Marcel Ciolacu, după alegerile din Rep. Moldova: „Rezultatul pe muchie de cuţit de la referendum arată că trebuie intensificate eforturile”

Premierul Marcel Ciolacu a felicitat-o pe Maia Sandu după rezultatul din Republica Moldova, dar a atras atenţia cu privire la rezultatul pe muchie de cuţit de la referendumul pentru integrarea în Uniunea Europeană.
Filip Stan
21 oct. 2024, 13:40
Marcel Ciolacu, după alegerile din Rep. Moldova:

Premierul Marcel Ciolacu afirmă, luni, că rezultatul pe muchie de cuţit de la referendumul pentru integrarea în Uniunea Europeană a Republicii Moldova ”este o dovadă că trebuie să ne intensificăm eforturile pentru a convinge şi cetăţenii din provincie şi zonele rurale”.

Anunţul lui Marcel Ciolacu pentru toţi românii, inclusiv din Diaspora. Termenul limită este 2029

”Felicitări tuturor cetăţenilor moldoveni care au rezistat în faţa presiunilor incredibile ale Moscovei şi au reuşit să îşi ducă ţara de partea bună a istoriei. Rezultatul pe muchie de cuţit de la referendumul pentru integrarea în Uniunea Europeană este o dovadă că trebuie să ne intensificăm eforturile pentru a convinge şi cetăţenii din provincie şi zonele rurale, unde Rusia are mai multă eficienţă propagandistică, că viitorul Republicii Moldova este doar către Vest”, a scris, luni, pe Facebook, premierul Marcel Ciolacu.

Acesta consideră că ”este obligatoriu ca acest rezultat să fie dublat de realegerea doamnei Maia Sandu pentru un nou mandat prezidenţial”.

”Cu Maia Sandu preşedinte şi cu un guvern pro-european va fi tot mai clar că flacăra rece a Rusiei se va stinge definitiv la Chişinău! România este total alături de Republica Moldova”, a mai transmis premierul.

Rezultatul alegerilor urmează să fie validat sau invalidat de Curtea Constituţională, iar, în două săptămâni, cetăţenii sunt aşteptaţi încă o dată la vot, pentru că va avea loc al doilea tur al alegerilor prezidenţiale.

Dacă în timpul votării sau al numărării voturilor au fost comise încălcări grave, care au influenţat rezultatele referendumului în întregime, scrutinul poate fi declarat nul. Într-o astfel de situaţie, se realizează votarea repetată, în două săptămâni, scrie agora.md.

Preşedinta Maia Sandu a acuzat în cursul nopţii că există „dovezi clare” că grupuri criminale care lucrează împreună cu „forţe străine ostile” au încercat să cumpere 300.000 de voturi.

Alegeri Republica Moldova 2024. Majoritatea a spus DA aderării la UE, diaspora a răsturnat situația la referendum, după numărarea a aproape 99% din voturi! Pentru președinție, duel Maia Sandu – Alexandr Stoianoglo în turul 2

Alegerile din Moldova nu au fost libere, iar rezultatele au arătat o creştere „greu de explicat” a voturilor în favoarea preşedintei Maia Sandu şi a Uniunii Europene, a comentat luni purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov. „Ceea ce vedem este o rată mecanic greu de explicat de creştere a voturilor în favoarea lui Sandu şi în favoarea acelor participanţi la referendum care au favorizat o orientare către UE”, a spus Peskov, care a descris campania electorală din Moldova ca fiind „lipsită de libertate” şi s-a plâns că opoziţiei proruse i s-a refuzat posibilitatea de a face campanie şi a fost supusă represiunii de către autorităţi.

DailyBusiness
Cât timp pierdem cu CFR față de Ungaria și Polonia. Cele mai importante orașe turistice din România, parcurse cu trenul în peste cinci zile
Spynews
Motivul pentru care Claudia Pătrășcanu a dat-o iar în judecată pe Bianca Drăgușanu! Informații și declarații exclusive despre noul proces
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Ce sumă uriașă a câștigat Gigi Becali după calificarea FCSB în Europa League
Capital.ro
Plata cu cardul, obligatorie. Lege nouă în România din 1 ianuarie 2026. Se elimină pragul, nu se mai poate refuza
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă încurci benzina cu motorina la pompă sau invers. Ai vreo șansă să-ți repari mașina pe CASCO sau RCA
Adevarul
Dezertorii vin în ajutorul armatei ucrainene
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. „Femeie, ești normală?”. Cea mai frumoasă jurnalistă TV a apărut într-o rochie transparentă la ziua de naștere a fiicei de 2 ani
kanald.ro
Încă o tragedie în Cosmopolis! O femeie a murit după ce a căzut de la etajul 9 al unui bloc din complex
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Marian Ceaușescu l-a sunat pe Gigi Becali chiar înainte de FCSB - Aberdeen: ”Bună seara, domnule Gigi”
MediaFlux
O nouă lovitură pentru românii care stau la bloc. Vor plăti taxe duble CALCULE
stirilekanald.ro
„S-a pus în mijlocul căii ferate și făcea cruce” Denisa a murit lovită de tren, în timp ce vorbea cu iubitul la telefon! Declarațiile șocante ale martorilor despre fata de 15 ani
Pensionarii din Romania, luati prin surprindere! Rasturnare de situatie la PUNCTUL DE PENSIE