Cu ce explicații aberante a venit instanța în cazul polițistului care a ucis-o pe Raisa. Decizia luată de magistrați în dosarul care a revoltat o țară întreagă

Polițistul care a ucis-o pe Raisa, o copilă de 11 ani, pe trecerea de pietoni, putea să evite impactul mortal.
Filip Stan
03 feb. 2024, 15:52
Cu ce explicații aberante a venit instanța în cazul polițistului care a ucis-o pe Raisa. Decizia luată de magistrați în dosarul care a revoltat o țară întreagă

Cu ce explicații a venit instanța în cazul polițistului care a ucis-o pe Raisa. Judecătorii au ținut cont că polițistul nu era recidivist, iar colegii lui au vorbit foarte frumos despre el și au spus că de fiecare dată și-a îndeplinit atribuțiile de serviciu și era un polițist de încredere la locul de muncă.

Conform judecătorilor, bărbatul ar fi putut să evite impactul dacă ar fi circulat cu o viteză mai mică, de cel mult 69 km/h, astfel încât să poată încetini la timp și să nu le lovească pe Raisa și pe prietena ei. Polițistul Popescu a spus în declarația din fața magistraților că nu le-a văzut pe cele două fete și de aceea nu a putut evita impactul.

Citește și Schimbări majore în Codul Rutier! Ce să faceți ca să nu pierdeți puncte de penalizare

Cu ce explicații a venit instanța în cazul polițistului care a ucis-o pe Raisa

Potrivit spuselor unui martor, polițistul nu a avut nici măcar tentativa de a frâna.

Părinții Raisei i-au cerut polițistului despăgubiri de șase milioane de euro, dar magistrații au spus că acest cuantum al despăgubirilor ar reprezenta o injustă îmbogățire prin ricoșeu. Aceștia au hotărât ca fiecare parte civilă din dosar să primească 80.000 de euro despăgubiri.

„Ar fi existat posibilitatea tehnică de evitare a producerii accidentului dacă circula cu viteza maximă admisă pe sectorul de drum respectiv și era atent la situația din carosabil pe direcția sa de mers deoarece spațiul de care dispunea pentru decizie și manevră (= min. 47 metri) a fost superior spațiului necesar opririi autoturismului prin frânare de la viteza maximă legală de 30 km/h (Sn = max. 14 metri).Viteza maximă teoretică a autoturismului de la care impactul putea fi evitat în ipoteza în care conducătorul auto ar fi supravegheat situația din trafic pe direcția sa de înaintare era de 69 km/h”.

Fetele au grăbit pasul când au observat mașina de poliție.

„Astfel, persoana vătămată a declarat că, la data de 13.01.2022, în jurul orei 13.30, a plecat de la domiciliul prietenei sale, împreună cu aceasta, către școală, deplasându-se pe trotuar. În momentul în care au ajuns la prima trecere de pietoni situată pe traseu, s-au oprit, s-au asigurat, uitându-se în stânga și în dreapta. Înainte de a păși pe marcajul pietonal, Raisa se afla în dreapta sa și se țineau de mână. După ce s-au angajat în traversare, a văzut în depărtare o mașină de poliție care avea lumini roșii și albastre deasupra ce nu erau aprinse. Până la mijlocul marcajului pietonal au mers împreună, ținându-se în continuare de mână, la pas normal, dar a văzut că mașina se apropie, moment în care i-a spus Raisei, „hai să facem pas mai grăbit, să apucăm să trecem””.

Citește și El este Rențu, copilul care tânjește după o salată de boeuf! ”Am mâncat acum vreo 5 ani. Nu știu dacă am să mănânc vreodată, doar mamele știu să facă”

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Motivul pentru care soția lui Brooklyn Beckham a plâns în ziua nunții. Un invitat face dezvăluiri incendiare
Capital.ro
Taxa plătită de sute de mii de oameni, fără să fie nevoie. Au dreptul la rambursare. Cum se dau banii înapoi
Playtech.ro
Zona din Bucureşti în care s-au vândut cele mai multe apartamente în 2025. Un sfert din totalul înregistrat la nivelul Capitalei, doar într-un singur sector
Adevarul
O brutărie din Moscova este în pragul falimentului după ce Putin i-a făcut reclamă. Ce il nemulțumește pe patronul afacerii
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fanii Real Madrid și FC Barcelona sunt îndoliați! Celebrul fotbalist s-a stins din viață la vârsta de 91 de ani: „Unul dintre jucătorii legendari ai clubului”
iamsport.ro
Tranzacție uriașă: un colos cu active de 116 miliarde de euro vrea să cumpere fosta firmă a membrului Generației de Aur!
MediaFlux
Reducere drastică. Guvernul vrea să taie 85% din pensiile celor care rămân să lucreze la stat
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day