Relu Fenechiu, despre salariile neplătite de la CFR: Cei vinovaţi ar trebui să plece acasă

Ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, a declarat miercuri că în cazul în care reprezentanţii SC Întreţinere şi Reparaţii Locomotive şi Utilaje (IRLU) sunt vinovaţi de situaţia creată la CFR Braşov, aceştia "cu siguranţă mâine nu vor mai fi acolo".
Iulian Tudor
17 apr. 2013, 09:26
Relu Fenechiu, despre salariile neplătite de la CFR: Cei vinovaţi ar trebui să plece acasă

Ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, s-a interesat miercuri de conflictul de muncă de la CFR, unde mai mulţi angajaţi au încetat lucrul, protestând faţă de neprimirea salariilor. El a comentat astfel situaţia creată: „Am avut în această dimineaţă o întâlnire cu preşedinta Consiliului de Administraţie a CFR Călători şi cu managerul Companiei CFR Călători. Am identificat problemele care au apărut acolo. Am verificat banii pentru salarii, au plecat de la Compania CFR Călători de joi 1,7 milioane de lei. Din motive care, după părerea mea, se datorează companiei din Braşov, salariile nu au ajuns în întregime la oameni. Îmi cer eu scuze pentru acest lucru, dar totodată vreau să vă spun că nu m-am grăbit să-i dau afară pe cei din conducerea IRLU, dar dacă ei sunt vinovaţi, cu siguranţă mâine nu vor mai fi acolo„.

Relu Fenechiu a precizat că a fost informat că au existat greşeli în operarea unor ordine de plată.

Dacă este aşa, într-adevăr ar trebui să plece acasă, pentru că nu sunt vinovaţi sute de oameni pentru că ei nu sunt în stare să scrie nişte ordine de plată„, a adăugat ministrul Transporturilor, citat de Agerpres.

Mai mulţi angajaţi de la CFR Braşov au intrat miercuri în grevă spontană nemulţumiţi că nu şi-au luat salariile.

Purtătorul de cuvânt al operatorului naţional de transport feroviar de călători, Alina Predescu, a arătat, în acest context, că CFR Călători a virat joi, 11 aprilie, suma de 1,7 milioane de lei, care ar fi putut acoperi în totalitate plata salariilor angajaţilor Societăţii Comerciale de Reparaţii Locomotive CFR – SCRL Braşov, iar într-o zi sau două de la momentul respectiv aceştia ar fi trebuit să primească banii.

„În legătură cu situaţia filialei CFR Călători, această societate comercială de reparaţii locomotive – SCRL Braşov – putem să spunem că operatorul naţional a transferat în ziua de joi, 11 aprilie, suma de 1,7 milioane de lei, care ar fi putut acoperi în totalitate plata salariilor angajaţilor acestei filiale.

Practic, într-una sau două zile, adică vineri, 12 aprilie, sau cel târziu luni, 15 aprilie, conform prevederilor contractului colectiv de muncă, angajaţii SCRL ar fi trebuit să-şi primească salariile. S-a întâmplat ceva pe circuitul financiar intern al filialei, ceva nu s-a derulat corespunzător, probabil ca urmare a managementului defectuos al conducerii SCRL, ceea ce a cauzat această întârziere pentru 800 de angajaţi din cei 1.800 în total. În acest moment se depun toate eforturile, astfel încât angajaţii să-şi primească drepturile salariale în cel mai scurt timp„, a precizat Predescu.

Ea a adăugat că circulaţia feroviară se desfăşoară conform programului din mersul trenurilor, pentru că este vorba despre o activitate de reparaţii, fiind nişte secţii care nu au legătură directă cu activitatea de mers al trenurilor.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Trei nume pe lista FRF în locul lui “Il Luce”! Culisele întâlnirii dintre Mircea Lucescu şi Răzvan Burleanu: “Dacă voi găsiţi antrenor până săptămâna viitoare, eu plec!”. Exclusiv
Capital.ro
Trecerea la ora de iarnă în 2025. Weekend-ul în care dăm ceasul cu o oră înapoi. Ora 4.00 va deveni ora 3.00
Playtech.ro
Cine primește tichetele sociale de 250 de lei până la finalul anului. Lista persoanelor eligibile
Adevarul
Aventurile a doi vloggeri în locul unde românii sunt mai urâți ca oriunde. „Cea mai mare plăcere a lor e să bată străini pe stradă”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale Irynei înainte să fie ucisă în trenul din Carolina de Nord! Ce a apucat să spună înainte de atacul cumplit care i-a provocat moartea
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
România, pregătită de o avarie majoră la rețeaua de electricitate! DSU a lansat un ghid de conduită pentru români
Cancan.ro
Ce scrie pe gloanțele cu care asasinul a tras în Charlie Kirk. I-au mai rămas în cartuș 3, toate inscripționate
iamsport.ro
Iubitul Anamariei Prodan l-a ”înțepat” pe Mutu: ”Putea să fie noul Hagi, dar a ales să fie actualul nimeni”. Cum a reacționat ”Briliantul”
MediaFlux
O nouă decizie privind ajutoarele sociale!
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
El este Marius, românul care și-a pierdut viața în accidentul de motocicletă, în Italia. Urma să devină tată pentru a doua oară