Produsele etichetate fraudulos „ecologic, biologic, organic”, oprite temporar de la comercializare

Produsele inscripţionate fraudulos cu termenii "ecologic", "biologic", "organic" sau cu abrevierile acestora "eco" şi "bio", doar pentru inducerea în eroare a consumatorului, care nu sunt obţinute în conformitate cu regulile UE de producţie ecologică, vor fi oprite temporar de la comercializare.
Romania TV
27 mart. 2013, 17:01
Produsele etichetate fraudulos

Executivul a adoptat, miercuri, o hotărâre prin care este creat cadrul instituţional pentru stabilirea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor în sectorul agriculturii ecologice, având în vedere prevederile Regulamentului CE 834/2007 şi prevederile Regulamentului CE 889/2008.

Conform documentului, operatorilor care folosesc fraudulos termenii menţionaţi, ca mărci comerciale sau practici de utilizare în producţia, procesarea, ambalarea, transportul, depozitarea şi distribuţia produselor, inclusiv pe eticheta produsului, pe materialele publicitare şi pe documentele comerciale, care pot induce în eroare consumatorul şi care nu sunt obţinute în conformitate cu regulile de producţie ecologică, li se va aplica, pe lângă amenda contravenţională, şi o sancţiune complementară de oprire temporară de la comercializare a produselor în cauză.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Tică Dănilescu, amintiri de coșmar de la Revoluția din 1989: „Am îmbulinat-o! Mă arestează!”
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. A murit un mare fost fotbalist al primei divizii. Nu va fi uitat: Odihnească-se în pace!
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Țara considerată „veriga cea mai slabă” a Europei în fața Rusiei lui Putin
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Modificare la legea pensiilor! Schimbare votată pentru milioane de români
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend