Prețul carburanților 22 martie. Continuă să se ieftinească benzina și motorina

Prețul carburanților continuă să scadă la benzinăriile din România. Miercuri dimineață Petrom a ieftinit din nou motorina și, marginal, benzina.
Alina Costache
22 mart. 2023, 09:23
Prețul carburanților 22 martie. Continuă să se ieftinească benzina și motorina

Stația Petrom de pe Șoseaua Virtuții din București a afișat la data de 22 martie 2023 un preț de 6,57 lei/litru de benzină standard, în timp ce prețul motorina standard se vinde cu 7,16 lei/litrul.

Conform unei analize Economica.net, față de ziua anterioară, Petrom, liderul pieței de distribuție a carburanților, a ieftinit motorina cu patru bani pe litru  și, marginal, benzina cu un ban pe litru.

Citește și: Cum avansează lucrările la Autostrada Transilvania. Strabag și Geiger ar putea termina lucrările cu 8 luni mai repede decât era stabilit

Ultimele ieftiniri au avut loc în week-end și au fost, la fel, de o amploare redusă. Ultima scumpire a carburanților a avut loc la data de 8 martie, și, de atunci au fost mai multe scăderi de preț, destul de mici, dar dese.

Astfel, în ultimele două săptămâni, la Petrom benzina s-a ieftinit cu 11 bani pe litru, iar motorina cu 14 bani pe litru.

Consumul mediu anual în România este de circa 7,3 milioane de tone de carburanți, dintre care 5,9 milioane de tone motorină, dintre care doar circa două treimi se produce în cele trei rafinării din țară, restul se importă. Consumul a crescut ușor anul trecut, cu circa 3%.

 

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
„Mitică” Marcu a fost înmormântat în București cu sicriul învelit în steagul Craiovei. Universitatea a plătit toate cheltuielile
Capital.ro
Drona descoperită în Tulcea, distrusă de specialiștii MApN. Aparatul a fost neutralizat prin detonare controlată în condiții de siguranță (VIDEO)
Playtech.ro
Motivul pentru care poţi observa o panglică galbenă prinsă de clanţa uşii. Mesajul pe care vor să îl transmită proprietarii
Adevarul
„Ce salariu v-ar mulțumi în Botoșani?” Răspunsurile care au devenit virale: „Până în 30.000 de lei. Mai exact? 50.000”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un incident cumplit a avut loc în apropierea Capitalei. O mașină a fost strivită între două camioane
iamsport.ro
Scouterii vin la derby-ul Rapid - Dinamo! Grameni, pe radarul unei echipe din Europa League. Există interes și pentru Alex Dobre
MediaFlux
Pensii mai mari pentru românii care au lucrat înainte de 2001. Suma pe care o primesc în plus pensionarii
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat