu se schimbă de azi pe mâine, dar soluţia o reprezintă investiţiile în capacitatea autohtonă, românească de producere a energiei electrice şi a gazului.De ce nu am avut investiţii? Pentru că am avut guverne care au schimbat de azi pe mâine cadrul legislativ. Deci trebuie să evităm aceste lucruri şi să creăm un cadru stabil, predictibil şi să facilităm aceste investiţii, pentru că, de pe urma lor, toţi românii vor beneficia prin facturi la utilităţi mult mai reduse”, a declarat ministrul Inovaţiei, Cercetării şi Digitalizării, Sebastian Burduja, la Antena 3.

Citește și: Ce spune ministrul Marius Budăi despre majorarea vârstei de pensionare și despre cumulul acesteia cu salariul

Citește și: Dana Budeanu șterge pe jos cu politicienii români: „Criza energetică trebuia să ne ocolească. Șleahta de trădători pe trotinete a construit un PNRR bun de șters pe jos cu el, pentru ca distrugerea economică a țării să poată continua nestigherită”

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Ce s-a ales de judecătorul care a adus ”turul 2 înapoi”. Alexandru Vasile era propus pentru cercetare disciplinară după ce a anulat decizia CCR
Capital.ro
Secretul din naștere al lui Ion Iliescu. L-a ajutat să se impună lângă Ceaușescu și să conducă apoi România: Așa sunt câștigătorii!
Playtech.ro
Cele mai ciudate legi din Germania, explicate de o româncă. Mirosul de grătar este interzis şi orice găină trebuie declarată la primărie
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Un suporter al FCSB, la un pas de tragedie la finalul meciului cu Feyenoord! A căzut din tribună la golul lui Tănase
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu