Rabla pentru sobe 2025. Cine sunt beneficiarii acestui program și ce bani pot primi

Programul Rabla pentru sobe va fi destinat deocamdată doar unei anumite categorii de beneficiari care locuiesc în zonele montane definite în Legea muntelui.
Alina Costache
02 mart. 2025, 18:44
Rabla pentru sobe 2025. Cine sunt beneficiarii acestui program și ce bani pot primi

Rabla pentru sobe 2025. Programul Rabla pentru sobe are caracter multianual şi se aplică numai în unitățile administrativ-teritoriale incluse în Lista localităţilor din zona montană stabilite conform Legii muntelui nr. 197/2018. Așadar, eligibil este orice cetățean care locuiește într-o casă încălzită cu sobă, într-o localitate de munte din județele: Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița Năsăud, Brașov, Buzău, Caraș Severin, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vrancea și Vâlcea.

Însă ministrul mediului, Mircea Fechet, plănuiește extinderea programului la nivel național, mai ales în județele unde deficitul de păduri este accentuat.

„Programul începe cu localitățile definite în legea muntelui, pentru că suma alocată acestui program era insuficientă și, fiind vorba de un program pilot care nu a fost finanțat niciodată în România, am hotărât să începem de undeva, să învățăm din prima etapă a programului respectiv, urmând ulterior să extindem programul în întreaga țară, pe principiul cine a beneficiat o dată, nu mai poate beneficia și a doua oară”, a precizat ministrul Mediului, Mircea Fechet.

Citește și: Elena Mateescu şi Florinela Georgescu, prognoza lunii martie: Vremea mohorâtă este ştearsă cu buretele, scăpăm şi de ploi, şi de frig

 

Rabla pentru sobe 2025. Cine sunt beneficiarii acestui program și ce bani pot primi

Beneficiarii programului pot primi maximum 70% din costul sobei, dar nu mai mult de 10.000 de lei/persoană, inclusiv TVA. Beneficiarul trebuie să pună de la el restul de 30%. Finanţarea se acordă beneficiarului numai după încheierea de către UAT a contractului de delegare cu AFM şi în baza contractului de finanţare.

Înscrierile în aplicaţia informatică se vor face în limita bugetului alocat unei sesiuni de înscriere – nu mai mult de 500.000 de lei/localitate.

În situaţia în care imobilul este deţinut în coproprietate, solicitantul de finanţare va depune la primărie şi acordul coproprietarilor privind participarea în cadrul programului.

Sobele finanțabile trebuie să fie aliniate cerințelor ECODESIGN 2022 stabilite prin Regulamentul UE nr. 2015/1185 de punere în aplicare a Directivei 2009/125/CE a Parlamentului European și a Consiliului în ceea ce privește cerințele în materie de proiectare ecologică aplicabile aparatelor pentru încălzire locală cu combustibil solid.

Citește și: Programul Casa Verde 2025. Continuă să se acorde bani de la stat pentru montarea de panouri fotovoltaice

Sobele vor respecta următoarele condiții minime: putere nominală: 8 kW – 35 kw; randament minim: 80%; emisii de particule fine (PM) sub 40 mg/m3; emisii de gaze volatile organice (OGC) sub 120 mgC/m3; emisii de monoxid de carbon (CO) sub 1500 mg/m3; emisii de oxizi de azot (NOx) sub 300 mg/m3.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
De ce a schimbat, de fapt, Dinamo sigla! Nicolescu: “UEFA ne-o cere!” Care e statutul juridic al vechii sigle
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Obligație pentru cei care au balcon. Se obține autorizație în 30 de zile
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi