Aproape 40% dintre români spun că nu vor pleca deloc în concediu anul acesta – sondaj

Aproape 40% dintre români susțin că nu vor pleca deloc în concediu în această vară, iar două treimi dintre cei care o vor face își vor petrece vacanța de vară în România, rezultă dintr-un sondaj realizat de CEC Bank în parteneriat cu comparatorul bancar FinZoom.ro.
Irina Dumitrescu
11 iul. 2023, 13:01
Aproape 40% dintre români spun că nu vor pleca deloc în concediu anul acesta - sondaj

10 procente dintre românii care vor merge anul acesta în vacanță au declarat că au pregătit un buget sub 1.000 lei, conform unui sondaj realizat de CEC Bank în parteneriat cu comparatorul bancar FinZoom.ro. Aproape 25% au răspuns că au un buget de concediu între 1.000 – 3.000 lei, 14,5% vor aloca între 3.000 – 6.000 lei, circa 9% și-au programat între 6.000 – 10.000 lei, iar aproape 4% intenționează să cheltuiască peste 10.000 lei.

Citește și: Concediu de odihnă 2023. În ce condiții se poate face compensarea în bani a concediului neefectuat

 

Aproape 39% dintre respondenți susțin că nu vor pleca în concediu în această vară

La întrebarea – Unde îți vei petrece vacanța anul acesta – peste 34% dintre respondenți au raspuns – în România, la mare, circa 32% au răspuns în România, la munte, iar aproape 7% își vor petrece vacanța la rude/la țară. Totodată, peste 20% dintre respondenți afirmă că își vor petrece vacanța în străinătate.

În ceea ce privește rezervările pentru vacanță – peste 76% dintre români au menționat că se ocupă personal de acest aspect, în timp ce aproximativ 24% dintre ei apelează la serviciile unei agenții de voiaj.

La întrebarea – Câte zile îți permiți să mergi în vacanță în această vară – peste 43% dintre cei care au răspuns sondajului am menționat că vor merge 3 – 4 zile anul acesta în vacanță, peste 36% spun că au ales să petreacă 7 zile de vacanță, circa 11% vor merge în vacanță 10 zile, iar aproape 10% vor petrece 14 zile sau mai mult în vacanță.

Citește și: Vacanţe 2023. Greşeala care poate compromite concediul în străinătate. Avertisment de la Poliţia de Frontieră

Odihna reprezintă principalul motiv pentru 56% dintre românii care merg în vacanță, în timp ce peste 30% dintre respondenți declară că vor îmbina utilul cu plăcutul. Pentru 13% vizitarea obiectivelor turistice este principalul motiv pentru care merg în concediu în timp ce doar 1% dintre români au declarat că merg în vacanță pentru cumpărături.

Sondajul privind pregătirile pentru începerea anului școlar a fost realizat online, de comparatorul financiar FinZoom, la cererea CEC Bank, pe un eșantion reprezentativ de circa 1.200 de respondenți din toată țara, reprezentativ pentru utilizatorii de internet. 54,9% dintre respondenți sunt salariați, 74,83% locuiesc la oraș, 38,08% au studii superioare.

DailyBusiness
An școlar nou, probleme vechi. Manualele nu sunt actualizate, iar elevii continuă să învețe că România se pregătește să adere la UE
Spynews
Tily Niculae, cu ochii în lacrimi! Un singur mesaj, primit într-o perioadă delicată, a făcut-o să plângă | FOTO
Bzi.ro
Eclipsa de lună schimbă viața zodiilor. Racii, Scorpionii și Vărsătorii, cele mai afectate semne astrale
Fanatik.ro
Cu câți bani s-a ales, de fapt, Carlos Alcaraz după câștigarea US Open 2025. Aproape 2 milioane de dolari s-au dus pe impozit
Capital.ro
Elena Udrea trăiește cele mai fericite clipe. A postat imaginea care a topit inimile tuturor: După 3 ani, rugăciunile mi-au fost ascultate
Playtech.ro
Pensia minimă garantată după 20, 30 și 35 de ani de muncă. Ce prevede noua lege
Adevarul
Ministrul Apărării, explicații despre cum e posibil ca Potra să aibă un arsenal şi milioane cash, fără ca serviciile să ştie
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
O întreagă familie a fost la un pas de tragedie, în prima zi de școală! Părinți și cei doi copii au fost loviți de un autoturism scăpat de sub control
Cancan.ro
Unde a fost găsită Edith, adolescenta din București dată dispărută, după 7 zile. Mama ei vrea să ia legătura cu DIICOT
iamsport.ro
Cercetătorii japonezii anunță că au găsit leacul pentru răul de mișcare din mașinile electrice
MediaFlux
Se renunță la CASS pentru pensiile care depășesc 3.000 de lei. Anunțul ministrului Muncii
stirilekanald.ro
Edith, adolescenta din București dispărută de 7 zile, a fost găsită. Unde se afla fata de 14 ani
substantial.ro
O mânca tot corpul, am crezut că e o alergie!