Un român a revendicat comoara de 1,6 milioane de dolari, diamante și genți de 900.000 de euro cu care un cuplu de ucraineni a vrut să intre în România

Un bucureștean a irevendicat comoara găsită în mașina unui cuplu de ucraineni care a încercat să intre în România, în martie anul trecut.
Alina Costache
17 apr. 2023, 19:18
Un român a revendicat comoara de 1,6 milioane de dolari, diamante și genți de 900.000 de euro cu care un cuplu de ucraineni a vrut să intre în România
Un român revendică comoara descoperită de Poliția de Frontieră

Pe 14 martie 2022, în mașina unui cuplu de ucraineni, care a încercat să intre atunci în România prin punctul de frontieră de la Albița, județul Vaslui, a fost descoperită o comoară fabuloasă. Acum, la mai bine de un an, comoara a fost revendicată de un român din București.

Acesta a dat în judecată Biroul Vamal de Frontieră Albița, silicitând instanței să dispună ridicarea sechestrului asigurător, instituit în acea zi la trecerea prin vamă, asupra bunurilor cuplului de ucraineni constând în bunuri de lux, diamante, genți de 900.000 de euro, 50.000 de euro și 1,6 milioane de dolari, deoarece acestea îi aparțineau.

Citește și: Locul din România unde îți poți cumpăra o casă cu doar 3.000 de euro! Terenul de care dispune este de 1.550 de metri

George A.C. susține că bunurile îi aparțin, dar nu a putut face dovada că este proprietarul comorii. Acesta a depus la instanță o serie de documente, inclusiv un „Pricess Certificate”, pe care îl consideră standard că diamantele nu provin dintr-un conflict.

Dosarul cu pricina s-a aflat la Judecătoria Huși, dar instanța a avut nevoie de mai multe amânări până la luarea unei decizii, arătând că e necesar ca cel care revendică comoara să explice ce „reprezintă înscrisurile depuse și pentru a depune în copie tradusă transcrierea acestora”, conform portalului instanțelor de judecată.

Citește și: Moneda de DOI EURO care se vinde acum cu 500.000 de lei. Caut-o bine pe acasă, dacă o ai te îmbogăţeşti!

Bărbatul nu a reușit să îi comvingă pe judecători că este proprietarul bunurilor, iar cererea sa a fost respinsă.

„Respinge ca nefondată contestația la executare formulată de contestatarul C. A. GEORGE, în contradictoriu cu intimata DIRECȚIA REGIONALĂ VAMALĂ IAȘI, Ia act că nu s-au solicitat cheltuieli de judecată”.

Nemulțumit, bucureșteanul a făcut apel, acesta urmând să se judece la instanța superioară.

Cuplul de ucraineni le-a spus atunci vameșilor că bunurile nu le aparțin și că le-ar fi luat din greșeală geamantanele altor persoane în disperarea de a fugi din Ucraina.

Potrivit legii, dacă în termen de 30 de zile nimeni nu poate face dovada cu acte că bunurile și banii îi aparțin, comaora intră în posesia statului român. La Parchetul de pe lângă Judecătoria Huși a fost deschis un dosar penal în care se fac cercetări pentru contrabandă.

DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Cine este cel mai bogat român din toata timpurile? Comuniștii l-au condamnat la moarte, a fugit din România ca să scape
Capital.ro
România a pierdut un mare actor. A fost cel mai iubit. Nu are egal. Rămâne veșnic în amintirea românilor
Playtech.ro
Când ești obligat să plătești fondul de rulment și când nu. Ce spune legea
DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Adevarul
Sondaj comandat de Nicușor Dan înaintea primului tur. Luptă strânsă între candidați pentru locul doi
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
AccuWeather a stabilit momentul perfect pentru concediu în 2025
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Explozie fatală în Salonic! O femeie a murit în timp ce încerca să planteze o bombă într-un bancomat
Cancan.ro
ULTIMUL SONDAJ, înainte de alegerile prezidențiale Ce răsturnare de situație! Lupta pentru primele locuri este extrem de strânsă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Tragedie în lumea filmului. A murit unul dintre cei mai buni actori ai țării. Nu s-a mai putut face nimic pentru el
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Profesoara de 36 de ani care a trimis fotografii nud unor elevi, pedepsită aspru
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Ajutorul de care mulți părinți nu știu! Ce poate primi lunar o familie monoparentală în România
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul din România unde se trăiește cel mai bine. Este peste Cluj-Napoca sau Brașov și oferă toate condițiile