O vânătoare de ouă a fost la un pas să se transforme într-o tragedie. Sute de copii au fost în pericol

O vânătoare de ouă a fost la un pas să se transforme într-o tragedie. Sute de copii s-au îmbulzit pe aerodrom să găsească ouăle aruncate din avioane, apoi s-au apropiat de avionul care nu-si oprise motorul si nici elicele. Zeci de copii au fost in pericol uriaș.
Alina Costache
27 apr. 2024, 20:49
O vânătoare de ouă a fost la un pas să se transforme într-o tragedie. Sute de copii au fost în pericol

„Cea mai mare vanatoare de oua din Romania”, un eveniment de la aerodrom din comuna Mărgineni, s-a transformat intr-un scandal imens, dupa ce copiii nu au mai reusit sa „vaneze” nici un ou. Evenimentul s-a desfasurat vineri, 26 aprilie, la Aerodromul din Margineni. Taxa de participare a fost de 60 lei sau 90 lei.

Evenimentul a inceput cu un show aviatic, iar copiii puteau participa la diverse ateliere cu plata. Din cauza aglomeratiei foarte mari, multi au vizionat show-ul aviatic si au asteptat vantoarea de oua, care nu a mai avut loc. Potrivit organizatorilor – din cauza unei defectiuni tehnice, pilotul nu a mai putut arunca ouale din avion. O persoana imbracata in iepuras a aruncat cateva oua participantilor, fapt ce a creat o aglomeratie, iar copiii s-au imbrancit si s-au lovit, potrivit bacau.net.

Citește și: Paşte 2024. De unde provin ouăle şi carnea de pui de la Lidl. Semnificația codurilor

Organizatorul a fost amendat cu 5.000 lei pentru ca nu a asigurat siguranta participantilor.

“Au existat momente în cadrul evenimentului când siguranța participanților, marea majoritate copii a fost pusă în pericol, motiv pentru care conducătorul forțelor de ordine a solicitat organizatorului să dispună măsuri pentru asigurarea protecției tuturor participanților, măsuri care nu au fost aplicate.

Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bacău au sancționat contravențional organizatorul evenimentului „Paștele Copiilor: Cea mai mare vânătoare de ouă”, conform prevederilor art.26, lit c din Legea nr. 60/ 1991 cu amendă în valoare de 5000 de lei pentru” neluarea de către organizatori a măsurilor de întrerupere a adunării publice, când a constatat că au intervenit fapte de natura a pune în pericol protecția participanților, siguranța și integritatea corporală a persoanelor participante.” a precizat Alexandra Danculea de la Jandarmeria Bacau.

Organizatorii evenimentului dau vina pe reprezentanții aerodromului.

„Am dorit din tot sufletul ca acest eveniment să fie unic la nivel local și să fie startul unor evenimente anuale dedicate în exclusivitate bucuriei copiilor.

Pentru fiecare activitate și moment desfășurat s-a depus mult efort astfel că tot programul până la ”Operațiunea Iepurașul” a fost respectat și a decurs conform planului.

Citește și: Se anunță scumpiri înainte de Paște. Prețul ouălor în magazine e aproape triplu față de cel cu care pleacă din fermă

După acest moment lucrurile au luat o turnură nefavorabilă din cauza nerespectării programului și modificării lui în mod unilateral de către terții colaboratori, respectiv:

1. Show-ul aviatic ce trebuia să fie susținut de 3 avioane era programat să înceapă la ora 17:00 și să dureze 60 minute timp în care noi, organizatorii, am fi putut grupa participanții la start.

2. Reprezentanții Aeroclub Mărgineni au devansat programul în mod unilateral, mai exact, fără a ne comunica acest aspect în prealabil.

3. Precipitarea generată de această decizie ne-a anulat șansa de a mai coordona participanții.

Din cauza faptului că un prim avion a lansat un prim sac de ouă ce a provocat îmbulzeală pe pistă, s-a ajuns la decizia reprezentanților de la Jandarmerie de a opri continuarea momentului în scopul de a evita accidentări sau situații neplăcute.

Menționăm faptul că după cum bine s-a observat pista a fost delimitată de garduri de protecție a căror amplasare a fost stabilită pentru siguranța participanților de către reprezentanții Jandarmeriei în acord cu Aeroclub.

Pe lângă faptul că s-au depus eforturi ca participanții să stea după garduri, lucrurile au scăpat de sub control și din pricina părinților (a căror participare a fost încurajată prin gratuitate) care au decis să nu respecte recomandările de siguranță.

Precizăm că anterior desfășurării evenimentului pentru siguranța participanților s-a solicitat sprijinul oficial al Inspectoratului de Jandarmi Județean Bacău, SVSU prin Primăria Mărgineni, Serviciul Județean de Ambulanță care au stabilit numărul de personal prezent pretabil la amploarea evenimentului.

Accentuăm și mizăm pe buna capacitate de înțelegere a voastră că decizia Jandarmeriei de a opri momentul lansării ouălelor a fost cea mai bună alegere pentru siguranța participanților.

Pentru că această experiență nu a fost finalizată cu premiere, date fiind circumstanțele, vom organiza în curând o tombolă online pentru toți participanții care fac dovada că au fost la eveniment.

Mulțumim tuturor celor care înțeleg, care au fost alături de noi și au văzut bunele noastre intenții de a crea ceva special pentru copiii din zona noastră și nu numai.

A fost o primă experiență de acest gen din care am învățat că oamenii pot rezona cu ideile noastre frumoase, că putem corecta și de o parte și de alta ca astfel de evenimente să poată avea loc în continuare și în condiții de siguranță.”

 

 

DailyBusiness
Peste 120 de muncitori prinși la negru în doar cinci zile. Ministrul Florin Manole promite toleranță zero
Spynews
Lidia Buble, bătută pe stradă cu mătura! Cum a început scandalul: ”A început să dea în mine”
Bzi.ro
Carmen Brumă arată senzațional la 48 de ani! Vedeta ne spune de ce trebuie să slăbim imediat ce ne întoarcem din vacanță – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Zodiile pentru care se răstoarnă căruța cu noroc în următoarele 30 de zile. Vine cea mai bună perioadă din an pentru ele
Capital.ro
Elena Udrea nu a dezamăgit. Imaginea care a trecut orice test: Nu renunță niciodată; e una dintre preferatele mele
Playtech.ro
Ce faci dacă ai lucrat în străinătate și nu se calculează la pensie în România. Cum se valorifică perioadele muncite în Occident
Adevarul
Operațiunea „Buget frumos pe hârtie”. Ce riscă Guvernul Ciolacu dacă a măsluit cifrele economice pe 2024
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Momentul înfiorător în care Iryna Zarutska, tânăra ucraineancă de 23 de ani, este ucisă cu brutalitate într-un tren din Carolina de Nord. Familia a transmis un mesaj cutremurător
Cancan.ro
Creierul afacerii “Air cocaine” de 20 mil.€ a aterizat în România! Coincidenţă? Greu de crezut: Frank Colin a venit în România de ziua fostei neveste!
iamsport.ro
Nu îl vrea pe Gică Hagi la echipa națională: ”Să se ducă la bulgari!”. Ce selecționer și-ar dori în locul lui Mircea Lucescu
MediaFlux
Procură specială pentru pensie. Actul obligatoriu, anunțat de Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Drama prin care trecea profesoara găsită spânzurată împreună cu fiul ei de 7 ani. Femeia și-ar fi ucis copilul înainte. Detalii șocante din anchetă
substantial.ro
Nicușor Dan, amenințare la adresa Rusiei după incidentul din Polonia: „România va reacționa la fel”