Alexandru Rafila face un apel către români, de Ziua Mondială a Sănătății: „Îndemn pe fiecare să-și asume un rol activ în îngrijirea propriei sănătăți”

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, le recomandă românilor să adopte un stil de viață sănătos și echilibrat.
Alina Costache
07 apr. 2024, 20:25
Alexandru Rafila face un apel către români, de Ziua Mondială a Sănătății: „Îndemn pe fiecare să-și asume un rol activ în îngrijirea propriei sănătăți”
Alexandru Rafila, mesaj important pentru români de Ziua Mondială a Sănătății

De Ziua Mondială a Sănătății, ministrul Alexandru Rafila le-a recomandat românilor, prin intermediul unui mesaj postat pe rețelele sociale, să adopte un stil de viață sănătos.

„Dragi români, în ziua internațională dedicată sănătății trebuie să reflectăm la modul în care acționăm, pentru ca valoarea cea mai de preț, sănătatea proprie și a celor dragi să fie apărată și îmbunătățită! Într-o lume în continuă schimbare, în care provocările la adresa sănătății sunt tot mai complexe, este esențial să ne concentrăm eforturile în direcția accesului mai bun la servicii medicale de calitate apropiate de cetățeni.

Citește și: Rafila cere mutarea serviciilor de urgență de la DSU la Ministerul Sănătății. ”E de mult timp această struțo-cămilă”

Îndemn pe fiecare să-și asume un rol activ în îngrijirea propriei sănătăți și să o promoveze prin adoptarea unui stil de viață sănătos și echilibrat. Prevenția rămâne cea mai bună strategie în lupta împotriva bolilor, iar educația în domeniul sănătății este cheia pentru o viață lungă și sănătoasă”, a transmis Alexandru Rafila.

Ministrul Sănătății a vorbit și despre investițiile făcute în sistemul sanitar.

„Împreună avem responsabilitatea de a construi un sistem de sănătate solid, care să răspundă așteptărilor marii majorități a populației. Ministerul Sănătății investește masiv în infrastructura medicală, în digitalizare și în formarea profesională a personalului medical. Sărbătorind Ziua Sănătății ne reafirmăm angajamentul pentru o comunitate în care sănătatea și bunăstarea fiecărui individ să fie respectate și protejate”, a precizat Alexandru Rafila.

Citește și: Bani aruncaţi! Alexandru Rafila: Circa 7 milioane de doze de vaccin anti-COVID 19 au fost distruse sau urmează să fie distruse

Ziua Mondială a Sănătății este marcată din anul 1950 sub egida Organizației Mondiale a Sănătății (OMS).

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Tajine de pui cu lămâie şi măsline. Rețeta lui Chef Horia Manea de la Meniu de vedetă
Fanatik.ro
Gigi Neţoiu, mesaj tranşant pentru Ilie Bolojan: „Aţi distrus o fermă de şase milioane de euro! Vreţi să ne terminaţi cu totul?”
Capital.ro
Anunț privind indexarea pensiilor. Florin Manole a indicat momentul următoarei majorări: Nu se mai poate amâna
Playtech.ro
Ce trebuie să conțină lista de plată la întreținere. Rubricile obligatorii pe care să le verifici
Adevarul
România, împărțită de vizita lui Nicușor Dan în SUA: „Capul plecat sabia nu-l taie...”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De ce nu este bine să te speli pe cap în MARȚEA ALBĂ. Tradiții și superstiții în Săptămâna Albă 2026
iamsport.ro
Porumboiu, atac fără precedent la adresa antrenorului român care a jucat la Vaslui: ”I-am luat medicamente pentru hepatită, acum e obraznic!”
MediaFlux
Se schimbă radical vremea. ANM anunță prognoza pentru fiecare regiune, până la 1 martie
stirilekanald.ro
VIDEO Român arestat în Italia după ce a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate! Micuța a fost grav rănită
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat