Nicolae Ciucă garantează pentru „România Educată”: „Tinerele generaţii vor beneficia de un act educaţional îmbunătăţit”

Nicolae Ciucă susține că „Legile Educației", „moștenirea lui Klaus Iohannis", vor avea mare succes în atingerea obiectivelor privind trecerea învățământului românesc la un nivel superior.
Filip Stan
04 iul. 2023, 19:46
Nicolae Ciucă garantează pentru „România Educată

Nicolae Ciucă, șeful Senatului, privește cu mare încredere în proiectul semnat astăzi de către Klaus Iohannis, noile legi ale Educației.

„Am asistat, la Palatul Cotroceni, la evenimentul care a marcat promulgarea Legilor Educaţiei de către Preşedintele României. Intrarea în vigoare a noilor acte normative care reglementează învăţământul românesc este un moment îndelung aşteptat de cadrele didactice, elevi, dar şi de părinţi.

S-a lucrat mult la acest pachet legislativ, strângându-se puncte de vedere şi opinii din partea tuturor asociaţiilor socio-profesionale implicate şi au avut loc nenumărate dezbateri şi discuţii, concluzionate prin forma finală a celor două legi care vizează învăţământul preuniversitar şi pe cel universitar”, a afirmat Nicolae Ciucă, într-o postare marţi pe pagina sa de Facebook.

Ce l-a impresionat pe fostul premier Nicolae Ciucă la proiectul semnat de către Klaus Iohannis

Liderul PNL a mai transmis că, prin promulgarea acestor legi, învăţământul românesc se adaptează noilor dezvoltări ale tehnologiei şi răspunde cerinţelor în continuă evoluţie de pe piaţa muncii.

„Evenimentul de la Palatul Cotroceni marchează transpunerea în practică a proiectului prezidenţial ‘România Educată’. Astfel, învăţământul românesc se adaptează noilor dezvoltări ale tehnologiei, răspunde cerinţelor în continuă evoluţie de pe piaţa muncii şi oferă elevilor un act educaţional de calitate, personalizat pe aptitudinile fiecăruia.

Cele două acte normative au fost pe masa Guvernului pe care l-am condus, înainte de a ajunge la votul final din Parlament şi, acum, la semnătura de promulgare dată de preşedintele Klaus Iohannis. Tinerele generaţii vor beneficia de un act educaţional îmbunătăţit, având premisele de a deveni mai bine pregătite pentru viitor”, a completat Ciucă.

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat maţi, 4 iulie, după ce a semnat, în prezența mai multor oficiali, decretele de promulgare a Legilor Educaţiei, că „România Educată” este un angajament îndeplinit.

Semnarea decretelor de promulgare a celor două legi, legea învăţământului preuniversitar şi legea învăţământului universitar, a fost anunţată marți seara.

Printre cei care au asistat la ceremonia de la Palatul Cotroceni s-au aflat preşedintele Senatului Nicolae Ciucă, preşedintele Curţii Constituţionale Marian Enache, membri ai Guvernului, inclusiv ministrul Educaţiei Ligia Deca şi fostul ministru al Educaţiei Sorin Cîmpeanu, respectiv sindicaliști și sociologi din anturajul președintelui.

VEZI AICI declarațiile lui Iohannis. 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, vești triste – e în continuare în comă la Terapie Intensivă! Ce au decis medicii: „Il Luce” ar putea fi operat din nou. Update, luni, 6 aprilie
Capital.ro
Marea actriță a murit. Am pierdut o stea. Românii o știau din serialul Tânăr și Neliniștit
Playtech.ro
Declarația unică și veniturile din străinătate. De ce nu apar în formularul precompletat de ANAF și ce ai de făcut
Adevarul
Povestea olteanului cu plantații de portocali și măslini în Grecia: „Am plecat la muncă. La început treceam granița ilegal”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a găsit în casa menajerei care l-a înjunghiat mortal pe medicul Cristian Staicu. Femeia era căsătorită și avea doi copii
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
PSD propune un nou protocol al coaliției de guvernare! Social-democrații renunță la a da premierul dacă PNL îl înlocuiește pe Ilie Bolojan (Surse)
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj