Panică la Spitalul Militar din Capitală! O pacientă a venit cu ploșnițe în bagaj. Insectele periculoase erau chiar și în documentele medicale

O femeie în vârstă de 51 de ani a ajuns de urgență la spitalul Militar din București pentru că se simțea rău. La triaj, însă, medicii au constatat că femeia avea ploșnițe în bagaj, pe haine, chiar și pe documentele medicale cu care se prezentase.
Filip Stan
09 feb. 2024, 14:32
Panică la Spitalul Militar din Capitală! O pacientă a venit cu ploșnițe în bagaj. Insectele periculoase erau chiar și în documentele medicale

O femeie în vârstă de 51 de ani a ajuns de urgență la spitalul Militar din București pentru că se simțea rău. La triaj, însă, medicii au constatat că femeia avea ploșnițe în bagaj, pe haine, chiar și pe documentele medicale cu care se prezentase.

Citește și Ploşnite la IKEA Pallady. Insectele se ascund în lemn şi se înmulţesc rapid. Reacţia companiei

Se face dezinsecție specială la spitalul Militar din cauza ploșnițelor, după ce medicii au găsit insectele periculoase și au intrat în panică.

Ploșnițele sunt insecte care trăiesc și își depun ouăle prin crăpăturile pereților sau ale mobilelor, iar noaptea ies noaptea pentru a se hrăni cu sângele omului ori al păsărilor, iar în timpul zilei rămân ascunse, aproape că nici nu le vezi.

Se pare că în ultima perioadă, ploșnițele au apărut în mai multe zone, cum ar fi Parisul, iar mai nou, și Bucureștiul.

Oamenii au apelat la firme specializate pentru a scăpa de aceste insecte, însă măsurile preventive nu au mari efecte, iar biocidele pot fi folosite abia când apar ploșnițele.

Reprezentanții spitalului au restricționat accesul pacienților în zona potențial infestată, în timp ce pacienta a fost izolată, igienizată. Apoi au anunțat Direcția de Sănătate Publică.

”O infestare normală ar dura 20 de zile”

Potrivit normelor epidemiologice, timp de două zile consecutiv s-au efectuat curățenia și dezinsecția, iar procedurile vor continua săptămânal, cel puțin o lună.

Potrivit normelor epidemiologice, timp de două zile consecutiv s-au efectuat curățenia și dezinsecția, iar procedurile vor continua săptămânal, cel puțin o lună.

„O infestare normală, incipientă spre medie, ar dura în mod normal 20 zile, în care se fac trei etape de intervenţie pentru a acoperi întreg intervalul de eclozare a ouălor. Ouăle de ploşniţă nu sunt afectate de niciun biocid”, a spus Alexandru Labeș, director firma de deratizare, dezinsecţie, potrivit ProTv.ro.

Citește și 10 modalităţi pentru a scăpa de ploşniţe

„Noi avem un plan anual de dezinsecție, lunar firma vine și se duce în toate încăperile, în toate spațiile, pentru efectuarea acestei dezinsecții. Pentru ploșnițe, am înțeles că numai în momentul în care eclozează, abia atunci se pot utiliza niște substanțe speciale pentru așa ceva”, Ana Mareș, director de îngrijiri Spitalul Bagdasar Arseni.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
De ce l-a dat FCSB pe Dennis Politic la Hermannstadt! Gigi Becali: “Sunt calculate toate!” Ce echipă din SuperLiga a insistat pentru atacant
Capital.ro
Decizie definitivă pentru Călin Georgescu: Turul doi înapoi! Zidurile infamiei vor cădea
Playtech.ro
Ce este supergripa și de ce poate provoca simptome severe? Când trebuie să mergem la medic
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
Nici Bergodi, nici Cordea! A spus cine ar fi ”principala vinovată” pentru scandalul-monstru de la CFR - U Cluj: ”Era foarte nervos pe bună dreptate”
MediaFlux
Presa din Rusia vorbește de Moartea României! Experții rușii iau în discuție un posibil atac nuclear: Distrugerea Bucureştiului...
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj