Ciolacu, despre susţinerea unui independent la prezidenţiale: La următorul Consiliu Naţional vom face procedurile pentru cine doreşte să candideze pentru funcţia de preşedinte. Pâş, pâş, nu pas cu pas!

Preşedintele PSD a fost întrebat despre varianta susţinerii unui independent la alegerile prezidenţiale.
Filip Stan
12 iul. 2024, 16:17
Ciolacu, despre susţinerea unui independent la prezidenţiale: La următorul Consiliu Naţional vom face procedurile pentru cine doreşte să candideze pentru funcţia de preşedinte. Pâş, pâş, nu pas cu pas!
Marcel Ciolacu glumește pe tema unei posibile candidaturi la prezidențiale a lui Mircea Geoană susținută de PSD: „Geoană nu e din afara partidului! E unul dintre cei mai longevivi președinți de partid ai PSD. Partidul va lua o decizie politică!”

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat vineri, despre susţinerea unui independent la prezidenţiale, că la următorul Consiliu Naţional vor face procedurile pentru cine doreşte să candideze pentru funcţia de preşedinte şi că vor face ”pâş, pâş, nu pas cu pas, pentru că acestea sunt procedurile interne ale partidului.

Preşedintele PSD a fost întrebat despre varianta susţinerii unui independent la alegerile prezidenţiale. Marcel Ciolacu a precizat că procedura în interiorul PSD aceasta este, întâi stabileşti Congresul şi alegerea preşedintelui partidului. ”Mie îmi expiră mandatul pe data de 22 august şi noi nu avem în statutul partidului că se prelungeşte mandatul până la un nou Congres, el este delimitat clar pentru 4 ani”, a arătat Marcel Ciolacu.

Preşedintele PSD a anunţat că la următorul Consiliu Naţional vor face procedurile pentru cine doreşte să candideze pentru funcţia de preşedinte. ”Aşa sunt, pâş, pâş, nu pas cu pas. Acestea sunt procedurile interne ale partidului”, a mai afirmat Ciolacu.

Marcel Ciolacu, atacuri în rafală la adresa lui Iohannis: Vi se pare că în 10 ani președintele a fost independent? Apolitic?  Că nu se implica în campaniile electorale față de PNL?

Întrebat dacă la următoarea şedinţă a Consiliului Naţional va propune varianta unui independent pentru prezidenţiale, Ciolacu a spus: ”La următorul CPN vom discuta acest lucru. În acest moment am vorbit despre cum se candidează la Congres, care este procedura, cum ne organizăm, se face la Romexpo, care sunt delegaţii, conforma statutului”.

Despre modificarea statutului, în acest sens, Ciolacu a arătat că acest lucru se poate face numai la Congres. ”De aceea v-am spus că va fi un Consiliu Politic Naţional premergător congresului, cum e şi normal. Singura condiţie este foarte clar, nu mergem că trebuie să ai trei susţineri, de la organizaţii. Nu, organizaţia de bază să îţi dea susţinerea pentru orice candidatură. Acelaşi lucru va fi şi pentru candidatura pentru funcţia de preşedinte al României”, a subliniat Ciolacu.

PSD se reuneşte pe 24 august, în Congres, pentru alegerea noii conduceri a partidului. Ciolacu, despre candidatura la prezidenţiale: Decizia îmi aparţine / Candidatul PSD va câştiga alegerile pentru funcţia de preşedinte

Preşedintele PSD, premierul Marcel Ciolacu, a anunţat vineri, după şedinţa conducerii partidului, că PSD se reuneşte pe 24 august, în Congres, pentru alegerea noii conduceri. Despre candidatura la prezidenţiale, Ciolacu a spus că decizia îi aparţine. Candidatul PSD va câştiga alegerile pentru funcţia de preşedinte, a dat asigurări el.

”S-a stabilit ca pe data de 24 august va fi congresul ordinal al PSD, mai sunt nouă judeţe care nu au avut conferinţe de alegeri şi în următoarea lună, pe 12 august, va exista un calendar ca aceste organizaţii să ţină conferinţele de alegeri interne”, a spus Marcel Ciolacu.
Liderul PSD a mai spus că se va face un calendar şi cu conferinţele judeţene, în această lună, pentru alegerea delegaţilor la Congresul PSD.

Veste bună pentru companiile românești: Guvernul Ciolacu crește sumele alocate susținerii mediului de afaceri

”Am stabilit, ca să nu modificăm statutul în ceea ce priveşte candidaturile, să fie candidaturi tot pe moţiune. O să fie o candidatură asumată a preşedintelui cu lista pentru vicepreşedinţi. Un singur lucru o să modificăm, la începutul Congresului, ca şi procedură legală, o să mărim numărul de vicepreşedinţi, de la 4 vicepreşedinţi pe domenii de activitate, o să fie 8 vicepreşedinţi pe domenii de activitate şi 8 vicepreşedinţi pentru fiecare regiune de dezvoltare a României”, a mai anunţat Marcel Ciolacu.

Preşedintele PSD a arătat că pe 31 august va avea loc întâlnirea cu grupurile parlamentare pentru stabilirea priorităţior legislative în noua sesiune.

Marcel Ciolacu a mai spus că Consiliul Naţional a realizat şi o analiză a alegerilor, pe fiecare judeţ în partide.

Congresul PSD urmează să aibă loc pe 24 august, a stabilit vineri conducerea PSD. Este vorba despre un congres ordinar, în urma finalizării mandatului actualei conduceri a partidului, astfel că urmează să se aleagă o nouă conducere.

Marcel Ciolacu a declarat despre candidatura sa la prezidenţiale că decizia îi aparţine.”Partidul îmi creează o oportunitate, de această dată, decizia îmi aparţine, cum eu, ca părinte, creez oportunităţi fiului meu. Deciziile îi aparţin. Aşa este logic să funcţioneze ceva natural”, a explicat Ciolacu.

El a dat asigurări că PSD va câştiga alegerile prezidenţiale din acest an. ”Candidatul PSD va câştiga alegerile pentru funcţia de preşedinte. După ce facem toate procedurile, veţi afla în acelaşi timp cu colegii mei”, a arătat Ciolacu.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Percheziții acasă la Cristian Pomohaci! Este suspectat de viol asupra unui minor
Fanatik.ro
Tatuajul impresionant pe care și l-a făcut un star din Premier League: pe corpul său apare celebrul Joker și mesajul ”Why so serious?”
Capital.ro
Viața la bloc 2026. Camerele video montate în scara blocului. Reguli pentru proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Admiterea la liceele tehnologice se schimbă din 2026. Ce riscă elevii care nu dau Evaluarea Națională
Adevarul
Momentul incredibil în care un scafandru scapă ca prin minune de o balenă care aproape l-a înghiți
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cel puțin 21 de persoane și-au pierdut viața în urma unui foc puternic la un hotel din New Delhi
iamsport.ro
Nuțu Cămătaru, 2.000.000 de euro pentru apropiatul lui Gigi Becali! A fost interceptat: ”«Am greșit, data viitoare dau la altul»”
MediaFlux
Vești bune pentru milioanele de români cu pensii private! Bani mai mulți în buzunar pentru Pilonul 2
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți