Decizie obligatorie a instanței supreme. Statul poate confisca doar dobânda percepută de cămătari, nu și banii dați cu împrumut!

Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) a fost solicitată să se pronunțe dacă banii împrumutați cu dobândă pot fi confiscați de stat, în dosarele de camătă.
Irina Dumitrescu
28 ian. 2025, 10:40
Decizie obligatorie a instanței supreme. Statul poate confisca doar dobânda percepută de cămătari, nu și banii dați cu împrumut!

Instanța supremă a fost solicitată să decidă, prin completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept în materie penală, dacă ”banii daţi cu dobândă, ca îndeletnicire, intră în categoria bunurilor supuse măsurii de siguranţă a confiscării speciale”.

Magistrații au decis că statul poate confisca, în dosarele de camătă, doar dobânda percepută de cămătari, nu și banii dați de aceștia cu împrumut.

Citește și ÎCCJ stabileşte că este necesar un prag pentru a putea condamna şoferii care conduc sub influenţa drogurilor. Decizia contrazice o constatare a CCR

”Admite sesizarea formulată de Curtea de Apel Târgu Mureş, Secţia Penală şi pentru Cauze cu Minori şi de Familie, prin care se solicită pronunţarea unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea următoarei chestiuni de drept ‘În cazul infracțiunii de camătă, incriminată de art. 351 din Codul penal, banii daţi cu dobândă, ca îndeletnicire, intră în categoria bunurilor supuse măsurii de siguranţă a confiscării speciale, conform art. 112 alin. (1) lit. b) din Codul penal, sau obiect al acestei măsuri de siguranţă poate să îl constituie doar dobânda obţinută prin săvârşirea infracţiunii, potrivit art. 112 alin. (1) lit. e) din Codul penal’ și stabilește că:

În cazul infracțiunii de camătă, incriminată de art. 351 din Codul penal, confiscarea specială poartă doar asupra dobânzii obținute prin săvârșirea infracțiunii, inclusiv când aceasta este cuprinsă în sumele ulterior împrumutate și se dispune conform art. 112 alin. (1) lit. e) din Codul penal”, se arată în decizia luată luni de ICCJ, citată de g4media.

Hotărârea instanței este obligatorie de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I-a, conform Codulului de procedură penală.

În România, potrivit Codului Penal, cămătăria, adică ”darea de bani cu dobândă, ca îndeletnicire, de către o persoană neautorizată”, se pedepseşte cu închisoarea de la șase luni la cinci ani.

Citește și Sute de mii de bugetari urmează să fie concediați. Președintele Camerei Deputaților: „Sunt și angajați care mai vin la socializare, ne încurcăm de unii pe aici”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
De ce s-a rejucat, de fapt, prima finală a Cupei României. Meciul care a produs 700.000 de euro, în banii de astăzi
Capital.ro
Plata CASS pentru pensii ar putea fi modificată. Avertisment pentru pensionari: Nu veți primi banii înapoi!
Playtech.ro
Capcanele cardurilor de cumpărături. Mai toţi românii le au, însă trebuie să fie atenţi la aceste detalii pentru a nu plăti sume uriaşe băncilor
Adevarul
Cine este tânăra din cercul apropiat al lui Trump care îi alimentează tiradele nocturne pe rețelele sociale
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
E convins că Universitatea Craiova și U Cluj ”nu vor ajunge în nicio cupă europeană” sezonul viitor: ”Asta e diferența!”
MediaFlux
UE pregătește măsuri împotriva TikTok și Instagram! Acuzații privind designul care creează dependență la copii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi