Grupul Stefanini, prezent pe piața din România, investiții de 350 de milioane de euro. Planurile pe care le au reprezentanții companiei

Stefanini Group, o companie globală din domeniul tehnologiei care oferă soluții de inovare și transformare digitală, a anunțat că investește 350 de milioane de euro în fuziuni, achiziții și inteligență artificială.
Irina Dumitrescu
08 apr. 2025, 22:00
Grupul Stefanini, prezent pe piața din România, investiții de 350 de milioane de euro. Planurile pe care le au reprezentanții companiei

Stefanini Group, o companie globală din domeniul tehnologiei care oferă soluții de inovare și transformare digitală, a anunțat că investește, până în 2027, până la 350 de milioane de euro în fuziuni, achiziții și inteligență artificială. De-a lungul celor 37 de ani de la lansare, grupul a realizat aproximativ 40 de achiziții la nivel global.

România este un centru tehnologic strategic pentru operațiunile companiei din Europa, Orientul Mijlociu și Africa (EMEA), având la nivel local 1.500 de angajați care livrează servicii de dezvoltare și întreținere de aplicații, securitate cibernetică, platformă M365, infrastructură cloud și suport tehnic la distanță.

Citește și: Wendy’s face angajări pentru primele restaurante din România. Compania oferă salarii de până la 3.500 de lei

Stefanini, planuri mărețe pentru următorii ani

Prezent în 41 de țări, grupul a reușit să obțină anul trecut venituri globale în valoare de 1,4 miliarde de dolari, intenționând să investeasă 350 de milioane de dolari în fuziuni, achiziții și inteliegnță artificială în următorii 3 ani.

„Anul 2025 marchează un alt pas important în strategia globală a Stefanini Group. Ne uităm mereu spre viitor și căutăm modalități de a excela. Urmărirea sinergiei globale cu o gândire AI First ne va face și mai consecvenți în a oferi clienților noștri tot ce avem mai bun”, a spus Marco Stefanini, fondator și CEO global al Stefanini Group.

La nivel global, grupul se va axa pe consolidarea poziției în domeniul serviciilor și dezvoltarea acestora cu ajutorul inteligenței artificiale. În acest sens, compania și-a reorganizat portofoliul, dar și structura globală de marketing.

Obiectivul principal este ca clienții să perceapă firma ca pe un furnizor unic pentru îndeplinirea obiectivelor. Așadar, cele șapte divizii de servicii și brandurile prin care sunt promovate acestea sunt:

1. Tehnologie prin brandul Stefanini Technology
2. Securitate cibernetică prin brandul Stefanini Cyber
3. Data & Analytics va avea două branduri: Stefanini Data & Analytics și Stefanini Woopi
4. Tehnologie financiară: Topaz, Orbitall și Saque e Pague
5. Operațiuni prin brandurile Stefanini Operations și Next
6. Producție și lanț de aprovizionare prin brandurile Stefanini IHM
7. Comerț și marketing prin brandurile Gauge și W3haus

„În urma fuziunilor și achizițiilor realizate, ne-am mărit considerabil portofoliul. Prin urmare, a fost necesar să integrăm noile businessuri și să asigurăm o mai mare sinergie a brandului organizației pentru a face investițiile în promovare, marketing și comunicare mai eficiente. Avem deja mai mult de 250 de povești de succes în domeniul Inteligenței Artificiale și am generat rezultate solide pentru 100 de clienți din întreaga lume. Acest lucru ne oferă un istoric excepțional pentru a continua să aducem valoare pentru mai multe companii la nivel global”, a declarat Guilherme Stefanini, Chief Marketing Officer la nivel global al grupului.

În același timp, acesta a lucrat și al reorganizarea echipei într-o divizie globală de marketing cu peste 100 de persoane, iar zona de social media și website va fi condusă de Rafael Macedo, vicepreședinte global al operațiunilor de marketing. Cu o experiență de peste 21 de ani, Macedo a deținut anterior funcția de CEO al W3haus, agenția de creație a grupului Stefanini.

„Noua structură globală ne va sprijini sa evoluăm în ceea ce privește integrarea livrărilor și a comunicării”, a afirmat Rafael Macedo, vicepreședinte global al operațiunilor de marketing.

Pe de altă parte, zona de branding aflată în noua divizie de Global Brand Management este condusă de Bibiana Lopez, care trebuie să crească notorietatea grupului.

„Sunt bucuroasă să accept provocarea de a lucra pentru un brand care crede în co-creație și este profund ancorat în a pune Inteligenta Artificială în centrul activității”, a spus ea.

Stefanini, multinaționala originară din Brazilia, se remarcă printr-o experiență de 37 de ani și prezență în 41 de țări. Compania investește într-un ecosistem complet de inovare pentru a deservi industrii precum retail, automotive, producție sau industria financiară.

Citește și: UiPath, primul „unicorn” românesc, al doilea an consecutiv pe pierdere. Cu cât au scăzut acţiunile la compania lui Daniel Dines

DailyBusiness
Prețurile la alimente în Bulgaria față de România, în hipermarket și în piețe. Cât de mari sunt diferențele
Spynews
Marisa Paloma, implicată într-un accident rutier. Influencerița a fost testată cu alcooltestul. Ce a urmat după: „Am trecut printr-o criză existențială”
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Cum îți poți crește pensia în România. Specialiștii explică diferența dintre Pilonul I, II și III și ce cotizații plătești
Capital.ro
Călin Georgescu revine! Anunțul care răstoarnă scena politică: Inevitabil. Din toamnă ajungem la guvernare
Playtech.ro
Plaja sălbatică cu cea mai curată apă de pe litoralul românesc. Zona este izolată, iar turiștii preferă să vină cu cortul
Adevarul
De ce nu a semnat și România „declarația europeană” privind summitul din Alaska. „Este o victorie a lui Putin, fără doar și poate”
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Celebrități, bugete uriașe și eșecuri cinematografice. Zmeura de Aur le recompensează
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
O femeie din Bacău a fost bătută cu parul de soțul ei, pentru că a spart un borcan de murături
Cancan.ro
Cum arăta Ilie Bolojan în tinerețe? 'Avea păr mult și creț'
iamsport.ro
Monica Seles a rupt tăcerea după ce a fost diagnosticată cu miastenia gravis: ”Mi-a luat mult timp să accept”. Suferința legendei care câștiga Roland Garros la 16 ani
MediaFlux
România poate trece la moneda euro!
stirilekanald.ro
O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în stare de șoc
Nicușor Dan și Volodimir Zelenski au vorbit la telefon. Președintele României va merge într-o vizită oficială în Ucraina