Adio, apă caldă și căldură pentru bucureșteni, la iarnă. Ministrul Energiei: „Ne-am adresat primarului general, n-am primit niciun răspuns”

Termoenergetica București, compania care se ocupă de furnizarea căldurii și a apei calde către populație, a ajuns în prag de insolvență.
Alina Costache
12 aug. 2023, 23:38
Adio, apă caldă și căldură pentru bucureșteni, la iarnă. Ministrul Energiei:

Reprezentanții Termoenergetica susțin că Primăria Capitalei  nu vrea să recunoască și să plătească pierderile din rețea cauzate de sistemul vechi de conducte.

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, în încercarea de a rezolva blocajul, i-a cerut lui Nicușor Dan să se așeze la masa negocierilor, dar nu a primit vreun răspuns.

„Acum, aproape o lună de zile, noi ne-am adresat primarului general Nicușor Dan, i-am explicat gravitatea situației, n-am primit un răspuns, însă nici până în ziua de astăzi”, a spus la Antena 3 CNN, ministrul Energiei Sebastian Burduja.

Citește și Continuă agonia în București: când vor avea cetățenii din nou apă caldă

Termoenegetica București are o datorie foarte mare, de aproape 1.000.000.000 lei către ELCEN, motiv pentru care se îndreaptă spre insolvență. Creanțele ar fi trebuit să fie plătite de Primăria Capitalei, dar instituția nu le recunoaște.

„Pierderea, care din 2020 nu s-a mai plătit de către Primărie, s-a ajuns cu facturi neplătite la timp și penalități. S-a ajuns doar valoarea asta. Foarte simplu ELCEN poate să ne ceară insolvența”, a spus pentru Antena 3 CNN, Ioana Stoica, sindicatul Termoenergetica.

„Dacă în octombrie ELCEN-ul nu va avea fonduri suficiente să plătească gazul pentru sezonul rece, el poate să intre direct în faliment, ceea ce reprezintă o situație de criză pentru termoficare a Bucureștiului”, a mai spus ministrul Energiei, Sebastian Burduja.

Această sumă mare pe care Termoenegetica București o datorează ELCEN reprezintă pierderile din rețeaua veche subterană. În cazul în care municipalitatea nu va plăti datoria, ELCEN și Termoenergetica pot să intre în faliment, iar din această cauza bucureștenii ar putea ajunge în situația de a nu avea apă caldă sau căldură.

Citește și S-a închis robinetul: Nicușor Dan a explicat când revine apa caldă în București

„Există și niște pierderi datorate diferențelor de trai care s-au acumulat în timp și au ajuns la peste 700 de milioane de lei. Pierderea asta de aproape 700 de milioane nu este recunoscută de către primărie şi atunci rămâne cumva în ograda Termoenergetica.

Termoenergetica este în situație de insolvență, dacă nu poate chiar și noi. Noi plătim gazele în avans, deci dacă nu facem, nu avem încasări. din partea astălaltă, de la Termoenergetica vom avea probleme cu plata gazelor în avans pentru sezonul rece. Aici este, de fapt, adevărata problemă”, a spus pentru Antena 3 CNN, Adrian Tudora, administrator ELCEN.

Sute de mii de bucureșteni spun, în tot acest timp, că nu au apă caldă din cauza lucrărilor de mentenanță care se efectuează în această perioadă. Peste 5.000 de blocuri funcționează acum fără apă caldă din cauza reviziei anuale, dar și a lucrărilor de înlocuire a conductelor vechi. În data de 20 august ar trebui să se încheie aceste lucrări, potrivit reprezentanților Termoenergetica.

 

 

DailyBusiness
Cât a ajuns să coste o franzelă albă după majorarea TVA-ului. Șeful ROMPAN anunță noi scumpiri: ”Prețul pâinii va mai crește. Avem impozite mai mari de plătit”
Spynews
Insula Iubirii. George Jaguarul, dezvăluiri din viața personală. Ispita, vânată de femei înainte să participe la emisiune: "Miere pentru albine"
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
O nouă veste proastă după ce a crescut TVA la alimente. Ce se întâmplă de la toamnă cu banii românilor
Capital.ro
Putin va fi înlăturat sau chiar ucis. Verdictul unui fost șef din CIA: Când șeful devine o problemă…
Playtech.ro
Ce religie are Ion Iliescu și cum a răspuns la întrebarea „Credeți în Dumnezeu?”. Răspunsul care l-a costat milioane de voturi
Adevarul
Lebensborn, iadul mamelor din Germania nazistă. Scriitoare: „Era o fabrică de carne umană“
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Medicii au făcut anunțul despre Ion Iliescu. Ce se întâmplă chiar în aceste momente cu fostul președinte
Evz.ro
Jocuri periculoase și iubiri interzise. Filmul de pe Netflix care face valuri în mijlocul verii
Prosport.ro
FOTO. „Asta e artă”. Vedeta a renunțat complet la haine de ziua ei
kanald.ro
Cutremur în această după-amiază, în România! În ce zonă s-a produs seismul și ce magnitudine a înregistrat
Cancan.ro
Mariana, o româncă de 31 de ani, a fost împușcată mortal! Călău i-a fost chiar bărbatul pe care voia să-l ajute
Capital.ro
Doliu în televiziune. S-a stins cel mai cunoscut actor. Generații întregi l-au iubit și l-au urmărit
StirileBZI
Veste bună pentru pensionari! Cine nu plătește CASS, chiar dacă are pensie de peste 3.000 de lei
stirilekanald.ro
El este Dragoș, tânărul de 19 ani ucis de un șofer beat, în Galați. Era pe motocicletă, într-o coloană de mașini, când a fost lovit mortal de un autoturism
Ilie Bolojan a vorbit cu primarii despre scăderea cheltuielilor: „Statul român nu mai are capacitatea financiară să susţină în continuare cheltuielile actuale cu administraţia publică”