50.000 de euro de la stat pentru românii care vor să înceapă o afacere. Condițiile simple care trebuie îndeplinite

Românii care doresc să înceapă o afacere pot primi 50.000 de euro de la stat dacă reușesc să îndeplinească niște criterii foarte simple.
Irina Dumitrescu
17 apr. 2025, 21:12
50.000 de euro de la stat pentru românii care vor să înceapă o afacere. Condițiile simple care trebuie îndeplinite
50.000 de euro de la stat pentru românii care vor să înceapă o afacere. Condițiile simple care trebuie îndeplinite

Statul român oferă 50.000 de euro românilor care doresc să înceapă o afacere sau să și-o dezvolte pe cea existentă. Politicienii au aprobat în cursul zilei de miercuri, 16 aprilie 2025, hotărârea de guvern prin care se oferă 50.000 de euro acestora. Bugetul total alocat este de 1,5 milioane de lei, iar banii sunt asigurați de către Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale.

50.000 de euro pentru românii care doresc să înceapă o afacere

Fermierii, asociațiile și societățile producătorilor agricoli, care cresc porci de producție Bazna sau Mangalița, două rase românești, vor putea să beneficieze de ajutorul de stat în cuantum de 50.000 de euro pe o perioadă de trei ani.

Citește și : 10.000 de lei GRATIS de la stat pentru căldură. Programul va fi extins și pentru românii de la orașe

Cererile de înscriere se depun la Direcțiile pentru agricultură județene începând de la data publicării în Monitorul Oficial a prezentei hotărâri, până la data de 31 iulie 2025 inclusiv.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Mihai Constantin, susține că demersurile au ca scop susținerea acestui sector vital din agricultură.

„E un program care continuă şi în acest an, nu este o premieră, dar este reangajat Executivul să susţină acest sector din agricultura românească. Astfel, asociaţiile şi societăţile producătorilor agricoli pot beneficia de până la 50.000 de euro pentru o perioadă de trei ani, pentru creşterea porcilor de reproducţie Bazna şi sau Mangaliţa, două rase româneşti. Sprijinul este de 2.300 de lei per scroafă, per an.

Citește și : Cel mai bine plătite meserii din România în 2025. Angajații care câștigă 10.000 de euro pe lună

Pentru a beneficia de acest sprijin, producătorul agricol trebuie să aibă exploataţia înregistrată sanitar-veterinar, să deţină scroafele de reproducţie din rasele menţionate – Bazna şi sau Mangaliţa, iar cererile de înscriere se depun la Direcţiile pentru agricultură judeţene începând de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, deci după publicarea în Monitorul Oficial în zilele următoare, până la data de 31 iulie 2025 inclusiv”, a spus purtătorul de cuvânt al Guvernului, Mihai Constantin, conform news.ro.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Singurele zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 17 iunie de la ora 7.00. Schimbări, regăsiri și noroc din plin pentru acești nativi
Capital.ro
Taxă pentru șoferi. Se achită până la 1.000 lei/an. Plata se face online sau la ghișeele primăriei
Playtech.ro
Cuvântul banal pe care 80% dintre români îl rostesc greşit. O literă le dă mari bătăi de cap
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Sărăcia se întinde peste România. Vin vremuri chinuitoare
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
DOLIU în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 33 de ani 😢
Playsport.ro
NASA avertizează că Pământul va rămâne fără oxigen. Estimările recente prezic colapsul...
Capital.ro
România a pierdut cel mai iubit actor. A fost o figură emblematică a scenei românești. Nu va fi uitat niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Europa se implică în război! Decizia care dă fiori în toată lumea
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!