Cifre îngrijorătoare: cât de mult au ajuns românii să stea în social media zi de zi, în 2023

În ultimii ani, românii au dezvoltat o dependență din ce în ce mai mare pentru social media. Cel mai recent studiu arată câte ore petrec cetățenii din țara noastră pe rețelele sociale în medie, într-o zi și care sunt platformele preferate. 
Filip Stan
14 mart. 2023, 20:17
Cifre îngrijorătoare: cât de mult au ajuns românii să stea în social media zi de zi, în 2023

Peste 93% dintre români petrec zi de zi minimum o oră în social media. 48% își consumă din timp zilnic, minimum o oră, iar 21% petrec pe internet minimum patru ore.

Rețeaua socială preferată a românilor este Facebook, urmată de Instagram și TikTok. 86% dintre respondenții sondajului utilizează Facebook, 69% sunt pe Instagram, iar 61% folosesc TikTok. Aplicația creată de chinezi a înregistrat cea mai mare creștere în preferințele românilor, +20% în ultimul an.

De asemenea, Twitter a început să câștige din ce în ce mai multă notorietate la nivel național. Platforma americană achiziționată de către Elon Musk a crescut cu 30% în preferințele românilor, în ceea ce privește utilizarea săptămânală. Astfel, a reușit să depășească LinkedIn.

În 2022, LinkedIn se afla pe poziția a patra în topul preferințelor românilor, utilizată de 29% dintre internauți. Twitter se afla pe locul al cincilea, cu 27%.

 

Cum influențează reclamele din social media comportamentul internauților români

 

Studiul a fost realizat de Zitec, pe un eșantion de 500 de români, cu vârste cuprinse între 18 și 55 de ani, pentru specialiștii în marketing.

În ceea ce privește reclamele din online, 29% dintre participanți au declarat că informațiile publicitare sunt în mare parte relevante pentru ei. Majoritatea deciziilor de cumpărare sunt luate în baza situației economice actuale, care au un impact puternic asupra tiparului de consum, iar 61% dintre responenți susțin că prețul face diferența atunci când vine vorba despre brandul de la care aleg să cumpere un produs sau serviciu.

42% dintre români preferă mai degrabă să cumpere haine din online, 41% aleg achizițiile de electronice de pe site-urile magazinelor și doar 17% obișnuiesc să-și cumpere de mâncare prin intermediul aplicațiilor sau de pe diverse site-uri.

Potrivit psihologilor, timpul excesiv petrecut în social media poate determina: depresie, anxietate, impulsivitate, scăderea stimei de sine sau comportamente narcisice, scăderea capacității cognitive și de comunicare, pierderea puterii de concentrare, neglijarea relațiilor sociale reale – viața de familie.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Ce a făcut DIICOT după ce ”româncele lui Epstein” au primit zeci de mii de dolari de la prădătorul american. Ce spune Alex Florența
Capital.ro
Interzicerea cumulului pensiei cu salariul. Pensionarii care ar putea avea veniturile cu 85% mai mici
Playtech.ro
Unele benzinării ar putea rămâne fără carburanţi, iar scumpirile bat din nou la ușă. Ce prețuri au benzina și motorina azi, 29 aprilie
Adevarul
Caz fără precedent. Tânăr salvat după ce un oncolog a efectuat o operaţie pe cord deschis în mijlocul străzii
wowbiz.ro
Ea este doctorița care s-a spânzurat de geamul apartamentului. A fost găsită fără suflare, atârnând de o funie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mașină răsturnată în șant la ieșire din Codlea! Salvatorii au ajuns de urgență la fața locului
iamsport.ro
Hagi, revoluție la echipa națională! Ce plan are: a făcut deja anunțul
MediaFlux
Cuba Gooding Jr. în România alături de Codin Maticiuc! UPDATE: Actorul a ajuns la Parlament după ce a vizitat șantierul noului spital IMAGINI FOTO și VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR