Ministrul Agriculturii a obţinut condiţiile cerute guvernului Kievului privind exportul de cereale ucrainene

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a dat asigurări fermierilor români că timp de 30 de zile nu va intra niciun bob de grâu sau de porumb din Ucraina, iar în urma negocierilor cu omologul ucrainean a obţinut un acord în privinţa importurilor de cereale.
Mircea Filipescu
19 sept. 2023, 19:31
Ministrul Agriculturii a obţinut condiţiile cerute guvernului Kievului privind exportul de cereale ucrainene

Informaţiile din surse guvernamentale arată că, în urma negocierilor purtate de Florin Barbu cu ministerul Agriculturii din Ucraina, s-a convenit ca România să nu poată importa cereale din ţara vecină decât prin licenţierea importatorilor.

De asemenea, produsele cerealiere importate din Ucraina, după licențierea exporturilor, vor trebui să fie folosite exclusiv pentru hrana animalelor sau ca materie primă pentru producerea de produse finite, au precizat sursele citate.

În plus, importurile de produse cerealiere din Ucraina vor fi supuse controalelor ANSVSA la intrarea și la ieșirea din țară.

Conform Notei Minstrului Agriculturii, sistemul de licențiere se va reglementa la nivel național prin act normativ, urmând ca licența să se acorde în baza stocurilor deținute și a controalelor efectuate de către autoritățile de control abilitate, scrie Gândul.

Marfa importată trebuie să fie utilizată exclusiv pentru hrana animalelor sau ca materie primă pentru produse finite.

“Doresc să asigur fermierii români că, așa cum m-am exprimat în repetate rânduri, vom lua cele mai bune măsuri pentru a-i proteja atât pe ei, cât și piața internă. Am credința și încrederea că, în scurt timp, planul de măsuri propus de noi se va materializa într-un act normativ. De asemenea, reiterez faptul că nu mă voi abate de la principiile enunțate la preluarea mandatului și voi susține cu toată credința interesele fermierilor români, promovând produsele noastre, românești”, a declarat ministrul Agriculturii, Florin Barbu.

Citeşte şi: Rareş Bogdan laudă „câştigurile” din negocierile cu Comisia Europeană: „A fost tare greu de obţinut, dar TVA generală nu creşte!”

Ministrul Agriculturii îi asigurase pe agricultorii români că nu va permite ca cerealele ucrainene să invadeze piaţa românească încă dinaintea întâlnirii avute marţi cu omologul ucrainean.

„În momentul de faţă, în România nu a intrat şi nu va intra un bob de grâu din Ucraina. Mai mult de atât, până la ora 24:00, aşteptăm planul transmis de Ucraina. Au transmis un plan provizoriu la care MADR şi Guvernul României au adus argumente pentru a încerca să licenţiem împreună societăţile comerciale, care vor încerca să facă o relaţie comercială între România şi Ucraina. Vreau să-i asigur pe toţi fermierii români, să stea calmi, pentru că nu va intra pe o perioadă de 30 de zile niciun bob de cereale din Ucraina”, a declarat, luni seara, Florin Barbu, la finalul întâlnirii cu asociaţiile fermierilor români.

Ucraina a anunțat luni seara că a depus o plângere la Organizația Mondială a Comerțului împotriva a trei țări UE – Polonia, Slovacia și Ungaria – care și-au prelungit embargoul asupra importurilor de cereale ucrainene, în pofida ridicării restricțiilor de către Bruxelles şi fără să intre în negocieri, aşa cum a procedat România.

Citeşte şi: Ciolacu, despre importurile de cereale din Ucraina: Am să cer ministrului Agriculturii și celui al Economiei să facă un ordin comun ca pe o perioadă de 30 de zile până când se lămuresc lucrurile să fie restricţia prelungită

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Un bărbat din Brăila a murit după ce a mâncat brânză cumpărată de la magazin. A crezut inițial că are gripă
Fanatik.ro
Jucătorul de la U Cluj pe care a pus ochii Gigi Becali. „Probabil va face o ofertă”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în lumea televiziunii. Un cunoscut actor a murit. A dus o luptă aprigă cu cancerul: A căutat mereu să aducă lumină
Playtech.ro
Obligatoriu pentru toate mașinile noi care se vând în Europa din 2026, se schimbă semnalizarea la frână. Decizia de la Bruxelles inclusiv pentru șoferii români
Adevarul
Cu cât se scumpesc gazele de la 1 aprilie. Furnizorii au început să afișeze ofertele
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Fostul jucător important al FCSB acuză că Gigi Becali ar fi înlăturat doi miniștri pentru ca Steaua să nu promoveze: ”Într-o săptămână s-au dus ambii! Nu ți se pare un tipar?”
MediaFlux
Rețelele sociale, interzise pentru copiii din România? Anunț de la Ministerul Sănătății
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil