Vremea este schimbătoare, cu vânt şi ploi izolate. PROGNOZA PE TREI ZILE

Meteorologii anunţă că vremea din următoarele zile vor fi schimbătoare, cu vreme frumoasă, dar cu vânt şi cu ploi izolate. De joi, vremea se va răci, iar vântul va bate, temporar, cu putere.
Romania TV
19 mart. 2013, 14:53
Vremea este schimbătoare, cu vânt şi ploi izolate. PROGNOZA PE TREI ZILE

Miercuri ne vom bucura de o vreme foarte plăcută de primăvară în cea mai mare parte a ţării, cu cerul variabil şi temperaturi la amiază peste mediile climatologice, chiar vreme caldă după data din calendar. Excepţie vor face regiunile din nordul ţării, unde temporar se mai aduna nori şi lasă ploi izolate. Vântul suflă mai tare în nord şi la munte, în timp ce în restul ţării nu trece de moderat. La amiază, temperaturile maxime se vor situa în general între 9 grade în estul Transilvaniei şi 19 grade în Lunca Dunării.

Şi în Capitală primăvara astronomică debutează cu vreme foarte plăcută, adică cer variabil, vânt doar o idee mai sprinten şi cald pentru data din calendar la amiază, în jur de 17 grade prognozează mateorologii.

Joi, o depresiune atmosferică aduce schimbări importante în aspectul şi evoluţia vremii. Cerul va fi mai mult noros şi temporar va ploua în toate regiunile. În zonele de munte, vor fi şi precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare. Treptat însă, în noaptea de joi spre vineri, ploile se vor transforma în lapoviţă şi ninsoare şi în nordul ţării. Local, cantităţile de apă vor fi mai însemnate în est, în sud-est şi la munte. Temporar, vântul se intensifică în majoritatea zonelor. Deşi temperaturile vor scădea în vestul ţării, vremea rămâne caldă pentru această dată în mare parte din ţară, mai ales în sud şi în sud-est. Maximele se vor încadra în general între 9 grade în vestul extrem şi 17 grade în Lunca Dunării.

În Bucureşti vremea se menţine mai caldă decât în mod obişnuit la această dată. Totuşi, norii acoperă cerul mai toată ziua şi temporar va ploua. Vântul îşi face simţită prezenţa fără să deranjeze prea mult, iar amiaza vine cu maxime de 15 grade.

Vineri, ne vom convinge din nou cât de capricioasă este vremea în martie. Se va răci în toată ţara, astfel încât maximele vor fi cuprinse între 1, 2 grade vest şi în estul Transilvaniei şi 13 grade în sudul extrem. Cerul rămâne încărcat de nori şi vor mai cădea precipitaţii, mai ales ninsori în nord, în centru şi la munte, unde răcirea vremii e mai accentuată şi mixte în celelalte regiuni. Pe arii restrânse cantităţile de apă vor mai fi însemnate, iar vântul va sufla temporar destul de tare în majoritatea regiunilor.

Şi în Capitală se răceşte vremea vineri, astfel încât la amiază nu se vor mai depăşi 8,9 grade, adică uşor mai rece decât în mod normal la această dată. Norii acoperă în continuare cerul şi temporar mai plouă, iar vântul suflă destul de supărător şi accentueaza senzaţia de rece.

Sâmbătă trebuie să ne aşteptăm la o vreme rece pentru această dată, cu precădere în jumătatea nord-estică a ţării, unde vor predomina maximele sub pragul îngheţului. Meteorologii prognozează în general între -4 şi 11 grade, cu cele mai mari în sudul extrem, dar sunt şanse sporite ca în nordul Moldovei să fie şi valori mai mici de -5 grade, iar duminică dimineaţă gerul revine în Moldova, în estul Transilvanie şi foarte posibil şi în Maramureş.

Aria precipitaţiilor se va restrânge însă, vor mai fi lapoviţe şi ninsori în est şi doar izolat în celelalte regiuni. De duminică şi până la jumătatea săptămânii viitoare temperaturile vor fi sub cele normale pentru ultima decadă a lunii martie, iar şansele de precipitaţii cresc semnificativ de luni.

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Momentul în care o femeie îl ia în brațe pe ucigașul soțului ei. Ce-i șoptește la ureche, în fața instanței
Capital.ro
Interzis pentru românii care au casă la curte. Copacii pe care NU ai voie să îi plantezi în grădină
Playtech.ro
TVA la vânzarea unui apartament vechi: când se plătește și ce trebuie să știe proprietarii
Adevarul
Ucrainenii dezvoltă drone „imposibil de bruiat” cu rază de până la 100 km: „Războiul s-a schimbat”
wowbiz.ro
Alertă de inundații în 29 de județe! Hidrologii au emis cod galben de viituri pentru următoarele ore. Care sunt zonele afectate?
Evz.ro
Veste bună pentru turiștii români. Autostradă neîntreruptă din țară până la Marea Adriatică, din toamnă
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
O femeie a fost înjunghiată de fostul ei iubit într-un centru maternal din Călărași
Cancan.ro
ALERTĂ în România: se ÎNTÂMPLĂ de la 00! Nu ieșiți din case
iamsport.ro
Suporterii Rapidului refuză să-l comemoreze pe Ion Iliescu. "Mai bine mort decât comunist!"
MediaFlux
536 de lei, la pensie. Anunț oficial de la Casa Națională de Pensii Publice
stirilekanald.ro
Ilie Bolojan, apel public pentru adoptarea pachetului 2 de măsuri: ”Nu există altă soluție”. Ce le-a transmis colegilor de coaliție: ”La veștile proaste rămân foarte puțini”
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice