Sebastian Burduja cere demisia lui Ciucă, după eșecul lamentabil marcat de PNL în primul tur al prezidențialelor: „Conducerea actuală a ratat complet obiectivul pe care și l-a asumat”

Sebastian Burduja, liderul PNL București, a transmis un mesaj tranșant pe rețelele sociale, după primele rezultate parțiale ale primului tur la prezidențiale.
Filip Stan
24 nov. 2024, 23:07
Sebastian Burduja cere demisia lui Ciucă, după eșecul lamentabil marcat de PNL în primul tur al prezidențialelor: „Conducerea actuală a ratat complet obiectivul pe care și l-a asumat”
Sebastian Burduja, mesaj tranșant pentru liderul PNL Nicolae Ciucă, după rezultatul slab în primul tur al alegerilor prezidențiale

Liderul PNL București,  Sebastian Burduja, a scris duminică noapte, pe Facebook, după publicarea primelor rezultate prezidențiale ale primului tur, că condicerea actuală a PNL a ratat complet obiectivul pe care partidul și l-a asumat și a livrat un eșec categoric.

El a subliniat faptul că deciziile trebuie luate imediat, iar schimbarea trebuie să fie una profundă, dacă se dorește ca Partidul Național Liberal să devină o opțiune pentru modernizarea României la alegerile parlamentare și face apel la colegi pentru mobilizare.

„Prima şi cea mai importantă concluzie după această zi grea: conducerea actuală a PNL a ratat complet obiectivul pe care şi l-a asumat. A avut la dispoziţie tot ce şi-a dorit, timp şi resurse. A venit pe fondul unui vot semnificativ pentru primarii liberali. Totuşi, a livrat doar un eşec lamentabil. Analiza o vom face împreună la rece, sunt convins – însă tot ce am văzut (strategie, mesaje, direcţie) a fost greşit. Inclusiv forţarea candidaturii mele, în ultimul ceas, la Bucureşti, a fost o eroare, cu sau fără premeditare, contează mai puţin acum. Toate aceste greşeli trebuie asumate şi decontate de cei care le-au comis, în integralitate”, a transmis Sebastian Burduja pe Facebook.

Citește și: Primarul liberal al Sectorului 1, George Tuță, cere demisia lui Nicolae Ciucă și a celorlalți ceilalți lider ai PNL: ”Echipa actuală trebuie să plece acasă. Imediat!”

Liderul PNL Bucureşti a precizat că deciziile trebuie luate rapid.

„Schimbarea trebuie să fie profundă, dacă vrem să demonstrăm că Partidul Naţional Liberal poate fi opţiunea pentru modernizarea României la alegerile parlamentare. Pentru aceasta, fac un apel către toţi colegii mei să se mobilizeze. Există viitor, în jurul liderilor liberali cu rezultate şi credibilitate la nivel local şi central. Trebuie să ne asumăm rapid aceste decizii şi ştiu că nu sunt singurul care gândeşte asta”, a precizat Burduja.

„Nu în ultimul rând, liberalii nu trebuie să uite cine sunt. Să nu mai caute mereu în afara partidului. Să nu mai susţinem agenda altor partide. Regăsirea identităţii unui liberalism autentic este esenţială. Vremurile sunt complicate, populismul toxic este pe val, iar România are nevoie de Partidul Naţional Liberal”, a completat el.

Citește și: Ilie Bolojan, primul atac la adresa liderului PNL, Nicolae Ciucă, după anunțarea rezultatelor preliminare ale alegerilor prezidențiale: „Acest rezultat este consecința faptului că i-am scârbit pe oameni de politică”

Sebastian Burduja a mai spus că dă şi un mesaj către liberalii autentici care acum se simt dezamăgiţi.

„Nu abandonaţi lupta. Putem să rămânem forţa care apără drumul european al ţării, putem fi o voce a valorilor liberale şi a modernizării României, aşa cum am fost constant în ultimii 150 de ani. Conducerile de partid vin şi pleacă. Mai bine mai devreme decât mai târziu. Chiar dacă sunteţi dezamăgiţi, e nevoie de toţi pentru democraţie, pentru valori europene şi pentru a asigura dezvoltarea României”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Caz unic în lume: finala Cupei României a durat 194 de zile!
Capital.ro
Preț carburanți 12 mai 2026. Motorina se ieftinește pentru a cincea zi la rând. Unde găsești cea mai ieftină benzină și motorină din România
Playtech.ro
Biciclete prinse de ţeava de gaz de pe casa scării. Cum încalcă românii care stau la bloc legea, se dau amenzi mari
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Marius Dorin Mihălcică, tată a doi copii, s-a stins din viață la doar 51 de ani: „Drum lin către stele, Marius!”
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Horoscop 12 mai. Alertă Lunară pentru cei 12 nativi. Ce se întâmplă în casa zodiilor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi