Zvonurile despre un act criminal legat de înecul mitropolitului Kiril sunt „complet absurde”

Zvonuri despre un act criminal în legătură cu înecul mitropolitului Varnei Kiril sunt "complet absurde", a declarat mitropolitul Sofiei, Tihon.
Romania TV
10 iul. 2013, 15:19
Zvonurile despre un act criminal legat de înecul mitropolitului Kiril sunt

Tihon, conducătorul Catedralei Aleksandr Nevski din Sofia, afirmă că a primit informaţii de la Varna potrivit cărora Kiril a murit de hipotermie după ce a înotat într-un curent foarte rece în Marea Neagră. Corpul acestuia a fost găsit marţi pe o plajă de la periferia Trakata, lângă Varna, relatează site-ul Novinite.com.

Biserica Ortodoxă Bulgară a respins informaţii iniţiale potrivit cărora autorităţile ar suspecta un posibil act criminal, afirmând într-un comunicat că „informaţii de presă despre o moarte violentă nu sunt confirmate în vreun fel, în această etapă, de către Poliţia din Varna”. Biroul procurorului districtului Varna a anunţat marţi că nu există probe, până la momentul respectiv, care să indice un act criminal. Procuratura a deschis o anchetă şi a început să audieze martori, cu scopul de a stabili circumstanţele morţii lui Kiril.

Tihon a declarat miercuri că vestea tragică a surprins pe toată lumea, în contextul în care mitropolitul era cunoscut ca un bun înotător. „Noi, oamenii, tindem să ne supraestimăm abilităţile. Adevărul este că asemenea curenţi reci pot îngheţa muşchii, iar persoana respectivă nu se mai poate mişca sau respira”, a declarat mitropolitul Sofiei. El a adăugat că Kiril era o persoană „adorată” de către unii şi „urâtă” de alţii.

„Haideţi să nu ne amintim de el cu automobilul său «scump», care nu este chiar aşa de scump, până la urmă, ci ca păsându-i de tineri dependenţi de droguri în eparhia sa”, a subliniat Tihon. El a adăugat că un mitropolit interimar al Varnei va fi desemnat în zilele următoare, pentru a pegăti alegeri în termen de trei luni. Două nominalizări vor fi prezentate Sinodului, care va lua decizia finală.

Sinodul Bisericii Ortodoxe Bulgare organizează miercuri o reuniune de urgenţă, pentru a decide în legătură cu înlocuirea lui Kiril. Portretul acestuia şi o carte pentru mesaje de condoleanţe au fost instalate la sediul Mitropoliei Varna, iar clopotele Catedralei Varna sunt trase în semn de doliu o dată pe oră. Consiliul Eparhial a decis marţi expunerea corpului mitropolitului, începând de miecuri dimineaţa, la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului”.

Controversatul mitropolit Kiril s-a născut ca Bogomil Petrov Kovacev, pe 8 iunie 1954. El era mitropolitul Varnei şi Veliki Preslav din 1989. În noiembrie 2012, a fost ales partiarh interimar în urma morţii lui Maxim, la vârsta de 98 de ani. Kiril a deţinut acest post interimar până în februarie 2013, când a fost ales Neofit.

În 2011 şi la sfârşitul lui 2012, Kiril a provocat o controversă cu privire la sursa bogăţiei clerului bulgar, după ce a fost văzut conducând un automobil Lincoln MKZ Hybrid.

În 2012, bogatul mitropolit a fost demascat ca fost agent al Securităţii de Stat (DS), serviciul secret bulgar al fostei dictaturi comuniste bulgare (1944-1989). Mitropolitul Kiril a fost agent secret sub pseudonimele „Kovacev” şi „Vladislav”.

De asemenea, el a fost acuzat în presă că a vândut şi distribuit proprietăţi ale Bisericii în mod ilegal şi că a intervenit ilegal în activitatea unor organisme bisericeşti. Kiril a fost acuzat că a înlocuit Consiliul Bisericesc din satul Rogaşevo, lângă plajă, din cauză că membrii acestuia au refuzat să îşi vândă proprietatea. Până la urmă, aceasta a fost vândută ieftin unui om de afaceri ucrainean. O jurnalistă de la postul privat bTV a filmat un reportaj de investigaţie despre acest caz, considerat „scandalos”, în 2007.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Antrenoarea de tenis care predă lecții în pantofi cu toc a generat mari controverse. Imaginile cu ea au devenit virale pe internet
Capital.ro
Doliu în televiziunea din România. A murit un celebru și iubit realizator de emisiuni: Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Playtech.ro
'Suntem în divorţ, poate vinde bunurile comune înainte de despărţire?'. Explicaţia avocaţilor
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
MM Stoica, necruțător la adresa unui jucător de la FCSB: ”Ce fizic urât are, ce fotbalist e ăsta?! Vai de capul meu!”
MediaFlux
S-au anunțat zilele libere de sărbatori. Când se întorc romanii la muncă
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet