Ce salariu are Carmen Iohannis. Soţia preşedintelui a ales să predea în continuare: „Dacă s-au simţit bine în mijlocul şcolii, înseamnă că vom progresa”

Carmen Iohannis este profesoară de limba engleză la Colegiul Național Gheorghe Lazăr din Sibiu, liceu pe care l-a și absolvit în urmă cu mulţi ani.
Filip Stan
21 ian. 2023, 10:51
Ce salariu are Carmen Iohannis. Soţia preşedintelui a ales să predea în continuare:

Soţia preşedintelui României nu a renunțat la meseria sa nici după ce soțul a fost ales șeful statului. Carmen Iohannis îl însoţeşte, totuşi, regulat pe preşedinte la reuniuni oficiale, iar acesta are grijă să se deplaseze la Sibiu în fiecare weekend în care agenda i-o permite.

Potrivit declarațiilor de avere, veniturile lunare i-au fost mărite după ce a depus un dosar de gradație de merit, în 2021. Acesta este valabil numai pentru o perioadă de 5 ani. Așadar, în 2022 a obținut un punctaj de 102 puncte.

Asta înseamnă că în momentul de față Carmen Iohannis beneficiază de un salariu lunar care se ridică la valoarea de 3.735 de lei, bani încasați după aproximativ 4 decenii petrecute la catedră. Anual veniturile sale sunt de 44.816 de lei, potrivit Antena 3.

Citeşte şi: Mircea Geoană, despre candidatura la prezidenţiale: „Sunt o figură destul de cunoscută. Această discuţie va fi reluată”

Elevii lui Carmen Iohannis au afirmat că sunt bucuroşi s-o aibă profesoară pe soţia preşedintelui. La rândul său, ea şi-a exprimat în numeroase rânduri dragostea pentru vocaţia de dascăl.

„Cu asta ne hrănim. Asta ne ne ține bucuroși și cu multă speranță că viitorul nostru și al copiilor noștri va fi foarte bun. Pentru că dacă au respect față de școală și s-au simțit bine în mijlocul școlii și în mijlocul nostru, înseamnă că vom progresa.”, a spus Carmen Iohannis, la deschiderea anului şcolar în curs.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, mesaj ferm pentru liberali: „Să se hotărască dacă vor o coaliție cu PSD pe termen lung, atât la nivel central, cât şi local”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Jucătorul pierdut gratis de UTA și-a găsit echipă în SuperLiga. Cu cine semnează puștiul cu o poveste de film. Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Adevărul despre moartea lui Michael Jackson. Dezvăluiri din cadrul autopsiei
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți