Enigmatica întâlnire cu extratereștrii de la Bâlea-Lac din 1978. 13 militari ar fi intrat în contact cu creaturi de peste 2 metri

O cabană militară din apropierea Bâlea-Lac a fost martora unor evenimente inexplicabile, în luna septembrie a anului 1978, implicând lumini stranii și apariții care au îngrozit soldații.
Filip Stan
08 dec. 2024, 13:22
Enigmatica întâlnire cu extratereștrii de la Bâlea-Lac din 1978. 13 militari ar fi intrat în contact cu creaturi de peste 2 metri

În nopțile de 23-25 septembrie 1978, un grup de militari constructori aflați în zona Bâlea Lac a avut parte de întâlniri misterioase cu una sau mai multe entități ce nu au putut fi identificate.

Misterioasa întâlnire cu extratereștrii de la Bâlea-Lac din 1978

Pe 23 septembrie, soldații au observat o lumină ciudată de culoare roșiatică, a cărei sursă nu a putut fi explicată. La miezul nopții, unul dintre militari a zărit o siluetă misterioasă, despre care unii au speculat că ar fi putut fi un extraterestru.

În jurul orei 24.00, am ieșit din dormitor, care se afla înspre lac. Când am ieșit din cameră, am observat la o distanță de circa 6 – 8 metri de mine, în dreptul geamului de la camera gradaților, pe trotuar, o siluetă întunecată, neagră, care se distingea clar de împrejurimi. Avea înălțimea de circa doi metri. Silueta stătea nemișcată și aproape se contopea cu întunericul, așa că nu am putut distinge niciun detaliu. Când l-am zărit am strigat, dar nu am primit niciun răspuns și, de frică, m-am întors în dormitor”, relata militarul, potrivit unei mărturii consemnate de Călin Turcu, în cartea „Cazuri OZN în România”.

Citește și : Orașul plin de aur și fără legi, de care foarte puțini români știu. E situat la cea mai înaltă altitudine din lume și numit „Mina Diavolului”

A doua noapte, pe 24 septembrie, în jurul orei 21:45, sergentul Ion Radu i-a alertat pe militarii Dorr și Vulpe, spunând că pe o ridicătură de pământ, la aproximativ 15-20 de metri distanță, se afla o creatură întunecată și uriașă, având o înălțime de peste 2.5 metri. Spre deosebire de noaptea precedentă, vremea era senină, iar creatura putea fi observată mai clar.

Aceasta a fost descrisă ca având un contur umanoid, cu două „coarne” îndoite spre spate, picioare groase și mâini cu „gheare” lungi. Soldații, cuprinși de teamă, au aruncat cu pietre în direcția ființei, însă fără niciun rezultat. Unul dintre militari chiar s-a apropiat curajos de creatură, ținând în mână un băț.

Citește și : Ce să adaugi în mămăligă la final, după ce stingi aragazul. Singurul ingredient care o face cu adevărat gustoasă și cremoasă, fără cocoloașe

Când a ajuns la un metru de aceasta și a ridicat bățul, colegii săi descriu că au auzit un „suflu ca de tigru”. Militarul a căzut în zăpadă, cu mâinile întinse, iar creatura l-a examinat pentru câteva momente înainte de a dispărea.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Teorie halucinantă. Supraviețuitorul din avionul prăbușit nu era de fapt în avion?
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fructul bogat în potasiu și minerale care ajută la scăderea tensiunii. Se găsește în toate magazinele din România la un preț mic, dar puțini români știu ce beneficii are
Capital.ro
Anunț urgent despre Traian Băsescu din spital. Verdictul medicilor, după operația pe inimă
Playtech.ro
Mașina neagră apărută pe străzile de la noi i-a nedumerit pe români. Ce este, de fapt, misteriosul autoturism
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Cine și în ce condiții va primi tichete pentru plata energiei după 1 iulie. A apărut proiectul de act normativ
wowbiz.ro
Imaginile care îți frâng inima: fetița Teodorei, surprinsă pentru prima dată după tragedie. Cum a reacționat când și-a revăzut prietenii
Spynews
Dinu Maxer contrazice zvonurile că și-a schimbat religia pentru Magdalena Chihaia! Ce decizie au luat înainte de nuntă
Spynews
Alex Bodi, prima reacție după ce s-a zvonit că a fost atacat de Gabi Tamaș, prietenul lui Dan Alexa: ”V-au bătut alții femeile”
Evz.ro
Cum găsești cazare la cel mai bun preț. Greșeala pe care o fac mulți
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Ion Țiriac dă România peste cap și trage metroul până la Otopeni: „În 6 luni, cu niște mititei, chinezi”
kanald.ro
Încă o tragedie aviatică în India, după prăbușirea avionului Air India. Toate persoanele aflate la bord au murit
Cancan.ro
Amanta lui Ciprian Pian rupe tăcerea! De ce i-ar fi făcut plângere, de fapt
Playsport.ro
Pericol ascuns în bucătărie: acest aparat provoacă cele mai multe incendii vara. Nu-l lăsa în priză
Capital.ro
Te vom iubi mereu! Cea mai mare actriță s-a stins. Numele său a fost pe buzele tuturor românilor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
stirilekanald.ro
Trei eleve au înconjurat un pensionar și l-au bătut crunt în plină stradă. Medicii nu l-au mai putut salva
Horoscop Mihai Voropchievici. Vine o perioadă fantastică pentru 4 zodii
MediaFlux
S-a terminat cu tradiționalul „3 mese pe zi”. Mihaela Bilic explică noua tendință alimentară
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cum se bea civilizat într-o lume isterică: poemul spirtului superior, al beției ca formă de protest și al sobrietății jenante