Băsescu sugerează o mediere a CCR în privinţa statutului lui Daniel Morar la Parchetul General

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, joi, la Palatul Cotroceni, că divergenţele în privinţa statutului pe care îl are în prezent Daniel Morar la Parchetul General ar trebui tranşate de către judecătorii Curţii Constituţionale.
Romania TV
04 apr. 2013, 16:28
Băsescu sugerează o mediere a CCR în privinţa statutului lui Daniel Morar la Parchetul General

Întrebat despre controversa între CSM şi Guvern cu privire la detaşarea lui Morar, Băsescu a răspuns în primă fază că nu se poate pronunţa pentru că nu este jurist, însă apoi a adăugat că poate ar fi necesară pronunţarea CCR cu privire la legea respectivă, care ar putea fi în conflict cu faptul că desemnarea conducerii Parchetelor este atributul şefului statului.

Nu mă pot pronunţa, ştiţi că nu sunt jurist. Nu pot pronunţa public o opinie. Am văzut controversa între Guvern şi CSM. Probabil că o acţiune în constatare pentru clarificarea legii la Curtea Constituţională ar fi necesară, pentru că totuşi desemnarea procurorului general adjunct, a procurorului general, a prim-adjunctului procurorului-general, a procurorului-şef al DNA este un atribut al preşedintelui”, a spus Băsescu.

El a argumentat că, dacă s-ar merge pe interpretarea aceluiaşi principiu după care s-a făcut această detaşare, ar putea fi rezolvată situaţia privind desemnările la conducerea Parchetelor numai prin această modalitate, fără a mai fi implicaţi şi preşedintele şi ministrul Justiţiei în procesul decizional, aşa cum stipulează legea 303 pe 2004.

Şi dacă mergem la nesfârşit cu detaşări de astfel de funcţii, eu mă întreb de ce CSM nu detaşează acum un procuror general, că putem interpreta legea că îl poate detaşa pentru trei ani? Şi atunci nu ne mai batem capul nici cu ministrul Justiţiei, nici cu preşedintele. Şi secţia de procurori detaşează pentru trei ani procurori generali şi pe toţi cei 21 care sunt cu delegare. De ce nu îi detaşează pe trei ani şi am terminat toată această discuţie? Deci, aici este clar un conflict„, a afirmat Băsescu.

Preşedintele a concluzionat că nu afirmă că acţiunea CSM este ilegală, ci doar că legea după care s-a procedat ar putea fi neconstituţională.

El a făcut în acest sens şi o comparaţie cu decizia CCR privind revocarea din CSM a judecătorului Cristian Danileţ.

La fel cum şi astăzi aţi văzut, Curtea Constituţională – nu a ieşit încă hotărârea, ci doar comunicatul şi nu putem spune că acţiunea membrilor CSM de suspendare sau revocare a celor doi judecători a fost ilegală. Ea a fost legală din punct de vedere al celor înscrise în lege, dar s-a constatat că acel articol era neconstituţional. Deci, nu acuz de ilegalitate, ci trebuie văzut dacă legea este constituţională”, a mai spus Băsescu.

Secţia pentru procurori a CSM a hotărât, în 25 martie, detaşarea lui Daniel Morar de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Cluj, cu grad profesional corespunzător Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (PICCJ), în funcţia de prim-adjunct al procurorului general al PICCJ, pentru o perioadă de şase luni, cu începere din 2 aprilie 2013.

Guvernul a arătat miercuri, într-un comunicat de presă, că CSM nu are competenţa de numire şi de delegare a unui magistrat în funcţia de prim-adjunct al procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, ceea ce intră în competenţa CSM fiind detaşarea în cadrul Parchetului.

CITEŞTE ŞI Băsescu îi răspunde lui Morar: Nu scrie nicăieri că la DNA se numesc numai procurori de la DNA

DailyBusiness
Turişti înşelaţi într-o cunoscută staţiune din Italia. Taxa absurdă care apărea pe nota de plată
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Viața discretă a fiului fostului dictator după decenii de muncă în cercetare
Fanatik.ro
Singurii șoferi care pot să-și cumpere rovinietă la prețul vechi, de dinainte de 1 septembrie 2025, și să circule cu ea în următoarele 12 luni
Capital.ro
Călin Georgescu va fi înlocuit? Susținătorii lui se simt înșelați: Au votat și au votat degeaba
Playtech.ro
Amendă de 4.000 de lei pentru depășirea vitezei legale în 2025. Diferența dintre drum național și drum european
Adevarul
Termocentrala Mintia, sfârșitul epocii cărbunelui. Transformarea spectaculoasă a „Stelei de pe Mureș”
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Macrou la cuptor în stil spaniol. Rețeta, potrivită cu garnituri ușoare
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Preț carburanți marți, 26 august 2025: Cât costă azi litrul de benzină și motorină
Cancan.ro
Numele lui Ilie Năstase, implicat în dosarele Epstein. Tenismenul face primele declaraţii despre cazul care a îngrozit Hollywood-ul: 'Au luat toate
iamsport.ro
Echipa din Superligă unde este ”ca la FCSB”: ”Președintele nu ia nicio decizie, e executant! Preocuparea lui și a clubului e să ascundă probleme, nu să le rezolve”
MediaFlux
Beneficii la pensie. Anunț de la Casa Națională de Pensii privind datele românilor
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Mihai Voropchievici Horoscop rune 24–29 august. Vărsătorii dau lovitura, Berbecii il au pe Wunjo, Fecioarele primesc bani